Gönderen Konu: HZ. UKBE BİNAMİR ANLATIYOR  (Okunma sayısı 304 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. UKBE BİNAMİR ANLATIYOR
« : Nisan 27, 2019, 09:24:34 ÖÖ »
HZ. UKBE BİNAMİR ANLATIYOR:

Güzel  Abdest ve Namaz İçin Müjdeler

Araplar arasında okuma bilmek çok yaygın bir şey değildi. Çünkü birçok şey ezbere dayanıyordu. Birçok ünlü şairimiz vardı ki okuma yazma bilmezlerdi! Ben, meslek olarak çobanlık yapmaya rağmen okuma yazma öğrenmiştim.

Sevgili Peygamberimiz, Medine’ye geldiğinde, ben de vakit geçirmeden Müslüman oldum. Medine’nin dışında koyun ve deve güttüğüm için, zaman buldukça Peygamberimizin sohbetine katılabiliyordum.

Bir arkadaşımlla sırayla çobanlık yapıyorduk. Sıra ondayken, mescide gelip Peygamberimizi dinliyordum. Yine bir gün, Peygamberimizin sohbetine katılmak için geldiğimde, onu ayakta konuşma yaparken buldum. Ben tam kapıdan girerken, şunları söylüyordu:

‘’Güzelce abdest aldıktan sonra iki rekat namaz kılan ve namazın da da aklına hiçbir şey getiemeyen kişi Cennetlik olur!’’

Boş bulduğum bir yere otururken bir yandan da ‘’Ne güzel!’’ diye mırıldandım. Hemen Ömer bin Hattap r.a oturuyordu. Beni fark edince, ‘’Az önce söylediği daha güzeldi!’’ dedi. Ben merakla ona baktım. Hz. Ömer, sözlerini şöyle tamamladı:

‘’Sen daha yeni geldin. Peygamberimiz az önce şu müjdeyi verdi:

Sizden kim güzelce abdest alır, sonra da ‘ EŞHEDÜ EN LA İLEHE İLLALAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDÜ  VE RASULUH’ derse kendisine Cennet’in 8 kapısı da açılır hangiisnden isterse o kapıdan girer.’’

Sevgili Peygamberimizin her sözü müjdeelrle doluydu. Onu dinledikçe, güzel dinimize karşı sevgimiz ve bağlılığımız artıyordu.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41