Konu Bilgileri Kisayollar
Konu Basligi sinerya çiçeği
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Goruntuleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Goruntulenme 626
Onceki Onceki Konu

Gönderen Konu: sinerya çiçeği  (Okunma sayısı 626 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bircan

  • Kıdemli Üye
  • ****
  • İleti: 755
sinerya çiçeği
« : 16 Mart 2012, 13:52:54 »
sinerya çiçeğinin bakımı yetiştirilmesi toprak saksı değişimi  budanması sinerya çiçeğinin bakımı nasıl yapılır sinerya çiçeği bakımı üretimi hastalıkları sulanması sineryacicegi cicek ekim zamani
 
 SİNERYA ÇİÇEĞİ
 
 
Click this bar to view the full image.

 
 Sinerya   - Sinerelya olarak bildiğimiz bu bitkinin aşağıdaki resimde gördüğünüz   çeşidinin esas adı “cineraria senetti”dir. Yaz gelmeden çok önce çiçek   açtıysa çiçekler solduktan sonra çiçek saplarını keserseniz 3 – 4  hafta içinde yeniden çiçeklenecektir. Hazirandan itibaren havalar iyice ısınacağından dolayı çiçeklenmesi olmaz; zaten pek çok zararlıları bitkiye rahat vermezler.
 Sinererya kış sonundan yaz başlangıcına kadar çiçeklenebilen narin bir süs bitkisidir. Her türlü böceğin ve toprakaltı yaratıklarının yemeyi çok sevdiği bir bitki olmasından dolayı çok etmek gerekir.   Genelde açık havada az güneş alan yerlerde iyi yetişir. Toprağı asla   kuru bırakılmamalıdır.
 
 Onbir ay çiçeği ile büyük benzerliği vardır. Aralarındaki en büyük fark   11 ay çiçeğinin bütün yıl çiçek açabilmesi ve sinereryanın ise çok  daha  fazla hassas olmasıdır.
 Türüne ve yetiştirilmesine göre 30 santimden 90 santime kadar boylanabilirler.
 Ilıman bölgelerde hafif donmaları tolere edebilir ve birkaç yıl yaşayabilir. Genelde mevsimlik bir süs bitkisi olarak yetiştirildiği için çiçekleri solunca sökülüp atılır.

 
 Sinererya üretilmesi ve bakımı
 Fotoğrafta gördüğünüz Cineraria Senetti türü daha çok eflatun tonlarının hakim olduğu çiçeklere sahiptir.Tohumla çoğaltılarak yetiştirilir. Tohumlar bitki üzerinde iyice kuruduktan sonra toplanıp saklanmalı ve ılıman yerlerde kış sonunda sert iklimli yerlerde mart sonunda veya   nisanda ekilmelidir.
 Resimde gördüğünüz sineralya türleri melez olduğu için tohumla yetiştirilmesi uygun değildir çelikle yetiştirilebilir.
 Evde yetiştirecekseniz az güneş alan pencere önünde havadar ve serin bir odada bulundurmalısınız. Sıcak odalar uygun değildir.
 
 
Click this bar to view the full image.

 
 Toprak için şu karışım iyidir:
 3/6 iyi kalitede bahçe toprağına 2/6 yaprak çürüntüsü ve 1/6 kum karıştırılır. Bu toprağın yüzeyine çok az derinlikte tohumları ekin ve üstünü bastırın. Tohumları yukarda yazdığım gibi ilkbaharda ekebilirsiniz. Sıcağı sevmediklerinden kuzey rüzgârlarına açık yerler daha iyidir. Fideler gelişince tek tek saksılara dikebilirsiniz. Saksılarda kökleri iyice artınca besinli su ile sulamak iyidir.
 
 Yılbaşında çiçeklenebilmeleri için geceleri 5 – 7 C° gündüzleri ise en fazla 10 – 15 C° gibi az biraz daha sıcak ortamda bulundurulmalıdır.
 Baharda çiçeklenme dönemlerinde ise havalar ısındıkça yaprak bitleri ve bazı böceklerin yaprak içinde beslenen larvaları tarafından büyük saldırılara maruz kalırlar
   
 

Tiklayin, konuyu kendi sosyal aglarinizda paylasin.