Konu Bilgileri Kisayollar
Konu Basligi Namazın .İnsanlara Topluma Kazandırdıkları Ile Ilgili Ayetler
Cevaplar 1
Sonraki Sonraki Konu
Goruntuleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Goruntulenme 3986
Onceki Onceki Konu

Gönderen Konu: Namazın .İnsanlara Topluma Kazandırdıkları Ile Ilgili Ayetler  (Okunma sayısı 3986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi fanidunya

  • Admin Yönetici
  • Professional Üye
  • *****
  • İleti: 15060
    • fanidunya


Namazın .İnsanlara  Topluma Kazandırdıkları Ile Ilgili Ayetler

BAKARA

3- Onlar ki gaybe iman edip namazı dürüst kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (Allah yolunda) harcarlar.
43- Hem namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.
45- Bir de sabırla, namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu, (Allah'a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir.
83- Hani bir vakitler İsrailoğulları'ndan şöylece mîsak (kesin bir söz) almıştık: Allah'dan başkasına tapmayacaksınız, ana-babaya iyilik, yakınlığı olanlara, öksüzlere, çaresizlere de iyilik yapacaksınız, insanlara güzellikle söz söyleyecek, namazı kılacak, zekatı vereceksiniz. Sonra çok azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüz, hâlâ da dönüyorsunuz.
110- Siz namazı hakkıyle kılmaya bakın ve zekatı verin! Kendi nefsiniz için her ne hayır yaparsanız, Allah katında onu bulursunuz. Muhakkak ki, Allah bütün yaptıklarınızı görmektedir.
152- O halde beni anın, ben de sizi anayım. Bana şükredin de nankörlük etmeyin.
177- Yüzlerinizi bazan doğu, bazan batı tarafına çevirmeniz erginlik değildir. Fakat eren o kimselerdir ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve bütün peygamberlere iman edip, yakınlığı olanlara, öksüzlere, yoksullara, yolda kalmışa, dilenenlere ve esirleri kurtarmaya seve seve mal verirler. Namazı kılarlar, zekatı verirler. Bir de andlaştıkları zaman sözlerini yerine getirenler, hele sıkıntı ve hastalık durumlarında ve harbin şiddetli zamanında sabır ve kararlılık gösterenler var ya, işte doğru olanlar da bunlardır, korunanlar da bunlardır.
238-Namazlara ve orta namaza devam edin ve Allah için boyun eğerek kalkıp namaza durun.
239-Eğer bir korku hâlindeyseniz, yaya veya binekli olarak giderken kılın, (korkudan) emin olduğunuz zaman da böyle bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah'ı zikredin (namazlarınızı yine her zamanki gibi huşû ile kılın).
277- İman edip iyi işler yapan, namazı dosdoğru kılıp zekatı verenlerin Rabbleri katında elbette mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibi, onlar mahzun da olmazlar.

NISA SURESİ

12 - Allah, İsrailoğularından söz almıştı. İçlerinden on iki müfettiş göndermiştik... Allah şöyle demişti: " Ben, muhakkak sizinle beraberim. Namazı dosdoğru kıldığınız, zekatı verdiğiniz, peygamberlerime iman ettiğiniz ve onlara yardımda bulunduğunuz, (mallarınızı) Allah yolunda güzelce sarfettiğiniz takdirde, günahlarınızı mutlaka örter ve sizi altından ırmaklar akan cennetlere korum. Fakat sizden her kim de, bundan sonra küfrederse, dosdoğru yoldan sapmış olur.
55- Sizin asıl dostunuz Allah'tır, O'nun Resulüdür ve namazlarını kılan zekatlarını veren ve rükû eden müminlerdir.
58- Namaza çağırdığınız zaman, onu alay ve eğlence konusu yaparlar. Bu onların, akıllarını kullanmayan bir toplum olmalarından dolayıdır.
91 - Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?
106- Ey iman edenler! İçinizden birine ölüm (emareleri) geldiği zaman, vasiyet sırasında aranızdaki şahitliğin hükmü, kendi içinizden iki adaletli şahit, yahut yeryüzünde yolculuğa çıkmış iseniz, ölüm (emareleri de) size gelip çatmışsa, sizden olmayan diğer iki şahit tutmaktır. Eğer (bunlardan) şüpheye düşerseniz, namazdan sonra onları alıkorsunuz. Onlar da Allah'a şöyle yemin ederler: "Akraba bile olsa, yemini bir çıkar karşılığı satmayacağız, Allah'ın şahitliğini gizlemeyeceğiz. Aksi halde günahkârlardan oluruz".
ENAM SURESİ
72- Bize: "Namazı dosdoğru kılın, Allah'a karşı gelmekten sakının" (diye emredildi), toplanacağınız yer O'nun huzurudur.
92- Bu Kitap (Kur'ân), kendinden önceki kitapları tasdik eden, şehirler anası (Mekke) halkını ve çevresindeki bütün insanlığı uyarman için indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Ahiret gününe iman edenler bu Kitab'a da iman ederler ve onlar namazlarına da devamlıdırlar.
162- De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir.

ARAF SURESİ

170- Kitaba sarılanlara ve namazı kılmaya devam edenlere gelince, biz o iyilerin ecrini hiçbir zaman yitirmeyiz.

ENFAL SURESİ

3- Onlar ki, namazı gereği gibi kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yoluna harcarlar.

TEVBE SURESİ

71- Erkek ve kadın bütün müminler birbirlerinin dostları ve velileridirler. İyiliği emrederler, kötülükten vazgeçirirler, namazı kılarlar, zekâtı verirler, Allah'a ve Resulüne itaat ederler. İşte bunları Allah rahmetiyle yarlığayacaktır. Çünkü Allah azîzdir, hakîmdir.

YUNUS SURESİ

87- Biz Musa ile kardeşine şöyle vahyettik: "Kavminiz için Mısır'da birtakım evler hazırlayın ve evlerinizi kıbleye karşı yapın ve namazı kılın ve müminlere müjde verin."RAD SURESİ

22. Rablerinin rızasını kazanmak arzusuyla sabrederler ve namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli ve açıkça Allah yolunda harcarlar ve çirkinlikleri güzelliklerle yok ederler. İşte bunlar, bu hayatın akibeti kendilerinin olacak olanlardır.

IBRAHIM SURESİ

31- (Ey Muhammed!) İman eden kullarıma söyle: "Namazı dosdoğru kılsınlar, alış-veriş ve dostluğun olmadığı bir günün gelmesinden önce, kendilerine verdiğimiz rızıktan açık ve gizli (Allah için) harcasınlar."
37- "Rabbimiz! Ben çocuklarımdan bir kısmını namazı dosdoğru kılmaları için, senin Beyt-i Haram'ının yanında, ekinsiz bir vadiye yerleştirdim. Artık sen de insanlardan bir kısmını onlara meylettir. Ve onları bazı meyvelerle rızıklandır ki şükretsinler.
40- "Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazını dosdoğru kılanlardan eyle! Ey Rabbimiz! duamı kabul et!

MERYEM SURESİ

31- "Beni, nerede olursam olayım mübarek kıldı. Hayatta bulunduğum müddetçe namaz kılmamı ve zekat vermemi emretti."
55- Ailesine ve çevresine namaz kılmayı ve zekat vermeyi emrederdi ve Rabbinin katında hoşnutluğa ermişti.

TA-HA SURESİ

14- Şüphesiz ben Allah'ım, benden başka hiçbir ilâh yoktur. Onun için bana kulluk et ve beni anmak için namaz kıl.
132- (Ey Muhammed!) Ehline namaz kılmalarını emret, kendin de ona sabırla devam et. Biz senden bir rızık istemiyoruz. Seni biz rızıklandırırız. Güzel akibet takva sahiplerinindir.

ENBIYA SURESİ

73- Onları buyruğumuz altında (insanlara) doğru yolu gösterecek önderler kıldık. Kendilerine hayırlı işler yapmayı, namaz kılmayı, zekat vermeyi vahyettik. Onlar bize kulluk eden kimselerdir.MÜ'MİNUN SURESİ

2- Onlar ki, namazlarında huşû içindedirler.
9- Ve onlar ki, namazlarını muhafaza ederler.

HAC SURESİ

35- Ki Allah anıldığı vakit onların kalpleri titrer. Onlar başlarına gelene sabreden, namaz kılan kimselerdir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar.
78- Artık namaz kılın, zekat verin, Allah'a sarılın. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip ve ne güzel yardımcıdır!

NEML SURESİ

3- Ki o (müminler) namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve ahirete de kesin olarak iman ederler.

NUR SURESİ

37- Birtakım insanlar (Allahı tesbih ederler) ki, ne ticaret ne de alış veriş onları Allah'ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoymaz. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar.
56- Hem namazı kılın, zekatı verin ve peygambere itaat edin ki rahmete eresiniz.

RUM SURESİ

31- Başkasından geçerek hep O'na gönül verin ve O'ndan sakının. Namaza devam edin ve müşriklerden olmayın.

LOKMAN SURESİ

4- Onlar, namazı kılarlar, zekatı verirler, âhirete de kesin olarak inanırlar.
17- "Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten sakındır. Başına gelenlere sabret, çünkü bunlar, azmi gerektiren işlerdendir."AHZAB SURESİ

33- Namazı kılın, zekatı verin. Allah ve Resulü'ne itaat edin. Ey ehli beyt! Allah sizden kiri gidermek ve sizi tertemiz, pampak yapmak istiyor.
FATIR SURESİ
18- Hem günah çeken bir kimse, başkasının günahını çekmeyecek; yükü ağır basan, onun yüklenilmesine çağırsa da ondan bir şey yüklenilmeyecek, isterse bir yakını olsun. Fakat sen ancak o kimseleri sakındırısın ki, gaybda Rablerinin korkusunu duyarlar, namazı dürüst kılarlar. Temizlenen de sırf kendisi için temizlenir. Nihayet dönüş Allah'adır.
29- Allah'ın kitabını okuyan, namazı kılan ve kendilerine verdiğimiz rızıktan gizli ve açık olarak verenler, kesinlikle batma ihtimali olmayan bir ticaret umarlar.

MÜCADELE SURESİ

13. Gizli (özel) bir şey konuşmanızdan önce sadaka vermekten korktunuz da mı yerine getirmediniz? Fakat Allah da sizi affetti. Şu halde namazı kılın, zekatı verin, Allah'a ve Resulüne itaat edin. Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır.

MEARİC SURESİ

22- Ancak namaz kılanlar bunun dışındadır.
23- Onlar ki namazlarını sürekli kılarlar.
34- Namazlarına devam ederler.

MÜZZEMMİL SURESİ

20-Rabbin, senin gecenin üçte ikisinden daha azında, yarısında ve üçte birinde kalktığını, seninle beraber bulunanlardan bir topluluğun da böyle yaptığını biliyor. Gece ve gündüzü Allah takdir eder. O, sizin onu sayamayacağınızı bildi de sizi affetti. Bundan böyle Kur'ân'dan size ne kolay gelirse okuyun. Allah, içinizden hastalar, yeryüzünde gezip Allah'ın lütfunu arayan başka kimseler ve Allah yolunda savaşan daha başka insanlar olacağını bilmiştir. Onun için Kur'ân'dan kolayınıza geldiği kadar okuyun, namazı kılın, zekatı verin ve Allah'a güzel bir borç verin (Hayırlı işlere mal sarfedin). Kendiniz için gönderdiğiniz her iyiliği, Allah katında daha hayırlı ve sevapça daha büyük olarak bulacaksınız. Allah'tan bağış dileyin. Kuşkusuz Allah bağışlayandır, merhamet edendir.BEYYİNE SURESİ

5- Halbuki onlar, dini sadece Allah'a tahsis ederek, Allah'ı birleyerek, ancak Allah'a ibadet etmekle, namazı kılmakla ve zekatı vermekle emrolunmuşlardır. İşte dosdoğru din budur.
CUM'A SURESİ (cuma namazi)
9- Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrıldığı(nız) zaman, Allah'ı anmaya koşun, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.10- Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan (nasibinizi) arayın. Allah'ı çok anın ki kurtuluşa eresiniz.

NISA SURESİ (Munafiklarin Namazi)

142- Münafıklar, Allah'ı aldatmaya çalışırlar. Halbuki Allah, onların oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah'ı pek az anarlar.
.

NAMAZIN FAYDASI

Ankebut-45- Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.
NAMAZIN VAKİTLERİ
ISRA 78- Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar (belirli vakitlerde) gereği üzere namazı kıl, bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazında, gece ve gündüz melekleri hazır bulunur.
ISRA 79- Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur'ân ile teheccüd namazı kıl, Rabbinin seni bir makam-ı mahmuda (şefaat makamına) göndermesi kesindir.
RUM 17- O halde akşama girdiğiniz zaman da, sabaha girdiğiniz zaman da tesbih Allah'ındır. (daima O, tesbih edilir).
RUM 18- Göklerde ve yerde, ikindileyin de, öğleye erdiğiniz zaman da hamd O'na mahsustur.

 
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2013, 21:36:16 Gönderen: fanidunya »
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ

Içerikler ziyaretçilerimize gösterilmemektedir. Kayit Olun veya Giris Yapin
Içerikler ziyaretçilerimize gösterilmemektedir. Kayit Olun veya Giris Yapin

HUZURA  GİDEN  YOL  ALLAH  YOLUDUR

YA  OLDUĞUN  GİBİ  OL  YA  DA  GÖRÜNDÜĞÜN  GİBİ


KULA  BELA  GELMEZ  KUL  AZMAYINCA.
HAK  BELA  VERMEZ KUL  AZMAYINCA.

Çevrimdışı DUAdas

  • Kıdemli Üye
  • ****
  • İleti: 546
  • Şükür,nimetleri görmek değil, nimeti vereni görmek
Ynt: Namazın .İnsanlara Topluma Kazandırdıkları Ile Ilgili Ayetler
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2011, 12:11:13 »
 :aro:
Ve şimdi ben gidiyorum, Ta ki benden daha Hayırlısı gelsin..

Tiklayin, konuyu kendi sosyal aglarinizda paylasin.
 


Namazın .İnsanlara Topluma Kazandırdıkları Ile Ilgili Ayetler Konusuna Ait Benzer Konular

cehennem ile ilgili ayetler
cehennem ile ilgili ayetler İnkâr edenlere de ki: "Yakında yenilgiye uğratılacaksınız ve toplanıp cehenneme sürüleceksiniz." Ne ... Devamı...

Gösterim: 568 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Sünnet ile ilgili ayetler
Sünnet  ile  ilgili  ayetlerRahman ve Rahim olan Allah'ın adıylaGerçek şu ki, sizden önce nice sünnetler gelip-geçmiştir. Bundan... Devamı...

Gösterim: 580 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Şeytan ile ilgili ayetler
Şeytan  ile  ilgili  ayetler(Dikkat:Aşağıdaki numaralardan birincisi sure numarası ikincisi ayet numarasıdır)Şeytan,düşmanınızdı... Devamı...

Gösterim: 660 - Yanıt: 1 - Başlatan:fanidunya
Kur’an’ın indirilişiyle ilgili ayetler...
Kur’an’ın indirilişiyle ilgili ayetler...Şüphesiz bu Kur’an sana, hüküm ve hikmet sahibi, hakkıyla bilen Allah tarafından verilm... Devamı...

Gösterim: 449 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
kurbanla ilgili ayetler.
kurbanla  ilgili ayetler.el-kevser  süresi  ayet 1-2.1-- Gerçekten  biz  sana   kevseri  verdik.2-- o halde  rabbin için  (  kur... Devamı...

Gösterim: 982 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Müslümanın Şahsiyeti ile ilgili Ayetler -
- Onlar zekatlarını hakkıyla verirler " Bakara 177  - Onlar yakınlarına (akrabalarına) yardım ederler " Bakara 177  - Onlar yoks... Devamı...

Gösterim: 469 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
ÖNEMLİ!!! Kur’an’ın indirilişiyle ilgili ayetler...
Kur’an’ın indirilişiyle ilgili ayetler... Bismillahirrahmanirrahim.Şüphesiz bu Kur’an sana, hüküm ve hikmet sahibi, hakkıyla bil... Devamı...

Gösterim: 563 - Yanıt: 1 - Başlatan:fanidunya
!!!! Kıyamet Manzaraları ile ilgili Ayetler
Kıyamet Manzaraları ile ilgili Ayetler Kıyamet Manzaraları Kıyamet Manzaraları ile ilgili Ayetler Kur’an’daki anlatımların bir b... Devamı...

Gösterim: 465 - Yanıt: 1 - Başlatan:fanidunya
!!!! Kötü ahlak ile ilgili ayetler
Kötü ahlak ile ilgili ayetlerİSR S 32AYET: “Zinaya yaklaşmayınÇünkü o,açık bir kötülüktür,çok kötü bir yoldur” NUR S 3AYET: “Zi... Devamı...

Gösterim: 2555 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Oruç ile ilgili Ayetler
Oruç ile ilgili  Ayetler Oruç Ayetleri يَا اَيُّهَا الَّذينَ امَنوُا كُتِبَ عَلَيْك¡ Devamı...

Gösterim: 494 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
!!! Allah ın yaratması ile ilgili ayetler
Allah ın yaratması ile ilgili ayetler Allah’ın yaratması 10/3- Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evred... Devamı...

Gösterim: 742 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
!!! Akraba ile ilgili ayetler
Akraba ile ilgili ayetler Hani İsrailoğullarından, "Allah'tan başkasına kulluk etmeyin, anneye-babaya yakınlara yetimlere ve yok... Devamı...

Gösterim: 560 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Hristiyanlar ile ilgili ayetler
Hristiyanlar ile ilgili ayetler Dediler ki: "Yahudi veya Hıristiyan olmayan hiç kimse kesin olarak cennete giremez" Bu, onların ... Devamı...

Gösterim: 506 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Ramazan ile ilgili ayetler
Ramazan ile ilgili ayetler Ey îman edenler! Sizden önceki (ümmet)lere yazıldığı gibi sizin üzerinize de oruç tutmak yazıldı (far... Devamı...

Gösterim: 469 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
!!!! Kurban ile ilgili ayetler
 Kurban ile ilgili ayetler BAKARA SÛRESİKurban ile ilgili ayetler (196) Haccı da, umreyi de Allah için tamamlayın Eğer (düşman, ... Devamı...

Gösterim: 426 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Namazın kazandırdıkları ..
Namazın kazandırdıkları .. بِسْــــــــــــــــــــ Devamı...

Gösterim: 305 - Yanıt: 0 - Başlatan:şükran teyze35
Kur’an’ın indirilişiyle ilgili ayetler
Kur’an’ın indirilişiyle ilgili ayetlerBismillahirrahmanirrahimŞüphesiz bu Kur’an sana, hüküm ve hikmet sahibi, hakkıyla bilen Al... Devamı...

Gösterim: 320 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
Kibir ile ilgili ayetler
Kibir ile ilgili ayetler< Nisa / 36Şüphesiz kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez Yunus / 75Sonra bunların ark Devamı...

Gösterim: 439 - Yanıt: 0 - Başlatan:şükran teyze35
Aşk ile ilgili ayetler
   Aşk ile ilgili ayetler Aşk yok, muhabbet varKur’an—ı Kerim’de aşk sözcüğü yer almıyor. Sevgiyle ilgili ayetlerde daha çok hub... Devamı...

Gösterim: 361 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya
İnsanlara bir öğüt ve uyarıdır konusu ile ilgili ayetler
İnsanlara bir öğüt ve uyarıdır konusu ile ilgili ayetler Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla    ışte bu (Kur'an) uyarılıp kork... Devamı...

Gösterim: 166 - Yanıt: 0 - Başlatan:fanidunya