* FANİ DUNYA


FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz.
Tıkla yükle


 Gönderen Konu: HZ. EBÜ SAİD AMR BİN HUREYS ANLATIYOR  (Okunma sayısı 278 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

  • Ziyaretçi
HZ. EBÜ SAİD AMR BİN HUREYS ANLATIYOR
« : Temmuz 06, 2019, 08:37:18 ÖÖ »
HZ. EBÜ SAİD AMR BİN HUREYS ANLATIYOR:

Kufe’de İlk Kureyşli

Ben, sevgili Peygamberimizin medine’ye hicretinden iki yıl önce, Mekke’de doğmuşum. Babam Hureys r.z Peygamberimize ilk inananlardan biriydi. Annem de ilk Müslüman hanımlardandı. Ailecek medine’ye hicret etmisiz sonra. Ben çocukluğumu,  Medine’de, peygamberimizin dizinin dibinde yaşadım. Sevgili peygamberimiz vefat ettiğiğnde, henüz 12 yaşındaydım.

Hatırlıyorum küçükken bir defasında annem beni Peygamberimize götürmüştü. Sevgili Peygamberimiz benim başımı okşayıp bana güzel dualar etmişti. Yine bir defasında, ben mescidin önünde oynarken,Peygamberimiz yanıma gelmiş, elindeki değnekle yere bir kare çizip bana şöyle demişti:

‘’Bak sana ev yaptım, senin olsun bu!’’

Minik bir çocuk olduğum için, çok sevinmiştim o zaman! Yepyeni bir evim olmuştu Çünkü. Üstelik bu ev bana peygamberimizin hediyesiydi!

Gençlik yıllarından itibaren ticaretle ilgilendim. Suriye ve Yemen’e gönderdiğim ticaret kervanları, büyük kazançlarla dönüyorlardı. Kısa zamanda zengin bir insan olmuştum. Bütün bunlar, sevgili Peygamberimizin bana ettiği duaların bereektiyle olmuştu.

İkinci Halife Hz. Ömer devrinde Küfe şehri kurulunca, gidip orada yaşamak istedim. Medinede’deki dostlarımla vedalaşıp Küfe’yye taşındım. Yeni kurulan bu güzel şehirde ev satın alan ilk Kureyşli Müslüman ben oldum.