Gönderen Konu: HZ. EBÜ MUSA EL EŞARİANLATIYOR  (Okunma sayısı 302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. EBÜ MUSA EL EŞARİANLATIYOR
« : Nisan 07, 2019, 09:01:23 ÖÖ »
HZ. EBÜ MUSA EL EŞARİANLATIYOR:

Yemen’e Yemenlilelere Övgüler

Ben Yemenliyim. Size Yemen’de başlayıp Habeşistan’da biten deniz yolculuğumu daha önce anlatmıştım. Yemen’in en ünlü kabilelerinden Eşar Kabiles’indenim. Eşar, bütün Arabistan halkının tanıdığı, sevdiği ve yardımseverliğini bildiği bir kabiledir.

Hatta sevgili Peygamberimiz, bizim yönümüzü bir defasında şu sözüyle övmüştü:

‘’Eşariler toplumu,, yolculukta yiycekleri azalıp tükendiğinde veya şehirde ailelerinin yiyecekleri azaldığında yanlarında bulunan yanlarında bulunan yiyecekleri bir serginin üzerine sererler. Sonra da eşit olarak paylaşırlar. Onlar bendendir, ben de on lardanım!’’

Bu gerçekten büyük bir müjdeydi. Zaten sevgili Peygamberimiz, Yemen ve Yemen halkı için hep güzel şeyler söylemişti. İste onun özlerinden biri daha:

‘’Size Yemenliler gelmiştir. Kendileri çok ince yürekli, çok yumuşak kalplidirler.’’

Ben ve Yemen’den gelen diğer birçok arkadaşım Medine’de kısa zamanda sevildik ve büyük saygı gördük. Ben, Peygamberimizin özel arkadaşları arasına girdim. Onun sohbetlerinden gece gündüz faydalandım.

Bir gece mescitte kendi başıma Kur’an okuyordum. Okudukça okuyasım geliyordu. Sonra vaktin epey ilerlediğini fark edince kalkıp evime gittim.

Sabah olduğunda sevgili Peygamberimiz bana ‘’Dün gece senin Kur’an okuyuşunu dinlediğimi bir görseydin! Gerçekten de sana Davud’a verilen en güzel sesin bir benzeri verilmiştir!’’ dedi.

Meğer, Peygamberimiz benim okuyuşumu dinliyormuş!

Öyle heycanlandım ve öyle sevindim ki anlatamam! Hele sesimi Davud Peygamber’in sesine benzetmiş olması, benim için gerçek bir müjdeydi.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41