Konu Bilgileri Kisayollar
Konu Basligi ''Kibir' Kelimesi ile İlgili Ayet'ikerimeler
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Goruntuleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Goruntulenme 492
Onceki Onceki Konu

Gönderen Konu: ''Kibir' Kelimesi ile İlgili Ayet'ikerimeler  (Okunma sayısı 492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi fanidunya

  • Admin Yönetici
  • Professional Üye
  • *****
  • İleti: 14905
    • fanidunya
''Kibir' Kelimesi ile İlgili Ayet'ikerimeler
« : 30 Mayıs 2010, 06:09:57 »

''Kibir' Kelimesi ile İlgili Ayet'ikerimeler

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Ve (yine) kendilerine: "İnsanların iman ettiği gibi siz de iman edin" denildiğinde: "Düşük akıllıların iman ettiği gibi mi iman edelim?" derler. Bilin ki, gerçekten asıl düşük-akıllılar kendileridir; ama bilmezler. (Bakara Suresi, 13)
Ve meleklere: "Adem’e secde edin" dedik. İblis hariç (hepsi) secde ettiler. O ise, diretti ve kibirlendi, (böylece) kafirlerden oldu. (Bakara Suresi, 34)
Ona: "Allah'tan kork" denildiğinde, büyüklük gururu onu günaha sürükler, kuşatır. Böylesine cehennem yeter; ne kötü bir yataktır o. (Bakara Suresi, 206)
Kendilerini (övgüyle) temize çıkaranları görmedin mi? Hayır; Allah, dilediğini temizleyip yüceltir. Onlar, 'bir hurma çekirdeğindeki iplikçik kadar' bile haksızlığa uğratılmazlar. (Nisa Suresi, 49)
Mesih ve yakınlaştırılmış (yüksek derece sahibi) melekler, Allah'a kul olmaktan kesinlikle çekimser kalmazlar. Kim O'na ibadet etmeye 'karşı çekimser' davranırsa ve büyüklenme gösterirse (bilmeli ki,) onların tümünü huzurunda toplayacaktır. (Nisa Suresi, 172)
Ama iman edenler ve salih amellerde bulunanlar, onlara ecirlerini eksiksiz ödeyecek ve onlara Kendi fazlından ekleyecektir de. Çekimser davrananlar ve büyüklenenler, onları acıklı bir azapla azaplandıracaktır ve kendileri için Allah'tan başka bir (vekil) koruyucu dost ve yardımcı bulamayacaklardır. (Nisa Suresi, 173)
(Allah) Dedi: "Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?" (İblis) Dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın." (Araf Suresi, 12)
(Allah  "Biz istemesek de mi?" dedi. (Araf Suresi, 88)
Firavun: "Ben size izin vermeden önce O'na iman ettiniz, öyle mi? Mutlaka bu, halkı buradan sürüp-çıkarmak amacıyla şehirde planladığınız bir tuzaktır. Öyleyse siz (buna karşılık ne yapacağımı) bileceksiniz." (Araf Suresi, 123)
Bunun üzerine, ayrı ayrı mucizeler (ayetler) olarak üzerlerine tufan, çekirge, buğday güvesi, kurbağa ve kan musallat kıldık. Yine büyüklük tasladılar ve suçlu-günahkar bir kavim oldular. (Araf Suresi, 133)
Yeryüzünde haksız yere büyüklük taslayanları ayetlerimden engelleyeceğim. Onlar her ayeti görseler bile ona inanmazlar; dosdoğru yolu (rüşd yolunu) da görseler, yol olarak benimsemezler, azgınlık yolunu, gördüklerinde ise onu yol olarak benimserler. Bu, onların ayetlerimizi yalanlamaları ve onlardan gafil olmaları dolayısıyladır. (Araf Suresi, 146)
Şüphesiz Rabbinin Katında olanlar, O'na ibadet etmekten büyüklenmezler; O'nu tesbih ederler ve yalnız O'na secde ederler. (Araf Suresi, 206)
Sonra bunların ardından Firavun'a ve onun önde gelen çevresine Musa'yı ve Harun'u ayetlerimizle gönderdik. Fakat onlar büyüklendiler. Onlar suçlu-günahkar bir kavimdi. (Yunus Suresi, 75)
Sonunda Musa'ya kendi kavminin bir zürriyetinden (gençlerinden) başka -Firavun ve önde gelen çevresinin kendilerini belalara çarptırmaları korkusuyla- iman eden olmadı. Çünkü Firavun, gerçekten yeryüzünde büyüklenen bir zorba ve gerçekten ölçüyü taşıranlardandı. (Yunus Suresi, 83)
Ve andolsun, kendisine dokunan bir sıkıntıdan sonra, ona bir nimet taddırsak, kuşkusuz; "Kötülükler benden gidiverdi" der. Çünkü o, şımarıktır, böbürlenendir. (Hud Suresi, 10)
Ancak İblis, secde edenlerle birlikte olmaktan kaçınıp-dayattı. (Hicr Suresi, 31)
Dedi ki: "Ey İblis, sana ne oluyor, secde edenlerle birlikte olmadın?" (Hicr Suresi, 32)
Dedi ki: "Ben, kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattığın beşere secde etmek için var değilim." (Hicr Suresi, 33)
Sizin İlahınız tek bir İlah'tır. Ahirete inanmayanların kalpleri ise inkarcıdır ve onlar müstekbir (büyüklenmekte) olanlardır. (Nahl Suresi, 22)
Şüphesiz Allah, onların saklı tuttuklarını ve açığa vurduklarını bilir; gerçekten O, müstekbirleri sevmez. (Nahl Suresi, 23)
Öyleyse içinde ebedi kalıcılar olarak cehennemin kapılarından girin. Büyüklük taslayanların konaklama yeri ne kötüdür. (Nahl Suresi, 29)
Göklerde ve yerde olan ne varsa, canlılar ve melekler Allah'a secde ederler ve onlar büyüklük taslamazlar. (Nahl Suresi, 49)
Kitapta İsrailoğulları'na şu hükmü verdik: "Muhakkak siz yer(yüzün) de iki defa bozgunculuk çıkaracaksınız ve muhakkak büyük bir kibirleniş-yükselişle kibirlenecek-yükseleceksiniz. (İsra Suresi, 4)
Yeryüzünde böbürlenerek yürüme; çünkü sen ne yeri yarabilirsin, ne dağlara boyca ulaşabilirsin. (İsra Suresi, 37)
Hani, meleklere: "Adem'e secde edin" demiştik. İblis'in dışında (hepsi) secde etmişlerdi. Demişti ki: "Bir çamur olarak yarattığın kimseye ben secde eder miyim?" (İsra Suresi, 61)
Hani meleklere: "Adem'e secde edin" demiştik; İblis'in dışında (diğerleri) secde etmişlerdi. O cinlerdendi, böylelikle Rabbinin emrinden dışarı çıkmıştı. Bu durumda Beni bırakıp onu ve onun soyunu veliler mi edineceksiniz? Oysa onlar sizin düşmanlarınızdır. (Bu,) Zalimler için ne kadar kötü bir (tercih) değiştirmedir. (Kehf Suresi, 50)
Allah'ın yolundan saptırmak amacıyla 'gururla salınıp-kasılarak' (bunu yapar); dünyada onun için aşağılanma vardır, kıyamet günü de yakıcı azabı ona taddıracağız. (Hac Suresi, 9)
Çünkü onlara: "Allah'tan başka İlah yoktur" denildiği zaman, büyüklük taslarlardı. (Saffat Suresi, 35)
İçinde ebedi kalıcılar olarak cehennemin kapılarından girin. Artık mütekebbirlerin konaklama yeri ne kötüdür. (Mü'min Suresi, 76)
"Allah'a karşı büyüklenmeyin; şüphesiz size apaçık, bir delil getiriyorum." (Duhan Suresi, 19)
Firavun'dan. Çünkü, o, ölçüyü taşıran bir mütekebbirdi. (Duhan Suresi, 31)
İnkar edenlere gelince; "Size karşı ayetlerim okunduğunda büyüklük taslayan (müstekbir olan)lar ve suçlu-günahkar bir kavim olanlar sizler değil miydiniz?" (Casiye Suresi, 31)
"Zikr (vahy) içimizden ona mı bırakıldı? Hayır, o çok yalan söyleyen, kendini beğenmiş bir şımarıktır." (Kamer Suresi, 25)
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2013, 21:10:21 Gönderen: fanidunya »
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ

Içerikler ziyaretçilerimize gösterilmemektedir. Kayit Olun veya Giris Yapin
Içerikler ziyaretçilerimize gösterilmemektedir. Kayit Olun veya Giris Yapin

HUZURA  GİDEN  YOL  ALLAH  YOLUDUR

YA  OLDUĞUN  GİBİ  OL  YA  DA  GÖRÜNDÜĞÜN  GİBİ


KULA  BELA  GELMEZ  KUL  AZMAYINCA.
HAK  BELA  VERMEZ KUL  AZMAYINCA.

Tiklayin, konuyu kendi sosyal aglarinizda paylasin.
 


''Kibir' Kelimesi ile İlgili Ayet'ikerimeler Konusuna Ait Benzer Konular

Kibir ve Kendini Beğenmişliğin Kötülüğü
Kibir ve Kendini Beğenmişliğin Kötülüğü  Allah (C.C) beni ve seni dünya ve âhiretin iyiligine kavustursun. Bilesin ki. büyüklük ... Devamı...

Gösterim: 475 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Öfke, Kibir, Haset, Korkaklık, Zan İle İlgili Hadisler
Öfke, Kibir, Haset, Korkaklık, Zan İle İlgili Hadisler 414 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: "Öfke şeytandandır ... Devamı...

Gösterim: 518 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
ayet'ikerimeler
''Rabbim  beni  namaza  devam  eden  bir  kimse  eyle.  Soyumdan  da  böyle  kimseler  yarat.Rabbimiz  duamı  kabul  eyle''İPRAH... Devamı...

Gösterim: 295 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Güç ve Kibir
Güç ve Kibir İnsanın kendinde olursa en sevdiği, başkalarında olursa hiç sevmediği bir yanıdır kibir. Her insanda az çok bulunan... Devamı...

Gösterim: 399 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Kibir
KİBİR اِنَّ اللّهَ لَا يُحِبُّ مَنْ كَانَ مُخْتَالًا فَخُور Devamı...

Gösterim: 435 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
!!!!!!! Tevhid Kelimesi “La İlahe İllallah” Ne Demektir?
Tevhid Kelimesi “La İlahe İllallah” Ne Demektir?   Bil ki La İlahe İllallah kelimesi, küfür ile imanı, kafir ve müşriklerle müsl... Devamı...

Gösterim: 575 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Kibirlenen hastadır kibir de hastalıktır
 Kibirlenen hastadır, kibir de hastalıktır. Hem de çok tehlikeli bir hastalıktır. Tedavi olunmazsa insanı helâk eder, hem dünyas... Devamı...

Gösterim: 254 - Yanıt: 0 - Başlatan:sofi sükran teyze
Kadınların 10 Meşhur Kelimesi ve Anlamları
1. Pekiİşte en tehlikeli kelime: Peki… Öyle bir söyleriz ki kavgada o küçücük kelimeyi öyle anlamlar yükleriz ki üzerine o an he... Devamı...

Gösterim: 285 - Yanıt: 0 - Başlatan:Can Dost
Sende Kibir Var
 Sende Kibir Var Abdulvahhab-ı Şarani hazretlerinin hocası Şeyh Zekeriya Ensari hazretleridir. Bu zatın da çok büyük bir hocası ... Devamı...

Gösterim: 259 - Yanıt: 0 - Başlatan:cantan
Kibir, Kibriya İle Kendini Kıyaslarsa
Kibir, Kibriya İle Kendini Kıyaslarsa  Kibir, çok kötü bir beşeri vasıf.  Çünkü, böyle bir nitelikle yaşayanın kanında gurur, en... Devamı...

Gösterim: 240 - Yanıt: 0 - Başlatan:KÖYLÜ
kibir her iyiliğe engeldir
kibir her iyiliğe engeldir •   Kibirden sakının. Topraktan yaratılıp, yine toprağa dönecek olan bir varlığın kibirlenmesi, bugün... Devamı...

Gösterim: 240 - Yanıt: 0 - Başlatan:Anadolu
Kibir ile ilgili ayetler
Kibir ile ilgili ayetler< Nisa / 36Şüphesiz kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez Yunus / 75Sonra bunların ark Devamı...

Gösterim: 440 - Yanıt: 0 - Başlatan:şükran teyze35
Kibir ve merhamet
Kibir ve merhamet  Hani bir müjdeli sabahın şetareti gibi... Kedersiz ve acısız bir zamanın tam ortasında... Uzaktan bir beyit ç... Devamı...

Gösterim: 241 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Kibir ve Belirtileri
Kibir ve Belirtileri    Kibirli insan her haliyle belli olur. Giyim-kuşamında, yüz ifadesinde, bakışında, başını dikerek kimseye... Devamı...

Gösterim: 193 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Kibir ve ucub
KİBİR VE UCUB5180 - Ebu Said ve Ebu Hureyre radıyallahu anhümâ anlatıyorlar: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "... Devamı...

Gösterim: 208 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Tevhid kelimesi olan LA İLAHE İLLALLAH.
Tevhid kelimesi olan LA İLAHE İLLALLAH... TEVHİD KELİMESİTevhid kelimesi olan LA İLAHE İLLALLAH...Allah (c.c) şöyle buyuruyor:“B... Devamı...

Gösterim: 202 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Kibir İblisin Sıfatıdır
Kibir İblisin Sıfatıdır Bugün çabuk gelip çatan erginlik çağı insanların sıkıntısını çoğaltmıştır. Bugün yabancıların kültür sal... Devamı...

Gösterim: 270 - Yanıt: 0 - Başlatan:gurbetciyim
Kibir İnsanı Kör Eder
Kibir İnsanı Kör Eder İnsanın kemalat yolunda aşması gereken en büyük engellerden biridir kibir. Şeytanın cennetten kovulup lane... Devamı...

Gösterim: 132 - Yanıt: 0 - Başlatan:melek
Savaş konusu hakkındaki ayet'ikerimeler
SAVAŞ HAKKINDAKİ AYET'İKERİMEELRYüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah'a, ahiret gününe, mel... Devamı...

Gösterim: 79 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
İyi ve güzel davranışlarla ilgili ayet'ikerimeler
İYİ VE GÜZEL DAVRANIŞLARLA İLGİLİ AYET'İKERİMEELR    Doğru bilgi ve doğru inanışın doğal sonucu, doğru davranıştır. Kur’an-ı Ker... Devamı...

Gösterim: 103 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya