Gönderen Konu: HZ. ŞERİD BİN SUVEYD ANLATIYOR  (Okunma sayısı 345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. ŞERİD BİN SUVEYD ANLATIYOR
« : Nisan 19, 2019, 09:02:53 ÖÖ »
HZ. ŞERİD BİN SUVEYD ANLATIYOR:

Yemen’den Medine’ye Kaçış

Benim esas adım Malik; yemenliyim. Ancak herkes bana Şerid der. İşte ismimin ilginç ve maceralı hikayesi:

Mutlaka duymuşsunuzdur, eskiden Arabistan’da kabileler arasında korkunç savaşlar olurdu. Ufacık bir mesele büyütülür, kan davalarına dönüşürdü. Bizim kabilemiz de uzun zamandır böyle kavganın içindeydi. Bir gün düşman kabile gelip bize baskın yaptı. Ben bu baskıdan kurtulabilen az sayıdaki erkekten biriydim. Bu olaydan sonra oturduğum yerden kaçtım. Çünkü canımı başka türlü kurtaramayacaktım. Mutlaka yeni baskınlar olacaktı.

Arabistan’ın birkaç şehrini dolaştıktan sonra İslam’ın başkenti Medine’ye geldim ve Müslüman oldum. Hikayemi kendilerine anlattığımda, Müslüman arkadaşlarım bana Şerid yani kaçıp canını kurtaran adını verdiler. Esas adım unutuldu, Şerid olarak çağrılmaya başladım.

Ben şair değildim, ama ezberimde binlerce şiir vardı. Sevgili Peygamberimiz, benden şiir dinlemeyi çok severdi. Bir defasında kendisine Arabların en meşhur ve eski şairlerinden Umeyye’nin şiirlerini okumaya başladım. Peygamberimiz şiirleri o kadar çok beğendi ki ben artıkben artık dinlemekten yorulmuştur diyerek durmak istediğimde o, ‘’Biraz daha oku.’’ Diyordu bana.

Okumam bittiğinde Peygamberimiz, Umeyye için şöyle diyordu:

‘’Şüphesiz o, Müslüman olmaya çok yakışmış!’’

Bu sözüyle Peygamberimiz, Umeyye’nin yazdığı şiirleri İslam’a çok uygun olduğunu söylemek istiyordu.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41