Gönderen Konu: HZ. MİSVER BİN MAHREME ANLATIYOR  (Okunma sayısı 314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. MİSVER BİN MAHREME ANLATIYOR
« : Temmuz 21, 2019, 09:53:39 ÖÖ »
HZ. MİSVER BİN MAHREME ANLATIYOR:

‘’Doğru Davranmışsın!’’

Mekke’de hac için bulunuyorduk. İkinci halife Hz. Ömer devriydi. Artık Suriye, İran, Irak ve Mısır gibi ülkeler biz Müslümanların yönetimindeydi. Bu sebeble, onlardan hac için insanlar akın akın Mekke’ye geliyorlardı. Elbette hepsi İslam’ı iyi bilmiyorlardı. Aralarından bazıları yeni Müslüman olmuştu. Sevgili peygamberimizi gören insanlar olarak bizler onlara doğruları öğretmekle görevliydik. Hz. Ömer hepimizden bu görevi dikkatle yapmamızı istemişti.

Yeni Müslüman olanlardan bir grup cemaatle namaz kılmak için hazırlandılar. İmam olmak için biri öne geçti. Ama ben öne geçen adamın iyi Kur’an okuyamadığını biliyordum. Heman yerine daha iyi bilen birini geçirdim.

Medine’ye döndüğümüzde, bazı kişiler bu hareketim sebebiyle beni Hz. Ömer’e şikayet etmişler. Hz. Ömer de beni huzuruna çağırıp yaptığımın sebebini sordu. Ona şunları anlattım:

‘’İmam olmak için öne geçen adan Kur’an’ı iyi okuyamıyordu. Arkasında yeni Müslüman olanlar vardı. O imam olursa insanlar da Kur’an’ı yanlış öğreneceklerinden korktum. Bu sebeble daha iyi birin imamlığa getirdim.’’

Bu açıklamam Halife’nin çok hoşuna gitti. Sözlerimi bitirince bana, ‘’Doğru davranmışsın!’’ diye karşılık verdi.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41