Gönderen Konu: İnternet ve Müslümanlar  (Okunma sayısı 71 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi fanidunya NET

• Administrator
İnternet ve Müslümanlar
« : Şubat 28, 2022, 09:56:50 ÖÖ »
İnternet ve Müslümanlar

İnternet Bir teknoloji harikası olan Pc.aracılığıyla istifade edilen kablolu ve kaplosuz yayınıyla İnsanların faydalandığı bir, ne diyelim sanal kuruluştur.

Ben internetten istifade etmeyecem demek bana göre aptallıktır.

İnternet vasıtasıyla uzaklar yakın olmakta,dünya küçüldükçe küçülmektedir.

İnternet aracılığıyla alış verişten Ticarete siyasetten ekonomiye, insanların tüm ihtiyaçlarının karşılanması için bir fırsattır.

Ama her konuda olduğu gibi internette de ölçüyü tartıyı kaçırmamamak gerektiğini düşünüyorum.

Peki,müslümanlar bu internetten gerektiği bibi faydalana biliyorlarmı? bana sorarsanız bin defa hayır.

Kimsenin hakkını yemeyelim elbette faydalanan istifade edenler vardır.

Ama yüzdeliğe vurulduğunda faydalananların oranı oldukca azdır.

Türkiyedeki İnternet caffelerin sayılarına ve o caffelere gidenlere  bakıldığında,veya evlerinde Pc olanların sayıları oldukça kabarık.

Resmi istatistikler Türkiyede internet caffelere gidenlerin  yaşlarının oldukca küçük olduklarıdır.

Konuştuğum bir alman öğretmen evet Türklerde Pc var bunları Türk çocuklarından öğreniyorum fakat hep oyun için kullanıyorlar demişti bana.

Peki bu islami siteler denilen sitelerde gerektiği kadar istifade ediliyormu internetten onuda sanmıyorum.

Anladığım kadarıyla İslami site denilen sitelerde sohbetler genelde gece geç saatlerde yapılıyor, bu saatler yatma uyuma saatleri tabiri caizse pirince giderken evdeki bulgurdan olmak.

Ne demek evdeki bugurdan olmak?

Başta sohbet eden hocaların çokları evliler onların hanımlarının onlara mutlaka ihtiyaçları vardır o saatlerde,sonra sabah Namazına kalksalar bile uykusuz uykusuz Namaz'ın tadını alabileceklerini düşünmiyorum.

Hele birde İslamda aileden bahsediyorlarsa böyle islami aile hayatının olmayacığı kanaati var bende.

Pekii ya dinleyiciler?

Bu dinleyiciler ister kadın ister erkek olsunlar hiç fark etmez.

Zira onlarıda bekleyenler vardır mutlaka.

Belki bu yazdıklarım biraz kaba gelebilir,ama bunlar bizim gerçeklerimiz.

Allah Rasulü bir mübarek sözlerinde şöyle buyuruyorlar.

Mü'min kadınlar okadar güzel insanlarki gelip bana hayız hakkında soru soruyorlar.

Gecenin geç saatlerine kadar ben falanca hocadan sohbet dinleyecem diyerek kocasının hakkını alan,sabah namazını kılmaktan zevk alamayan,sabahleyin okula gidecek yavrusuna ilgi gösteremeyeyen annenin dinlediği ne sohbeti olsunki?

Elbette sohbetler yapılmalı bu sanal alemden faydalanılmalı,fakat ölçüye tartıya dikkat ederek,yani ipin ucunu kaçırmamalı.

İnşaallah bu konuya devam edebilmek umuduyla.

Çok doğru bir konuya el basmışsınız gerçekten malisef öyle bir hale gelmişizki net sohbetleri olmasa bile gece geç saatlere kadar kitap Kuran vs. okuyarak faydalanmaya çalışıyoruz ama malesef sabah namazımızdan olduğumuz çok oluyor...

Çevrimiçi fanidunya NET

• Administrator
Ynt: İnternet ve Müslümanlar 1
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2022, 09:59:05 ÖÖ »
İnternet ve Müslümanlar  1

Bu gün Müslümanlar internetten gerettiği gibi istifade edebiliyorlarmı? diye bir önceki yazımızda sormuştuk,ve cevap olarakta tam faydalandıkları söylenemez demiştik.

Yine daha önceki yazımızdaki yazdığımızı tekrarlayalım ve diyelimki istisnalar kaideyi bozmaz.

Neden bozmaz peki?

Kendilerini din adamı sayan din görevlilerinin kaçta kaçı internetten faydalanabiyorlardır? ne kadar hesap etsek sayıları oldukca azdır.

Eskiden Alimler bir kitap okuyabilmek,bir hadis rivayet'ini öğrenebilmek için km.lerce yol kat ediyorlardı.

Şimdi internet vasıtasıyla Maus'unuzun ucuna tıkladığınızda,Parayla alma imkanınız olayan sığdıracak yer bulamayacak kadar kitabı bulabilmek ve okumak mümkün.

Pekii Müslümanlar bunu yapıyorlarmı?

Hayır ben sanmıyorum.

Farz edelimki başta kendilerine hoca süsü verenler faydalanıyor diyelim, peki bu faydalandıklarıyla ne yapıyorlar? okuyup faydalandıkları bilgilerden kendileri istifade ediyorlarmı? ben onuda sanmıyorum.

Ya okuduklarını öğrendiklerini arkalarındaki cemaatleriyle paylaşıyorlarmı? Onu da sanmıyorum.

İyide onu sanmıyorsun bunu sanmıyorsun peki neden?

İşte onu söyleyeyim müsaadenizle:

Bir din görevlisi görev yaptığı yerde beş on onbeş hatta yirmi yıl kalıp arkasında bir cemaat bırakamıyorsa  arkasında Kur'an okumayı öğrettiği en azından bir gençlik yetiştiremiyorsa ki ben yetiştiriyorum diyen bir hoca efendi parmak kaldırsın.onun alnından öpecem.

Peki ne yapar bu hoca efendiler yani ben internetten faydalanıyorum diyenlere bizim sözümüz Gecenin geç saatlerinde uykusu kaçan bir iki kişiye sohbet eder.İyide kara gözlüm senin cemaatin yokmu? Sabah Namazını huşu ile cemaatine kıldırsan sonra dösen arkana sohbetini onlarla yapsan olmazmı?

Daha sonra;

Ben bu yazıyı okuyan sıradan kardeşlerime sormak istiyorum,

Gecenin bu saatinde öğrenebildiklerinizle amel etme imkanınız varmı allah aşkına?

Varsa bir kardeşim Allah Rasulü Gece geç saatlerde kadınlı erkekli topluluklara sohbet ediyordu diye ispat ederse biz şimdiden özür dileriz.

Evet allah rasulünün ifadeleriyle din nasihattir ama her şey zamanında olmalı Hatta sohbet dinleyecem derken insanların hakkına tecavüz etmememlidir.

Eğer Müslümanlar sadece İnternetten değil zamanın teknik ve teknolojiisinden faydalanabilselerdi sayıları iki buçuk milyara varan İslam alemi bu hallerdemi olurduk?

Müslümanlar Teknik ve teknolojiden fanlanmalı

,Ayın ve güneşin hesabını yapmalılar.

Bitki ve ağaçların ilmini öğrenmeliler.

Ölçüye tartıya riayet edip Dengeyi bozmamalılar.

Çünkü Allah yeri canlılar için yaratmıştır.Birileri yer yüzü nimetlerinden hovardaca istifade ederken en azından müslümanlarda onlar kadar istifade etmeliler.

O iki doğunun iki batının Rabbidir.Müslümanlar bu teknik ve teknoloji sayesinden doğununda batınında hakimi olmalıdırlar.

Evet lütfen ellerimiizin arasına başlarımızı alıp bir dakika tefekkür edelim ve kendimize soralım gerçekten biz bu İrternetten gerektiği kadar faydalanabiliyormuyuz?

Diyorsak faydalana biliyoruz problem yoktur.