* FANİ DUNYA


FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz.
Tıkla yükle


 Gönderen Konu: Yalan ve Şeytan 1  (Okunma sayısı 34 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fanidunya

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 2065
Yalan ve Şeytan 1
« : Haziran 23, 2022, 07:45:11 ÖÖ »
Yalan ve Şeytan  1

Haramların yaygınlaştırılıp, helalleştirildiği/normalleştirildiği bir düzende ve zamandayız. Tağutların/şeytanların egemenlik alanı giderek genişletiliyor. Dünyamızda küresel bir zulüm düzeni canımıza okuyor. Bu düzen yalan ile yürütülebiliyor. Yalan, şeytanın en güçlü silahı, belki de...

“Ahir zamanda sadıklar yalancı, yalancılar da “doğru” sayılacak. Emin olanlar hıyanetle suçlanabilecekler” buyurmuş (S.A.V). Atalarımız da;

“Zaman gelecek ki doğru söyleyenler dokuz köyden kovulacaklar.” Yalana alışanlar doğrulardan nefret bile edebilirler.

Yalan, en büyük günahlardan... Farzlar yararlarımız için, haramlar da zararlarından dolayıdır.

Güzel ahlak ile tabii/ideal/ilahi hukuk uyumlu olup, birbirini destekler; adaleti sağlar. Ahlak da, hukuk da “din” kapsamındadır. Hak, doğru, halis din de sadece İslam’dır.

Doğruluğun da, adaletin de kaynağı “vahiy”dir. İslâm’dır.

Şeytan, Rahman’ın buyruklarını ihlâl etmemizi (emirlerini yapmamamızı, yasaklarını da yapmamızı) emreder. Özetle, Allah Teâlâ’ya değil, kendisine ibadet (kulluk)/itaat etmemizi ister. (Yasin/60-61, Nisa/117-119, Araf/27)

Rahman; “(söz ve işlerimizde) doğruyu/doğruluğu” (Ahzab/70, Hud/112), “doğrularla beraberliği” (Tevbe/119), “Giyinip, örtünmeyi” (Ahzab/59) emrediyor. Şeytan ise; “hayasızlığı, kötülüğü” (Nur/19,21,30,31), “Fıtratullahın ifsadını” (Nisa/119) emreder.

Rahman; tevhidi, adaleti, doğruluğu, barışı, iffetli emrediyor. Şeytan da şirki, zulmü, yalanı, savaşı, fuhşu emreder.

Yalan; gerçeğin, doğrunun gizlenmesi değil; tersine çevrilmesiyle aldatmaktır. Gerçeğin, hakikatin, doğrunun, Hakk’ın düşmanıdır.

İlk yalan söyleyen ezeli düşmanımız iblis/şeytandır. Adem atamıza, Havva anamıza yalan söylemek, yemin de etmek suretiyle onları aldatarak/sonsuzluk hırsı ile meyve yasağını ihlal ettirmiş, soyundurmuş ve cennetten kovulmalarına/indirilmelerine neden olmuştur. (Araf/27)

İbliste yalandan başka, kibir, haset, kin, düşmanlık, bencillik, Hakk’a itiraz, hatasını kabullenmemek, hile, aldatmak, iki yüzlülük gibi çirkin hasletler de var.

Kendisini topraktan yaratılan Adem’den, ateşten yaratıldığını ileri sürerek üstünlük taslamış, hilâfetini de kıskanarak Adem’e (A.S.) saygı göstermemiştir. Üstelik, Hakk’a itiraz edip, Adem ve Havva gibi özür dilemekten kaçınmış, Hak söz karşısında söz söylemek cüretini göstererek ilahi rahmetten kovulmuş/lânetlenmiştir. Düşmanlığını yeryüzünde de sürdürmek için Allah-u Teâlâ’dan izin almıştır.

Yalan en büyük günahlardan/ haramlardandır. Resulullah da (S.A.V.) “Mümin yalan söylemez” buyurmuştur. Yalanın caiz olduğu konular da vardır. Savaş, eşler veya mümin kardeşler arasındaki husumeti, sorunu çözümlemek amacıyla yalan söylenebiliyor. Her doğruyu her yerde, her zaman söylemek doğru değil.

Yalan sadece ahlaki bir çirkinlik/kötülük değildir. Ahlaki bir kavram olsa da hayatımızın her alanında (ailevi, uluslararası sosyal, ticari, siyasi, hukuki) etkileri, zararlı boyutları, sonuçları da vardır. Ailede, toplumda, siyasette, ticarette aldatmalar yalan ile değil mi? “Ulema” ve “ümera”nın yalanlarının zararı daha çoktur. Yalan zulümdür de...

Bahiddin Elçi.
RADYOMUZ 24 SAAT YAYINDADIR. TÜM OKUYCULARIMIZI, RADYO DİNLEYCİLERİMİZİ PAYLAŞIMA DAVET EDİYORUZ, DAVETLİSİNİZ. Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap
FANİDUNYA FM
tüm TELEFONLARDA DİNLEMEK İÇİN TIKLA DİNLE?
Google Chrome veya Firefox'a
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap
Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap
Radyomuzu bilgisayara ve cep telefonlarına yükleyerek bilgisayarınızdan  cep telefonlarınızdan dinleyebilirsiniz.
Tıkla yükle
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap