Gönderen Konu: USAME BİN ZEYD BİN HARİSE ANLATIYOR  (Okunma sayısı 323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
USAME BİN ZEYD BİN HARİSE ANLATIYOR
« : Mayıs 12, 2019, 09:35:30 ÖÖ »
USAME BİN ZEYD BİN HARİSE ANLATIYOR:

Medine’ye hiçretinden kısa bir süre önce Mekke’de doğmuşum. Babam Zeyd bin Harise r.a sevgili peygamberimizin çok sevdiği bir insandı. HZ.

‘’Kimi Daha Çok Seviyorsun ?’’

Ben peygamberimizin Annem Ümmü Eymen de Peygamberimiizn dadılığını yapmışrı.Sevgili Peygamberimiz bu sebeble beni çok sever, torunlarından biri gibi kabul ederdi.

Bir gün peygamberimizle birlikte oturuyordum. Abbas r.a ve Ali r.a gelerek içeri girmek için izin istiyorlar.’’ Deyince, o bana sordu:

‘’Sen onların neden geldiklerini biliyormusun?’’  Bilmiyordum. Peygamberimiz, ‘’Ben biliyorum. Onlara izin ver gelsinler.’’ Dedi.

Hz. Abbas, Peygamberimizin amcasıydı. Hz. Ali de amcası Ebü Talibin oğlu ve Peygamberimizin damadıydı.

İçeri girip selam verdiler. Sonra, ‘’Ey Allah’ın Rasülü! Akrabalardan hangisini daha çok sevdiğini öğrenmeye geldik.’’ Dediler.

Sevgili Peygamberimiz ‘’Kızım Fatıma!’’ deyince onlar, ‘’Hayır çocuklarını sormuyoruuz. Diğerlerinden Kim?’’ dediler. Peygamberimiz bu defa da babam Zeyd’in r.a ismini söyledi. Babam Peygamberimizin akrabası değildi ama Peygamberimiz onu oğlu gibi severdi.

‘’Sonra kimdir?’’ diye sordular. Onllar ısrarla kendi isimlerini duymak istiyorlardı. Peygamberimiz bunu çok iyi bildiğinden, ‘’Ali’’ dedi. Amcası Abbas r.a biraz üzülerek ‘’Amcanı en sona bıraktın!’’ deyince, Peygamberimiz şu karşılığı verdi:

‘’Ali senden önce hicret etti’’

Gerçekten de sevgili Peygamberimiz, İslam’a
olduğu için, Peygamberimiz onun ismini evvel söylemişti.kim daha çok hizmet etmişse onu daha çok severdi. Hz. Ali, amcası Abbas’tan r.a önce Müslüman olduğu için, Peygamberimiz onun ismini evvel söylemişti.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41