Gönderen Konu: Ailede Eğitimin Önemi ve Eğitimin Zekâ Gelişimindeki Rolü  (Okunma sayısı 66 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi fanidunya NET

• Administrator
Ailede Eğitimin Önemi ve Eğitimin Zekâ Gelişimindeki Rolü
« : Aralık 11, 2021, 08:50:43 ÖÖ »
Ailede Eğitimin Önemi ve Eğitimin Zekâ Gelişimindeki Rolü

Eğitim, çocuğun yeteneklerini geliştirmesinde, düşünme ve ilim öğrenmesinde çok önemli rol oynar. Çocuk, eğitim sayesinde doğru düşünmeyi, hayal etmeyi, düşündüklerini gerçekleştirmeyi, hayat becerilerini öğrenir; geleceğe hazırlanır.

Eğitim sadece okula havale edilemeyecek kadar ciddi bir iş. Çocuğun sahibi anne ve babadır. Aile çocuğuna nitelikli bir eğitim aldırmak için gayret etmelidir. Evimizin çocuğumuzun ilk ve en önemli okulu olduğunu unutmamalıyız. Sonra da okul ile işbirliği yapmalı, çocuklarımızı daha kaliteli eğitmek için çalışmalıyız.

Uluslararası araştırmalar, problemli ailelerde erken eğitim yardımının çocukların yeteneklerini geliştirmede çok etkili olduğunu ortaya koydu.

Pedagog David P. Weikart’ın yaptığı araştırmalar, eğitim programlarının çocukların yeteneklerini geliştirmesine çok önemli katkıda bulunduğunu ortaya koydu.

1960’lı yılların başında Michigan yakınlarında küçük bir şehirde yürütülen projede Afrika kökenli aileler üzerinde çalışıldı. Okul öncesi çocuklara bilgi aktarımı yapıldı, grup oyunları oynatıldı, özel ilgilenildi.

40 yıl sonra eğitim desteği verilen çocukların eğitim desteği almayanlara göre hayatta daha çok başarılı oldukları, aileleriyle daha uyumlu oldukları, çok seyrek suça bulaştıkları tespit edildi.

Eğitim yatırımı olarak verilen her kuruş, çok daha fazla olarak geri dönmüş oldu. Devlet fazla kazanandan daha fazla vergi aldı, hapishane harcamasında bulunmadı, sosyal yardım yapmadı.

Erken yaşta spor ve egzersiz

başarıda artış demektir

Eğitime yapılan erken yatırım çocukların kaderini değiştiriyor ve onları olumlu etkiliyor. Bochum Üniversitesinin 4800 çocuk üzerine yürüttüğü proje çalışması da olumla neticeler verdi. Okul öncesi çocuklar spor kulüplerine kaydedildi, jimnastik yaptırıldı, futbol oynamaları sağlandı. Bu çocuklar, bir kulüpte spor yapmayan sınıf arkadaşlarına göre okulda % 50 daha az dil problemi yaşadı.

Spor yapan veya erken dönemde müzik eğitimi alan çocukların yeteneklerini daha iyi geliştirdikleri görüldü.

Anne-baba eğitimli ise ve çocuklarını seviyor, onlarla ilgileniyor ve bilgilendiriyorsa çocuk, okul hayatında karşılaştığı problemleri daha kolay çözüyor. Ailede yeterli eğitim alamayan çocuklarla ilgilenilip yeteneklerini geliştirmeleri için proje çalışmaları yapılıyorsa çocuklar hayata daha donanımlı atılırlar.

Eğitimsiz aileler çocuk eğitimi konusunda bilgilendirilmeli, onlara kurs vermeli mümkünse kursu ailelere götürmeli ki çocuklarını hayata hazırlasınlar.

Aşağıdaki etkinlikler çocukların zekâsını geliştiriyor:

1. Çocukla ilgilenmek ve onunla konuşmak

2. Bebek dili kullanmak yerine düzgün konuşmak

3. Yabancı dil öğretmek

4. Dil öğrenmek için televizyon programlarından faydalanmak

5. Çocukla anlamlı bir şekilde vakit geçirmek

6. Çocukla birlikte ilahiler, türküler, ninniler söylemek

7. Sayı saymak

8. Alfabeyi öğretmek

9. Konuşurken çocuğa bakmak, göz iletişimi kurmak

10. Zihin geliştirici oyuncaklarla oynamak

11. Yürütmek, emeklemesini sağlamak

12. Çocuklarla yoğun bir şekilde meşgul olmak, kaliteli zaman ayırmak,

13. Çocuklarla birlikte oynamak, zorda kaldığı zaman yardım etmek,

14. Resimli kitapları beraberce incelemek, onlara izahlarda bulunmak.

15. Kendinden küçükleri sevmeyi, arkadaşları ile dostluk kurmayı öğretmek, arkadaşlarıyla birlikte oyun kurmalarına yardım etmek.

16.   Hayvanları sevmelerini sağlamak.

Eğitim programına katılan çocukların kelime hazinesi gelişiyor, davranışları düzeliyor

Berlin Freien Üniversitesi erken yaş çocuk gelişimi uzmanı Prof. Yvonne Anders, “Dil kursları, eğitim yardımı, problemli ailelere devamlı yardımı hamilelikten okul sürecine kadar verilmeli” der. (Die Zeit, Martin Spiewak, 25.5.2015)

Pek çok konferans verdim, ülkemin her tarafını dolaştım. Çocuğunu sevmeyen anne-baba görmedim ama kaş yapayım derken göz çıkarana, eğitim metotlarını bilmeyen anne-babaya çok rastladım. Birçok anne-baba erken yaşta çocuğa gösterilmesi gereken sevgi, ilgi ve şefkatin zekâ ve karakter gelişiminde ne anlama geldiğini bilmiyor.

Eğitim, çocuk doğar doğmaz başlar. Aileler özellikle de anneler zekâ gelişimi ve çocuk eğitimi kursları almalı, bu konuda yazılmış kitapları okumalılar.

Çocuklarımız bize emanettir, onları bırakabileceğimiz en güzel miras, güzel ahlaktır. Peygamberimiz (sav) bu konuda şöyle buyurur:

“Hiçbir baba, çocuğuna güzel ahlaktan daha değerli bir miras bırakmamıştır.”

Sefa Saygılı.