* FANİ DUNYA


FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz.
Tıkla yükle


 Gönderen Konu: HZ. OSMAN ANLATIYOR  (Okunma sayısı 268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

  • Ziyaretçi
HZ. OSMAN ANLATIYOR
« : Temmuz 27, 2019, 07:54:35 ÖÖ »
HZ. OSMAN ANLATIYOR:

Valinin Mektubu

Hz. Ebubekir’in yerine haklife seçilen Hz. Ömer, Müslümanları ilgilendiren bir konu olduğunda, çevresindeki insanalrın fikirlerini almayı çok severdi. Bunun için sevgili Peygamberimizin en yakın arkadaşalrından bir grup oluşturmuştu. Grubun içinde,  Hz. Ali ile ben de vardım. Hz. Ali ve ben peygamberimizin kızlarıyla evlenmiştik. Hz. Ömer bu sebeble özel bir önem veriyordu.

Yine hep birlikte yaptığımız bir toplantıda, bir validen gelen mektup okundu. Hz. Ömer tarafından Yemen’de görevlendirilen vali arkadaşımız mektubunda şöyle diyordu:

‘’siz bize mektup gönderiyorsunuz. Ancak mektuplarda tarih yok. Ne zaman gönderildiğini, elime kaç günde ulaştığını anlayamıyorum.’’

Arkadaşlarımız çok haklıydı. Gerçekten bu önemli bir proplemdi. Fakat Müslümanların kendilerine ait bir takvimleri yoktu. Hiristiyanların kullandığı takvimi kullanmak yerine, Hz. Ömer, bizden bir çalışma yapmamızı istedi. Sonra da ‘’Müslümanların da bir takvimi olması gerekiyor. Sizce hangi olayı başlangıç olarak kabul edelim?’’ diye sordu.

Herkes bir fikir ortaya attı. Hz. Ali ve ben, ortak fikirlerimizi söyledik:

‘’Sevgili Peygamberimizin Medine’ye hiçreti başlangıç olsun. Çünkü hiçretle beraber güçlendik ve devlet haline geldik ve devlet haline geldik.’’

Fikrimiz herkese çok mantıklı gelmişti. Kısa bir görüşmenin ardından oy birliğiyle karar verildi. Artık Müslümanların da bir takvimi vardı.

Valilere gönderilen mektuplara, bu takvime göre tarih atılmaya başladı.