Gönderen Konu: HZ. SAD BİN EBU VAKKAS ANLATIYOR  (Okunma sayısı 343 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. SAD BİN EBU VAKKAS ANLATIYOR
« : Temmuz 06, 2019, 08:18:00 ÖÖ »
HZ. SAD BİN EBU VAKKAS ANLATIYOR:

Yeni Bir Şehir: Küfe

Sayımız bir elin parmakalrı kadarken bile, sevgili Peygamberimiz bize şöyle  müjde veriyordu.

‘’Gün gelecek, İranlıların, Bizanslıların hazineleri sizin olacak!’’
Biz onun söylediği söze tereddüt  etmeden inandığımız için için müjdelerinin gerçekleşeceğini de biliyorduk.

Gerçekten de o günleri gördüm. Halife Hz. Ömer devrinde, İranlılarla yaptığımız savaşlara komutan olarak katıldım ben.  Önce Irak’ı, sonra da İran’ı fetettik. Allah bize o zamanlar dünyanın en güçlü devletlerinden biri olan iranlıların hazineelrini nasip etti.

Kazandığımız zaferlerin ardından, medine2de bulunan Hz. Ömer, bana şöyle emir gönderdi:

‘’Senden Müslümanlar için yeni bir şehir kurmanı istiyorum. Bu şehir, Irak’ın ortalarında olsun ve oraya Müslümanlar yerleşsinler.’’

Fetettiğimiz topraklar çok genişti. Birçok şehir Müslümanların eline geçmişti. Ancak bu şehirlerde oturanlar Mecusiler – ATEŞE TAPANLAR -  ya da Hiristiyanklardı. Halife Hz. Ömer, İslam’ın bölgeye yerleşmesi için tamamen müslümanlardan oluşan yeni bir şehrin kurulmasını istiyordu.

Önce şehrin yerini tespit ettik. Fırat nehri’nin kıyısındaki geniş bir alan çok uygundu. Sonra da çalışmaalra başladık. Bir sene içinde 40 bin kişinin yaşayabileceği bir şehir inşa etmiştik. Evleriyle, camileriyle, sokaklarıyla, çarşılarıyla.

Kurduğumuz bu yeni şehre Küfe adını verdik.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41