Gönderen Konu: HZ. VABİSA BİN MABED ANLATIYOR  (Okunma sayısı 447 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. VABİSA BİN MABED ANLATIYOR
« : Ağustos 04, 2019, 08:17:46 ÖÖ »
HZ. VABİSA BİN MABED ANLATIYOR:

‘’Ey İnsanlar Yaklaşınız!’’

O gün yaşananları gözlerimle görür gibiyim:

Sevgili peygamberimiz Mekke’de binlerce Müslüman’a son konuşmasını yapıyordu. Veda haccı idi bu... Yani Peygamberimiz artık dünyaya ve bizlere veda ediyordu. Müslümanlara yaptığı son konuşmaya da veda hutbesi denildi.

Peygamberimiz orada bizlere nasihatlerini tekrarladı ve şöyle buyurdu:

‘’benim bu sözlerimi burada bulunanlar bulunmayanlara aktarsın. Belki sonra gelenler içinde, sözlerimi buradakilerden daha iyi anlayacaklar çıkabilir.’’

Ben, sevgili peygamberimizin bu sözünü duyduktan sonra, Veda Hurbesi’nde söylediklerini bütün insanlara anlatmaya başladım.

Peygamberimiz vefat edince Medine’den ayrılarak başka şehirlere yerleşenler arasında ben de vardım. Ben Suriye’nin Rakka şehrine yerleştim.

Rakka’da Müslüman kardeşlerimizin yardımıyla büyük bir mescit yaptık.

İnsanlar orada toplanıyorlardı. Ben de onlara hem namaz kıldırıyor, hem de İslam’ı anlatıyordum.

Rakka mescidinde en çok bahsettiğim konu Veda hutbesi idi. Orada namazı kıldırdıktan sonra insanlara şöyle seslendim:

‘’Ey insanlar, yaklaşınız! Peygamberimiizn bize anlattığını ben de size anlatayım!’’

Gerçekten de herkes beni can kulağıyla dinlerdi. Rakka halkı içinde tıpkı Peygamberimizin bize söylediği gibi, söylenenleri iyi anlayan Müslümanlar bulunuyordu.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41