Gönderen Konu: HZ. ÜMMÜ MÜBAŞŞİR BİNTİ BERA ANLATIYOR  (Okunma sayısı 329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. ÜMMÜ MÜBAŞŞİR BİNTİ BERA ANLATIYOR
« : Mayıs 04, 2019, 09:23:31 ÖÖ »
HZ. ÜMMÜ MÜBAŞŞİR BİNTİ BERA ANLATIYOR:

Ekilen Dikilen Het Şey Sadaka Olur

Babam Bera r.a Akabe’deki o meşhur sözleşmede, sevgili Peygamberimize ilk söz veren Medinelidir. Akabe’de babam ve arkadaşları, kendisini canları gibi koruyacaklarına söz vererek, Peygamberimizi şehrimize davet ettiler. Ama ne yazık ki, babam Peygamberimiz Medine’ye gelmeden bir ay önce vefat etti. Peygamberimiz daha sonra babamın kabri başına gelip cenaze namazı kıldırdı.

Biz Medine’nin zengin ailelerindendik. Geniş hurma bahçeelrimiz, bütün bölgede bilinirdi. Fakat ben bahçemizde işçi çalıştırmak yerine, kendim çalışmayı daha çok  severdim. Hurmaların bakımından, sulanmasından, toplanmasından da çok iyi anlardım.

Mevsimi gelip de hurmalar olgunlaşınca ilk sepeti mutlaka sevgili Peygamberimize gönderirdim. Peygamberimiz, babamı da çok sevdiği için, benim ikramımı alır, bize dua ederdi. Hatta sevgili Peygamberimiz bazen bizim hurma bahçemize ziyarete de gelirdi.

Yine bir gün, Peygamberimiz hurma bahçelerimize gelmişti. Yanında Müslümanlardan bir grup da vardı. Sevgili Peygamberimiz, ağaç dikmenin ne kadar güzel iş olduğunu anlattıktan sonra, şu müjdeli haberi verdi bize:

‘’Bir Müslüman bir ağaç diker veya bir şey ekerr de ondan herhangi bir canlı faydalanırsa, o şeyler, o Müslüman için sadaka olarak kabul edilir!’’

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41