Gönderen Konu: Helal, temiz ve Güzel Olanı Herkes Sever  (Okunma sayısı 184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
Helal, temiz ve Güzel Olanı Herkes Sever
« : Nisan 04, 2020, 09:36:47 ÖS »
Helal, temiz ve Güzel Olanı Herkes Sever

Kur’an-ı Kerim, “Temiz söz, temiz nesil, temiz hava/rüzgâr, temiz hayat, temiz ülke, helal ve temiz yiyecek”lerden bahseder.

Her şeyinin temiz ve güzel olmasını istemeyen hiçbir kimse çıkmaz dünyada ama temiz ve güzelin tarifinde aykırılıklar başlıyor.

Krallar, sözlerinin üzerine söz söyletmeme hastalığına yakalandıklarında bütün kralları temsilen Firavun benim görüşümden başka görüş yoktur, ancak ben doğruları size bildiririm anlamında:

“Firavun: ‘Ben size ancak gördüğümü gösteriyorum ve ben size doğru yoldan başkasını göstermiyorum’ dedi” (Mümin süresi ayet 40/29).

Günümüzde bize dayatılanların hepsine bakınız. Benim kriterlerime göre hareket edeceksiniz, yok öbürünün kriterlerine göre hareket edeceğiz kavgası var da beni de, seni de, onu da yaratanın kriterleri ne olacak?

Temiz söz:

“Görmedin mi Allah nasıl bir benzetme yaptı? Güzel bir kelime, kökü (yerde) sabit, dalları gökte bir ağaca benzer.

Rabbinin izniyle meyvesini her zaman verir. Öğüt alırlar diye Allah insanlara misaller verir” (İbrahim süresi ayet 24-25).

Bütün peygamberlerin getirdiği kitapların özü, “La ilahe İllallah/Allah’tan başka yaratan, yaşatan ve yöneten yoktur” sözü olduğunu:

“Senden önce gönderdiğimiz her peygambere: ‘Benden başka ilah yoktur, bana ibadet edin’ diye vahyettik” diye haber veriyor. (Enbiya süresi ayet 21/25).

Sözlerin en güzeli, Allah kelamı Kur’an-ı Kerim’imiz olduğu gibi, Kur’an’ın en öz sözünün kelime-i tevhit olduğunu bilenlerimiz, bu dünyayı kan gölüne çevirenlerin paralı askeri, paralı ilim adamı, paralı sanatçısı olamaz.

Helal ve temiz yiyecek:

Günümüzde herkes temiz yiyeceklerden bahsederler ama helalinden olması konusunda konuşan olmaz.

Hâlbuki asıl olan önce helalliği, ardından temizliği öğretiliyor bize Kur’an-ı Kerim’de:

“Allah’ın rızk olarak verdiklerinden helal ve temiz olarak yiyin ve iman ettiğiniz Allah’tan sakının” (Maide süresi ayet 5/88).

İslami eğitimden geçmiş olsaydık, TV’lerin yemek programlarında marulun nasıl temizlendiğini anlatmadan önce o marulun helalinden kazanılması gerektiği anlatıldıktan sonra temizliğine geçilirdi.

Kirli olursa hastalanmamıza, ateşimizin kırka yükselmesine sebep olurken, eğer yediklerimiz helal olmazsa bu dünyada teröre, soygunlara, baskınlara, sınıf çatışmalarına, savaşlara, göçlere sebep olurken, ahirette ateşimizin derecesini ölçecek aletin büyüklüğü dünya büyüklüğünde olsa ölçemez ve yanar.

Temiz nesil:

“Orada Zekeriyya, Rabbine dua etti: ‘Rabbim, bana katından temiz bir zürriyet ver. Muhakkak sen duaları işitensin’ dedi” (Al-i Imran süresi ayet 3/38).

Temiz hava/rüzgâr:

“Sizi karada ve denizde yürüten O’dur. Hatta siz gemide olduğunuzda ve onlar (gemiler) içindekileri hoş bir rüzgârla alıp götürdüğü ve içindekilerin mutlu olduğu bir anda gemiye bir kasırga gelip de dalgalar her taraftan onlara geldiğinde ve onlar çepeçevre kuşatıldıklarını sandıklarında, dini yalnız ona halis kılarak Allah ‘a dua ederler ve ‘Eğer bizi bundan kurtarırsan şükredenlerden olacağız’ (derler)” (Yunus süresi ayet 10/22).

Mahmut Toptaş.