Gönderen Konu: Tesettür Mağazaları Çoğaldı Ama Tesettürlü İnsanlar Azaldı  (Okunma sayısı 125 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı melek

• Global Moderator
Tesettür Mağazaları Çoğaldı Ama Tesettürlü İnsanlar Azaldı

Boş vakitlerinizde ne yaparsınız? Alışverişe mi gidiyorsunuz? O kadar boş vaktiniz var yani?

Peki, tesettüre ve bütçeye uygun kaliteli kıyafetler bulabiliyor musunuz?

Sanırım bende bir problem var.  Zira her seferinde ihtiyacımı karşılamak için zorla vakit ayarlar ve her alışverişimden hayretle dönerim. Alacak doğru düzgün bir şey bulabilir miyim? Maalesef, çoğu zaman eli boş dönerim. Harcadığım vakte mi yanayım, tesettürün geldiği duruma mı yanayım bilemem. Çünkü tesettür mağazası diye girdiğim dükkanlarda tesettüre uygun bir şey bulamam. Halbuki günümüzde o kadar tesettür mağazası vardır. Evet, şaka yapmıyorum tesettüre uygun bir şey bulamıyorum ve eminim tesettür ölçülerine dikkat eden sizlerde bulamıyorsunuz.

Peki, bu sessizlik niye?

Geçmişte tesettürlü insanlar çok fazla bastırıldı, yasaklar gördü, okullara alınmadı. O dönemleri yaşayanlar büyük bir gururla anlatırlar direnişlerini, tesettür uğruna verdikleri mücadeleleri…

Sonra dönüp şu an tesettürlülerin çok rahat olduklarından, her yere girebildiklerinden, sokakta tesettürleri ile yürüyebildiklerinden gururla bahsedeler. Ve ben de her seferinde hayretle dinlerim onları! Hayretle dinlerim çünkü sokakta gördüğüm tesettürlü insan bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azaldı. Tesettür yasakları kalktı, tesettür mağazaları çoğaldı ama tesettürlü insanlar azaldı. Şimdiler de ise şanlı başörtü davamız modacıların ellerinde can veriyor.

Tesettür sözlükte; örtünmek, gizlenmek, bir şeyin içinde veya arkasında saklanmak anlamlarına gelir. Ancak hepimiz görüyoruz ki tesettür diye üretilenler gizlenmek için değil açığa çıkarmak için üretiliyor. Tesettür diye herkese pantolon tunik giymesi dayatılıyor ama kimsenin sesi çıkmıyor. Yetmiyor pantolonların boylarından en az bir karış çalıyorlar yine kimsenin sesi çıkmıyor. Zaten uzun zamandır ayak bileğinde etek bulamaz olduk, hepsi ara boy. Feraceler, pardösüler vücut hattını belli edecek şekilde tasarlandı kimsesinin sesi çıkmadı, şimdi rengarenk feraceler, ara boy pardösüler üretildi. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi hepsi sağlıksız kumaşlardan fahiş fiyatlara satılıyor yine kimsenin sesi çıkmıyor.  Gerçi bunların dayatıldığının da farkında değilizdir ya…

Tesettür deyince erkeklerin de tesettürleri olması gerektiğini hatırlamakta fayda var. Moda denilen illet sadece kadınların tesettürü ile değil erkeklerin tesettürü ile de oynuyor. Tüm erkek pantolonları dar kalıp üretiliyor. Bol ve rahat pantolon bulmak epey güç. Bu ise tesettüre uymadığı gibi sağlığa da zararlı.

Peki, neydi tesettür? Elbette tesettürü tarif eden birçok ayet ve hadis var. Ancak konumuz itibariyle şu hadisi hatırlamamızda fayda var diye düşünüyorum;

“Hazret-i Âişe’nin rivâyetine göre, bir gün Hazret-i Ebû Bekir’in kızı (Hazret-i Âişe’nin kız kardeşi) Esmâ, ince bir elbise ile Allâh Rasûlü’nün huzuruna girmişti. Rasûlullâh (asm) yüzünü başka tarafa çevirdi ve şöyle buyurdu:

‘Ey Esmâ! Şüphesiz kadın erginlik çağına ulaşınca, onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir.’

Hazret-i Peygamber bunu söylerken, yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti.” (Ebu Davûd, Libâs, 31)

Bu vesile ile buradan tesettür mağazalarının sahiplerine, modacılarına ve buralardan alışveriş yapanlara sesleniyorum; eğer amacınız tesettür ise derhal bu yanlışlardan dönmeli tesettüre uygun üretim yapmalı ve uygun olmayan kıyafetleri satın almaktan vazgeçmelisiniz.

Yok, eğer amacınız tesettür değil moda ise lütfen mağazalarınızın vitrinlerine kocaman harflerle yazdığınız “TESETTÜR MAĞAZASI” yazılarını kaldırın. Zira yeni tesettüre giren genç kızlarımız sizler yüzünden aldanıp yanlış yollara sürükleniyorlar.

Sen kimsin de bu satırları yazıyorsun diyen sevgili kardeşlerim; ben bir Müslümanım. Ve imanım gereği bir yanlış görürsem önce elimle, sonra dilimle ikaz etmem gerekir. Elimden gelen bu! Satırlarla sizi uyarmak!

Lütfen, daha fazla geç olmadan vazgeçin bu hatadan.