Gönderen Konu: ALLAH BİZE NEDEN YARDIM ETMEZ  (Okunma sayısı 610 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
ALLAH BİZE NEDEN YARDIM ETMEZ
« : Eylül 16, 2017, 02:05:04 ÖÖ »
“Allah bize neden yardım etmez?”

Bu soru, bugünlerde biraz daha fazla sorulmaya başlandı. Allah bize yardım ediyor. Hem de bizim hak ettiğimizden binlerce fazlasıyla yardım ediyor.

Bütün yaptığımız iyilikler, aldığımız bir tek nefese karşılık olamaz. İsterseniz ağzınızı ve burnunuzu kapatıp nefessiz durunuz.

Farz edin ki bir hastalık nedeniyle nefes alamaz hale geldiniz, bir nefes için veremeyeceğiniz, servet, şöhret, saltanat var mıdır? “Allah bizimledir” kelamı Kur’an’ın ifadesidir.

Amma yine Allah celle celalüh, bizimle beraber olması için şartlarını bildirmiş Kur’an-ı Kerimiyle. Aslında bu “Beraberdir” sözü iki anlama gelmektedir.

1- Allah celle celalüh yarattığı her şeyi besleyip büyütmeye devam ettiğinden yarattığı her şeyle beraberdir anlamı vardır. Mesela, kafirler, gizli toplantılarında peygamberin ve ona iman edenlerin yok edilmesi için planlar kurarlarken Rabbimiz, o kafirlerin planlarını ve sevimsiz konuşmalarını bildiğini peygamberine haber verirken:

Gece vaktinde Allah›ın beğenmediği sözü konuşurlarken Allah onlarla beraberdir. İnsanlardan gizlerler, Allah’tan gizleyemezler. Allah, onların yaptıklarını kuşatıcıdır.” Nisa suresi ayet 108)

“Göklerde ve yerdekileri, Allah›ın bildiğini görmüyor musun? Üç kişinin fısıltı yaptığı yerde, dördüncüleri mutlaka O (Allah) olur. Beş (kişinin) altıncısı O (Allah)dır. Bundan daha az veya daha çok olsa da, nerede olurlarsa olsunlar o (Allah) onlarla beraberdir. Sonra kıyamet gününde yaptıklarını onlara haber verecektir. Şüphesiz Allah her şeyi bilir.” (Mücadele süresi ayet 7)

2- “Beraberdir” sözü “yanındayım, yardım edeceğim, korkmayın” anlamındadır ve bu kelamı, hep Müminler için kullanılmıştır ama hep şartlı olarak kullanılmıştır.

Şartları: birinci derecede Allah celle celalühün öğrettiği şekilde iman etmektir.

Olmazsa olmaz şartların birincisidir. Kur’an’da birçok ayeti kerimeden İmansızların yaptığı iyiliklerin kabul edilmeyeceğini haber verir.

İnsanın inanmadığı Allah’tan sevap beklemesi şaşılacak şey zaten.

Rabbimiz buyurur: “…..Allah mü›minlerle beraberdir.” Enfal süresi ayet 19) Allah’ın yardımının İkinci şartı, “Sabretmek” Allaha kulluğa sabredeceğiz. Emirlerini yerine getirmeye, yasaklarından uzak durmaya sabredeceğiz.

Açıkta dağlar kadar Lira, Dolar, Euro görsek dağ görmüş gibi, toprak görmüş gibi, bir ağacı görmüş gibi olacak ve gönlümüzde onu kasaya götürmeye sabredilecek. Üzerinde secde ettiğimiz toprağın bir karış parçası için dünya güzellerini veya merkez bankalarının paralarını teklif etseler gönlün sabredip meyletmemesi gerekecek.

Rabbimiz haber veriyor: “Ey iman edenler, sabır ve namazla yardım isteyin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir.” (Bakara süresi ayet 153) “Allah›a ve Rasülüne itaat ediniz. Birbirinizle çekişmeyiniz. Yoksa korkuya kapılırsınız ve kuvvetiniz gider. Sabrediniz; şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.” (Enfal süresi ayet 46)

Allaha ve rasülüne itaat var, çekişmekle güç kaybetmek yok.

Müslüman, Müslümanı boğazlarken Onun değini tutmayanlara neden yardım etsin ki..

“Şimdi, Allah sizde zayıflık olduğunu bildi de sizden (yükü) hafifletti. Eğer sizden, sabreden yüz kişi olursa, iki yüz kişiyi mağlup ederler. Eğer sizden, bin kişi olursa, iki bin kişiyi Allah›ın izniyle mağlup ederler. Allah sabredenlerle beraberdir.” (Enfal süresi ayet 66)

MAHMUT TOPTAŞ.