Konu Bilgileri Kisayollar
Konu Basligi Sehif secdesini gerektiren durumlar
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Goruntuleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Goruntulenme 356
Onceki Onceki Konu

Gönderen Konu: Sehif secdesini gerektiren durumlar  (Okunma sayısı 356 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cantan

  • Acemi Üye
  • **
  • İleti: 171
Sehif secdesini gerektiren durumlar
« : 25 Mart 2012, 13:34:22 »
Sehif secdesini gerektiren durumlar
 


   
Sehiv secdesi, bir namazın kusurlu kılınması hâlinde, bu kusuru düzeltmek maksadı ile, namazın sonunda (son oturuşta tahiyyatı okuduktan sonra) yapılan secdedir.

Kusur genellikle namazda farzın te'hiri, vâciblerden birinin unutularak yapılmaması (terki), yahut sonraya bırakılması (te'hiri), yahut da vaktinden önce yapılması (takdimi) suretiyle ortaya çıkar. Namaz içinde bu yanlışlıklar hatırlanırsa namaz sonunda sehiv secdesi yapılır. Sehiv secdeleri vâcibdir.

Sehiv Secdesinin Yapılışı Nasıldır?

Son oturuşta Tehıyyât okunduktan sonra, imam olan kimse sadece sağ tarafına, yalnız kılan ise iki tarafına da selâm verir ve hemen ardından Allahü Ekber diyerek 2 defa secdeye varır. İkinci secdeden sonra doğrulup oturur ve yeniden Tehıyyâtı, salâvat ve duaları okuyarak selâm verir. Böylece sehiv secdesi yerine getirilmiş olur. Namaz kılan kimse şayet selâm verdikten sonra yanıldığını hatırlarsa, yönünü kıbleden çevirmemiş ve henüz konuşmamış ise, sehiv secdesini yapabilir. Fakat yerinden kalkmış, yönünü kıbleden çevirmiş veya konuşmuş ise, artık sehiv secdesi yapamaz. Namaz sahihtir, ancak sehiv secdesi yapılmadığı için sevabı noksandır. Vâciblerden biri, kasden terkedilirse namazı iade etmek gerekir. Sehiv secdesi yapmak kâfi gelmez. Sehiv secdesi yapan imama iktida sahihtir.

 

 

Hanefi Mezhebine Göre Sehiv Secdesini Gerektiren Haller:

 

1 - Fâtiha'dan sonra zamm-ı sûre okumadan rükû'a gitmek. Rükû'da iken hatırlarsa, doğrulup sûreyi okur, sonra tekrar rükû'a gider. Namazın sonunda da sehiv secdesi yapar.

 

2 - Unutarak Fâtiha'yı iki kere okumak.

 

3 - Vitir namazlarının tekbir ve kunut duasını unutmak. Rükû'da iken hatırlasa, doğrulup kunut okumaz. Sonunda sehiv secdesini yapmakla yetinir.

 

4 - Dört rek'atlı namazlarda, iki rek'at kıldıktan sonra oturmayı unutarak üçüncü rek'ata kalkmak, yani, ilk oturuşu terketmek. Bu durumda bakılır: Eğer namazı kılan kişi tamamen kalkmış veya kalkmaya daha yakın bir durumda ise, oturmaz; namazı bitirip sonunda sehiv secdesi yapar. Eğer oturmaya daha yakın bir halde ise, oturur; sonunda da sehiv secdesi yapmaz. Tam kalktıktan sonra oturmak ise, namazı bozar.

 

5 - Birinci oturuşta Tehıyyât'ı okuduktan sonra hemen kalkmayıp salâvatları ve duaları okumak yahut da bir rükün edâ edecek kadar gecikmek. Bu durumda eğer salâvattan okunan kısım bir cümle teşkil eder ise (Allahümme salli alâ Muhammedin demek gibi) namazın sonunda sehiv secdesi yapılır. Fakat okunan kısım bir cümle teşkil etmemişse, sehiv secdesine gerek yoktur.

 

6 - Dört rek'atlı farz namazlarda, son rek'atta oturmaksızın beşinci rek'ata kalkılacak olsa, beşinci rek'atın kıyam, kırâet ve rükû'u tamamlanıp secdeye gidilmedikçe, dönüp tekrar oturulur. Tehıyyâtdan sonra selâm verilip sehiv secdesi yapılır. Çünkü bu durumda farz olan son oturuş te'hire uğramıştır. Fakat beşinci rek'at için secde yapılmış olursa, bu namaz nâfileye döner. Artık buna bir rek'at daha ilâve ederek, 6 rek'atlık bir nâfile namazı kılınmış olur. Dolayısıyla sehiv secdesi de gerekmez.

 

 

7 - Dört rek'atlı bir farz namazın son ka'desinde teşehhüd miktarı oturduktan sonra kalkan kimse, hemen oturup selâm verir. Tekrar Tehıyyat okumasına gerek yoktur. Hâtta oturmadan ayakta bile selâm verebilir. Zira farz olan oturuşu yapmıştır. Yalnız ayakta selâm vermekle sünneti terketmiş olur. Sonunda ayrıca sehiv secdesi de lâzımdır. Çünkü selâm te'hire uğramıştır.

 

8 - İmama sonradan yetişen kimse, kendi kıldığı rek'atlar içinde hatâ yaparsa, o hatâsı için sehiv secdesi yapar.

 

9 - İmamın, açıktan okuması vâcib olan yerlerde gizli; gizli okuması vâcib olan yerlerde de açık okuması... Meselâ öğle namazında Fâtiha ve zamm-ı sûreyi sesli okuması, akşam namazında da içinden okuması gibi. Namazdaki tesbih ve tekbirlerin cehren okunması, sehiv secdesini icab ettirmez.

 

10 - Namaz içinde Fâtiha okunduktan sonra hangi âyet veya sûreyi okuyacağı bir müddet tefekkür edilse, sehiv secdesi icab eder. Çünkü vâcib te'hire uğramıştır.

 

11 - Ta'dîl-i erkânın terki, sehiv secdesini gerektirir.

 

12 - Namazda sehiv secdesini icab eden birkaç hatâdan dolayı tek sehiv secdesi yeterlidir.

 

Sehiv secdesinde, iki secde ile Tehıyyât'ı okumak ve selâm vermek vâcibdir. Tehıyyât'dan sonraki salâvat ve dualar ve secdedeki tekbirler ve tesbihler ise sünnettir.

 

* Bir namaz içinde, o namazın rek'atları sayısında şüphe etmek, namaz kılan kimse vesveseli biri değilse, kılınan namazı iptâl eder. Yeniden kılmak gerekir. Nitekim vakit varken, namazı kılıp kılmadığında tereddüd eden de o namazı kılar. Namazı tamamladıktan sonra rek'at sayısında şüpheye itibar yoktur. Ancak noksan kıldığını kesin olarak anlarsa namazı yeniden kılar
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2013, 13:45:03 Gönderen: fanidunya »

Tiklayin, konuyu kendi sosyal aglarinizda paylasin.
 


Sehif secdesini gerektiren durumlar Konusuna Ait Benzer Konular

Gusül abdesti. ve Guslü Gerektiren Şeyler
Guslü Gerektiren ŞeylerYedi şeyden biri sebebiyle gusletmek farz olur:1) Birleşmeye bağlı olmaksızın meninin şehvetle  yerinden ... Devamı...

Gösterim: 630 - Yanıt: 1 - Başlatan:fanidunya
Tevhidi Bozan Durumlar
Tevhidi Bozan 60 Şey Allah-u Teâlâ’nın sakındırdığı büyük günahlar çoktur. Kur’an ve Sahih Sünnete o günahları işlemekten sakın... Devamı...

Gösterim: 316 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Hadd Cezası Gerektiren Suçlar
Hadd cezası gerektiren had suçları için belirlenmiş cezalar yedi tanedir.1–Zina2–Evli bir hanıma zina etti iftirası3–İçki4–Hırsı... Devamı...

Gösterim: 312 - Yanıt: 0 - Başlatan:sofi sükran teyze
Kumara giren ve girmeyen durumlar
Kumara giren ve girmeyen durumlar Kumara giren ve girmeyen durumlar hakkında bilgi verir misiniz?Boş yere geçen her ânın pek çok... Devamı...

Gösterim: 312 - Yanıt: 0 - Başlatan:türkiye
!!! Kalpte olup da sorumluluk gerektiren duygu ve düşünceler hangileridir?
Kalpte olup da sorumluluk gerektiren duygu ve düşünceler hangileridir? İnsanın içinde boy gösteren farklı duygu ve düşüncelerin ... Devamı...

Gösterim: 304 - Yanıt: 1 - Başlatan:fanidunya
RİYÂ - GÖSTERİŞ - OLMADIĞI HALDE RİYÂ SANILAN DURUMLAR
RİYÂ OLMADIĞI HALDE RİYÂ SANILAN DURUMLARHadis1625. Ebû Zer radıyallahu anh şöyle dedi:Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e... Devamı...

Gösterim: 40 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Arkadaş seçiminde dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?
Arkadaş seçiminde dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir? Dini vecibelerini yerine getirmeyen insanlarla ilişkilerimiz nasıl... Devamı...

Gösterim: 60 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya