Konu Bilgileri Kisayollar
Konu Basligi Hayz ile ilgili hadisler
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Goruntuleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Goruntulenme 489
Onceki Onceki Konu

Gönderen Konu: Hayz ile ilgili hadisler  (Okunma sayısı 489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi fanidunya

  • Admin Yönetici
  • Professional Üye
  • *****
  • İleti: 14324
    • fanidunya
Hayz ile ilgili hadisler
« : 17 Temmuz 2009, 18:25:45 »
Hayz ile ilgili hadisler

3795 – Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Yahudilerin şöyle bir adeti vardı: İçlerinde bir kadın âdet görmeye başlayınca, onunla beraber yiyip içmezler, evlerde beraber oturup kalkmazlardı. Bu durumu Ashab radıyallahu anhüm Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’a sordular. bunun üzerine Cenab-ı Hak şu ayeti inzal buyurdu. (Mealen): “Ey Muhammed! Sana kadınların aybaşı halinden sorarlar. De ki: “O bir ezadır. Aybaşı halinde iken kadınlardan uzak kalın. Temizlenmelerine kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri zaman Allah’ın size buyurduğu yoldan yaklaşın…” (Bakara 222) ayeti üzerine Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: “Kadınlarınızla nikah (zevciyat muamelesi) dışında her şeyi yapın!” buyurdu. bu ruhsat yahudilere ulaşınca: “Bu adam ne yapmak istiyor? Bize muhalefet etmediği bir şey bırakmadı!” dediler. (Bu sözü işiten) Üseyd İbnu Hudayr ve Abbâd İbnu Bişr radıyallahu anhüma gelerek: “Ey Allah’ın Resulü! yahudiler şöyle şöyle söylüyorlar” diye haber verdiler. “Biz kadınlarla beraber oturup kalkmıyacak mıyız?” dediler. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın rengi öylesine değişti ki, biz onlara kızdığını zannettik. Onlar da hemen çıkıp gittiler. Derken onlar yolda Resûlullah’a gönderilen hediye sütle karşılaştılar. Resûlullah o sütü hemen bunların peşisıra içmeleri için gönderdi. Böylece anladılar ki, Aleyhissalatu vesselam kendilerine gücenmemiştir.”
Müslim, Hayız 16, (302); Ebu Davud, Nikah 47, (2165); Tirmizi, Tefsir, Bakara, (2981); Nesai, Taharet 181, (1, 152).
3796 – Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “kim hayızlının fercine veya bir kadının dübürüne (arka uzvuna) temas ederse veya kâhine uğrarsa Muhammed’e indirilenden teberri etmiş (yüz çevirmiş) olur.”
Tirmizi, Taharet 102, (135); İbnu Mace, Taharet 122, (639).
3797 – Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Bizden biri hayızlı olur, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm da onunla mübaşeret etmek dilerse, ona hayız olur olmaz izarını bağlamasını emreder, sonra mubaşeret ederdi. Sizden hanginiz, nefsine, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın nefsine hakim olduğu kadar hakim olur?”
Ebu Davud’un bir rivayetinde, “fevr” (evvelinde -ki “hayz olur olmaz” diye karşıladık-) yerine “fevh” denilmiştir (ki bu da “çoğunda” ve “evvelinde” manasına gelir.)
3798 – Nesai’nin Cümay’ İbnü Ümayr’dan kaydettiği bir rivayette şöyle denmiştir: “Ben, annem ve teyzemle birlikte Hz. Aişe radıyallahu anha’nın yanına girdim. Onlar Hz. Aişe’ye: “Hayızlı iken, sizlerle Aleyhissalatu vesselam ne şekilde mübaşerette bulunurdu?” diye sordular. Aişe validemiz:
“Hayız olduğumuz zaman bize, geniş bir izar giymemizi emreder, sonra sine ve göğsümüze iltizamda (temasta) bulunurdu.”
3799 – Muvatta’nın rivayetinde şöyledir: “Ubeydullah İbnu Abdillah İbni Ömer radıyallahu anhüma, Hz. Aişe’ye göndererek -kişi, hayızlı olan hanımıyla mubaşerette bulunabilir mi?- diye sordurdu. Hz. Aişe radıyallahu anha: “Kadının alt kısmınna izarını bağlatsın sonra onunla mubâşerette bulunsun” cevabını verdi.”
3800 – Ebu Davud ve Nesai’nin bir rivayetinde şöyle denmektedir: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm zevcelerinden bir kadınla hayızlı olduğu halde mubaşeret ederdi. Yeter ki, uyluklarının ortasına kadar izarı uzanmış olsun veya dizleri örtülü bulunsun.”
Buhari, Hayz 5; Müslim, Hayz 1, 4, (293, 295); Muvatta, Taharet 95, (1, 58); Ebu Davud Taharet 107, (267, 268, 273); Tirmizi, Taharet 99, (132); Nesai, Hayz 12, 13, (1, 189).
3801 – Zeyd İbnu Eslem radıyallahu anh anlatıyor: “Bir adam, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’a sordu: “(Ey Allah’ın Resulü!) Hanımım hayızlı iken bana helal olan nedir?” Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: “Üzerine izarını bağlasın, yukarısına istediğinde serbestsin.”
Muvatta, Taharet 93, (1, 57).
3802 – Hz. Mu’âz radıyallahu anh anlatıyor: “Ey Allah’ın Resûlü! dedim, hanımım hayızlı iken bana helal olan nedir?” “İzar’ın yukarısı, ancak bundan da sakınsan daha iyi olur!” buyurdular.”
Rezin tahric etti. Ebu Davud, Taharet 83, (212, 213).
3803 – İkrime, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın zevcelerinden birinden naklen anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, hayızlı hanımlarıyla bir mübaşerette bulunmak dileyince hanımının ferci üzerine bir şey örterdi..”
Ebu Davud, Taharet 107, (272).
3804 – İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Kişi, hayızlı karısıyla cinsi münasebette bulunursa (hatasına kefâret olarak) yarım dinar tasadduk etsin.”
3805 – Bir rivayette ise şöyle denmiştir: “Kişi hayızlı hanımına, hayız halinin başlangıcında, kan kırmızı renkte iken temas ederse bir dinar tasadduk etsin. Kanın kesilmeye yüz tutup akıntının sarardığı zaman temas eden, yarım dinar tasadduk etsin.”
Tirmizi der ki: “Bu hadis İbnu Abbas radıyallahu anhüma’dan mevkuf (kendi sözü) olarak da rivayet edilmiştir.”
3806 – Ebu Davud’un bir rivayetinde hayızlı karısına temas eden kimse hakkında Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın: “Bir veya yarım dinar tasadduk etsin” dediği kaydedilmiştir.
Ebu Davud der ki: “Bu rivayet (yani İbnu Abbas’ın “bir veya yarım…” diyerek yaptığı rivayet) sahihtir, (diğer “…yarım dinar…” diyen rivayet bu kadar kavi değildir.)”
3807 – Bir rivayette şöyle denmiştir: “Kişi hanımına kanama halinde temasta bulunmuşsa bir dinar, kanın kesilme halinde temas etmişse yarım dinar tasadduk eder.”
Tirmizi, Taharet 103, (136, 137); Ebu Davud, Taharet 106, (264, 265, 266); Nesai, Taharet 182, (1, 153); İbnu Mace, Taharet 123, (640).
3808 – Hz. Aişe radıyallahu anha “Ben hayızlı iken Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın başını yıkardım” demiştir.
Buhari, Hayz 2, İ’tikaf 2, 3, 4, 19, Libas 76; Müslim, Hayz 10, (297); Muvatta, Taharet 102, (1, 60); Ebu Davud, Savm 79, (2467, 2468, 2469); Tirmizi, Savm 80, (804); Nesai, Hayz 20, (1, 193).
3809 – Yine Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, ben hayızlı iken kucağıma yaslanır ve Kur’an okurdu.”
Buhari, Hayz 13, Tevhid 52; Ebu Davud, Taharet 103, (260); Nesai, Hayz 16, (1, 191).
3810 – Yine Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, (bir gün) bana (kendisi mescidde iken) “Humre’yi bana getiriver!” buyurdular.
“Hayızlıyım” diye cevap verdim.
“Senin hayızın elinde değil ki!’ dediler.”
Müslim, Hayz 11, (298); Ebu Davud, Taharet 104, (261); Tirmizi, Taharet 101, (134); Nesai, Hayz 18, (1, 192).
3811 – Hz. Meymune radıyallahu anha anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bizden biri hayızlı olduğu halde onun kucağına başını koyar, Kur’an okurdu. Bizden birimiz hayızlı iken Resûlullah’ın humrasını mescide taşır ve yayardı.”
Nesai, Hayz 19, (1, 192).
3812 – İbnu Ömer radıyallahu anhüma’dan rivayete göre, “cariyeleri hayızlı oldukları halde ayaklarını yıkarlar, humrasını kendisine verirlerdi.”
Muvatta, Taharet 88, (1, 52).
3813 – Ümmü Seleme radıyallahu anha anlatıyor: “Ben, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm ile birlikte kadife bir örtünün altında yatıyordum. Ay halimin başladığını farkettim. Hemen örtünün altından kayıp hayız elbisemi bulup giyindim. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: “Hayız mı oldun?” buyurdular. “Evet!” dedim. Beni yanına çağırdı. Örtünün altında beraber yattık.”
Buhari, Hayz 4, 21, 22, Savm 24; Müslim, Hayz 5, 296; Nesai, Taharet 179, (1, 149, 150)
3814 – Umâre İbnu Gurâb’ın anlattığına göre, bir halası kendisine Hz. Aişe radıyallahu anha’dan şöyle sorduğunu anlatmıştır: “Birimiz hayız olduğumuz zaman kocamızla ayrı yatmamız mümkün değil, tek yatağımız var.”
Hz. Aişe şu cevabı vermiştir: “Ben sana Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın yaptığını anlatayım: “Bir gece eve girdi. Ben o sırada ay hali görüyordum. Mescidine geçti. -Ebu Davud der ki: “Bundan maksad evindeki namazgâhıdır.- (Orada namaz kıldı), fakat bir türlü ayrılmadı. Derken benim gözlerim kapanmış, soğuk da onu üşütmüş. Gelip “Bana yaklaş!” dedi. Ben de: “Hayızlıyım!” dedim. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: “Öyle de olsa! Uyluklarını aç!” dedi. Uyluklarımı açtım. Göğüs ve yanağını uyluklarımın üzerine koydu. Ben de üzerine eğildim. Isınıp uyuyuncaya kadar böyle durduk.”
Ebu Davud, Taharet 107, (270).
3815 – Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Ben hayızlı iken su içer, sonra kabı Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’a verirdim. O da ağzını, ağzımın değdiği yere koyardı.”
3816 – Ebu Davud ve Nesai’de de şu rivayet gelmiştir: “Ben ay halinde iken etli kemiği dişleyerek yer, sonra da Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’a uzatırdım. O da ağzını, tam ağzımı koymuş bulunduğum yere koyar(ak yer)di.”
3817 – Nesai’nin bir diğer rivayeti şöyle: “Şureyh İbnu Hani, Hz. Aişe radıyallahu anha’ya: “Bir kadın hayızlı iken kocası ile birlikte yemek yer mi?” diye sordu. Hz. Aişe “Evet dedi, benim kanamam varken Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm beni çağırırdı, ben de onunla birlikte yerdim. (Bu sırada) etli kemiği alır, (bana uzatır, önce benim başlamam için) bana yemin verirdi. Ben de onu alır ve bir miktar dişler (sonra Resûlullah’a uzatırdım). O da ağzını, kemikte tam benim ağzımı koyduğum yere koyar(ak yemeye başlar)dı. İçecek bir şey istediği olur, getirince ondan önce benim içmem için bana yemin verirdi, bunun üzerine ben de kabı alır bir miktar içer, sonra bırakırdım. Bu sefer onu Aleyhissalatu vesselam alır, kabın tam benim ağzımı koyduğum yerine ağzını koyarak içerdi.”
Müslim, Hayz 14, (300); Ebu Davud, Taharet 103, (259); Nesai, Taharet 177, (1, 148).
3818 – Abdullah İbnu Sa’d el-Ensari radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’a hayızlı kadınlarla beraber yemek hususunda sordum. “Onunla beraber yiyin!” buyurdular.”
Tirmizi, Taharet 100, (133).
3819 – Hz. Aişe radıyallahu anha’nın anlattığına göre, bir kadın kendisine: “Temizlendiğimiz zaman kıldığımız mutad namaz bize yeter mi (hayızlı iken kılamadıklarımızın kazası gerekir mi?)” diye sormuş, o da şu cevabı vermiştir:
“Sen Harûriyye (Hârici)misin? Biz Resûlullah aleyhissalatu vesselam’la beraberken ay hali gördüğümüzde, tutamadığımız oruçları kaza etmemizi söylerdi, fakat namazların kazasını söylemezdi.”
Buhari, Hayız 20; Müslim, Hayız 67, (335); Ebu Davud, Taharet 105, (262, 263); Tirmizi, Taharet 97, (130); Savm 68, (787); Nesai, Hayz 17, (1, 191, 192), Savm 64, (4, 191).
3820 – İsmi Müssetü’l-Ezdiyye olan Ümmü Büsse anlatıyor: “Hacc yapmıştım. Hacc sırasında Ümmü Seleme radıyallahu anha’ya uğradım. Kendisine, “Ey mü’minlerin annesi, Semüre İbnu Cündüb radıyallahu anh, kadınlara, hayız sırasında kılınmayan namazların kazasını emrediyor (ne dersiniz)?” diye sordum, şu cevabı verdi: “Hayır, kaza etmezler. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın kadınlarından biri, nifas sebebiyle kırk gece (namaz kılmadan) dururdu da, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm nifas namazını kaza etmesini emretmezdi.”
Ebu Davud, Taharet 121, (312).
3821 – Hz. Aişe radıyallahu anha, kanama gören hamile kadın hakkında şunu söylemiştir: “Böyle bir kadın namazı bırakır.”
Muvatta, Taharet 100, (1, 60). İmam Malik bu rivayeti belağ (senetsiz) olarak kaydetmiştir.
3822 – İbnu Ömer radıyallahu anhüma: “Ne hayızlı kadın ne de cünüp kimse Kur’an’dan hiçbir şey okuyamaz” buyurdu.
Tirmizi, Taharet 98, (131).
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2013, 12:21:24 Gönderen: fanidunya »
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ

Içerikler ziyaretçilerimize gösterilmemektedir. Kayit Olun veya Giris Yapin
Içerikler ziyaretçilerimize gösterilmemektedir. Kayit Olun veya Giris Yapin

HUZURA  GİDEN  YOL  ALLAH  YOLUDUR

YA  OLDUĞUN  GİBİ  OL  YA  DA  GÖRÜNDÜĞÜN  GİBİ


KULA  BELA  GELMEZ  KUL  AZMAYINCA.
HAK  BELA  VERMEZ KUL  AZMAYINCA.

Tiklayin, konuyu kendi sosyal aglarinizda paylasin.
 


Hayz ile ilgili hadisler Konusuna Ait Benzer Konular

Kuranla ilgili hadisler
Kuranla ilgili hadisler.“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğreteniniz ve öğreneninizdir” Darimi:2/437 · “Kur’an’ı seslerinizle süsle... Devamı...

Gösterim: 553 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Kader ile ilgili hadisler
Kader ile ilgili hadisler sahih müslümden:Ebu’l-Esved ed-Dieliyy şöyle dedi:İmran ibn Husayn (radıya’llâhu anh) bir gün bana şö... Devamı...

Gösterim: 556 - Yanıt: 1 - Başlatan:fanidunya
Evlilikle ilgili hadisler
Evlilikle ilgili hadisler EVLENME (NİKÂH)Abdullah b Mesûd'un (ra) Alkame'den rivayet ettiğine göre, Alkame şöyle dedi:Ben Mina'd... Devamı...

Gösterim: 562 - Yanıt: 3 - Başlatan:fanidunya
kadınlarla ilgili hadisler
kadınlarla ilgili hadisler Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allaha ... Devamı...

Gösterim: 574 - Yanıt: 2 - Başlatan:fanidunya
Şeytanla ilgili hadisler
Şeytanla ilgili hadisler Şeytanın İnsana Tasallutu956 Nebî salla'llâhu aleyhi ve sellem'in zevcesi Safiyye radiya'llâhu anhâ'da... Devamı...

Gösterim: 540 - Yanıt: 3 - Başlatan:fanidunya
Fayda ile ilgili Hadisler
Fayda ile ilgili  Hadislerİnanan insan ülfetlidir Kendisi başkalarına kolayca ısındığı, kaynaştığı gibi; başkaları da kendisine ... Devamı...

Gösterim: 462 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
!!!! Cemaat ile ilgili hadisler
cemaat ile ilgili hadislerBeş vakit namazı cemaatle kılan, Sırat köprüsünü şimşek gibi geçer)[Taberani]*(Bir kimse, kırk gün sab... Devamı...

Gösterim: 651 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
!!! kandiller ile ilgili hadisler
kandiller ile ilgili hadisler Enes b Malik ( ra )'dan şöyle rivayet edilir: Receb ayı girdiğinde Hz Peygamber şöyle derdi: "Alla... Devamı...

Gösterim: 482 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Tevekkülle ilgili Hadisler
Tevekkülle ilgili HadislerEbû Hureyre (r.a.) Resûlullah'ın şöyle buyurduğunu haber vermiştir: "Kuvvetli mü'min, Allah Katında za... Devamı...

Gösterim: 650 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
kadınlarla ilgili hadisler
kadınlarla ilgili hadisler Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allaha ... Devamı...

Gösterim: 465 - Yanıt: 1 - Başlatan:fanidunya
gençlerle ilgili Hadisler
gençlerle ilgili HadislerHz Peygamber (sav) Efendimiz’in gençlik ve gençlerle ilgili olarak buyurdukları birkaç Hadis-i şerifi g... Devamı...

Gösterim: 865 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Kurban ile ilgili Hadisler
Kurban ile ilgili Hadisler Hz Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Hiç bir ku... Devamı...

Gösterim: 485 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Muharrem ile ilgili hadisler
Muharrem ile ilgili hadisler Muharrem ayı, Arap aylarının ilki ve Allah'ın haram aylarının en meşhur olanıdırNitekim Allah Teâlâ... Devamı...

Gösterim: 411 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Ölüm ve cenaze ile ilgili hadisler
Ölüm ve cenaze ile ilgili hadislerAllah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"İnsan, yanı başında doksan dokuz ölüm ... Devamı...

Gösterim: 46 - Yanıt: 0 - Başlatan:türkiye
Güzel davranışlarla ilgili hadisler
GÜZEL DAVRANIŞLARLA İLGİLİ HADİS'İ ŞERİFLER    583. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:    "Kişi, dostunun dini üz... Devamı...

Gösterim: 56 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya