Gönderen Konu: !!!!!! ÖRNEK AİLE HAYATI  (Okunma sayısı 386 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
!!!!!! ÖRNEK AİLE HAYATI
« : Ekim 17, 2019, 09:44:56 ÖS »
ÖRNEK AİLE HAYATI

Vahiy nurundan mahrumiyet, hayatımızın her alanını, kuraklaştırmakta huzur ve mutluluğumuzu baltalamaktadır. Bundan aile yuvaları da ciddi bir şekilde etkilenmektedir. Sevgi ve merhametten uzak aile yuvaları toplumların yıkımını hazırlamaktadır. Kötü aile ortamları, ailede kadına şiddet, çocukları ruhsal bunalımlara sürüklemekte ilerde aile hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Bazı gençlerin evliliğe bile sıcak bakmamalarına sebep olmaktadır. Dini hassasiyetten uzak evlilikler de kolay bir şekilde dağılmaktadır. Günübirlik sevgilerle, günübirlik zevklerle aile hayatında huzur ve mutluluğa kavuşmak mümkün değildir. Eşlerin birbirinin hak ve hukukunun bilinmediği, hak ve hukukuna riayet edilmediği durumlarda, huzurlu ailelerden bahsetmek mümkün değildir. Müslümanların her konuda olduğu gibi aile konusunda da Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin aile hayatını örnek alınmadan kâmil bir mutluluğa kavuşmaları mümkün değildir.

“Allah'ın emri ve peygamberin kavliyle” kurulan aile yuvalarının sağlam temeller üzerinde huzurlu bir şekilde devam edebilmesi, ancak Allah ve peygamberinin bu konudaki emir ve yasaklarına riayetle mümkündür. Rasulullah sallahu aleyhi ve sellem efendimiz yakınlarına ve ailesine düşkün idi. Aile hayatı sadece eş ve çocuklardan ibaret değildir. Ana baba akrabalar da ailedendir. Dolayısıyla Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz, Anne baba hakkına riayet konusunda ısrarla durmuştur. Eşlerine, çocuklarına, torunlarına ve onların yakınlarına karşı sergilediği tutumuyla en güzel örnektir. O, bu konudaki sorumluluklarını hakkıyla yerine getirmiş ve ümmetine de bu konuda çok önemli tavsiyelerde bulunmuştur.

"Elbette Yüce Allah, her yöneticiye yönettiğinden soracaktır. Onların haklarını koruyup korumadığından soracaktır. Kişiye de ailesinden soracaktır." (Nesai)

Bu mübarek sözleriyle o, aile fertlerinin hepsine sorumluluklar yüklemiş ve mutlu bir aile yuvasının kurulmasında aile fertlerine düşen sorumluluğa dikkat çekmiştir.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz Hudeybiyye Umresi’ne giderken Ebvâ köyüne uğramış, annesinin kabrini ziyaret etmiş, kabrini eliyle düzeltip ağlamıştı. Niçin ağladığını soranlara da şöyle cevap vermiştir: "Merhamet duygusu beni duygulandırdı da onun için ağladım."

"Kadınlara karşı hep hayır tavsiye edin. Zira onlar sizin yanınızda birer emanettir." (Tirmizî, Ahmed)

"Eşlerinize yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, sakın onları dövmeyin ve onları incitecek çirkin sözler söylemeyin." (Tirmizî, Neseî)

"Harcayacağın tüm harcamalardan dolayı, Allah'ın izniyle mükâfat alacaksın. Hatta eşinin ağzına verdiğin bir lokmanın bile karşılığını alacaksın." (Ebû Davûd)

"Sizden biri hem karısını köle gibi döver, hem de utanmadan sarılıp yatar." (Buhârî, Müslim) buyuran, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz aile hayatı konuda en güzel tavsiyelerde bulunmuştur. Bu tavsiyelere uyan ailelerin huzurlu ve mutlu olmamaları mümkün değildir. O, eşleriyle en güzel bir şekilde geçinmiş, onlara her konuda yardımcı olmuş, ev işlerinde onlara ortak olmuş, onlara asla vurmamıştır. Onları hayatlarında ve vefatlarında her zaman hayırla anmıştır.

O, "Ey Aişe, bu gece bana, Rabbime ibadet için izin verir misin?" diyerek nafile ibadet için eşlerinden izin isteyecek kadar ince bir ruha sahiptir. İlk eşi Hz. Hatice hakkında şöyle buyurmuştur: "Hatice, dünyadaki kadınların en hayırlısıdır. Onun cennette altından evi vardır. Ben onun üstünlüğünü kesinlikle biliyorum. Bana onun sevgisi bahşedildi. Ben Hatice'nin sevdiklerini severim.” Bir koyun kestiğinde bir kısmını Hz. Hatice'nin yakınlarına gönderirdi. Hz. Aişe "Peygamber’in hanımlarından hiçbirini Hz. Hatice kadar kıskanmadım." diyerek, Peygamberimiz’in Hz. Hatice'ye olan vefasını dile getirmiştir.

Hz. Aişe hakkında, "Halkın bana en sevimlisi kadınlardan Aişe, erkeklerden Ebubekir'dir." (Buharî, Müslim) buyurarak, Hz. Aişe'ye ve kayınpederine iltifat etmiştir.

Eşlerine karşı son derece yumuşak huylu ve şakacı olan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz, Hz. Aişe ile yarış yapmıştır. Hz. Aişe'nin bildirdiğine göre, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz ev işlerinde eşlerine yardım eder, et doğrar, evi süpürür ve çeşitli hizmetler görürdü. O, eşlerinin yanına güzel kokular sürünerek giderdi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz hanımlarıyla ilmî tartışmalar yapan, onlarla şakalaşan, onlarla yarışan, onlarla eğlenen, onların isteklerini imkânlar ölçüsünde karşılayan, kendisinden memnun kalmadıkları takdirde onları boşanma konusunda serbest bırakmasını bilen (Ahzab 28-29) örnek bir eş idi. Kendisinden ayrıldığı için eşlerini katleden sözde müslümanlara ne demeli?

Hudeybiyye anlaşmasında çaresiz kalan Hz. Peygamber, eşi Ümmü Seleme ile istişare etmiş ve onun teklifi doğrultusunda hareket etmiş ve problem böylece çözülmüştü.

Sevgili eşi Hz. Aişe’nin “Peygamberimizi ne bir hizmetçiye ve ne de bir kadına vururken asla görmedim. O, mübarek eliyle hiç kimseye asla vurmamıştır.” (Nesâî) der.

Kadının dövüldüğü hatta öldürüldüğü günümüz dünyasının bu konuda da onun örnekliğine ne kadarda ihtiyacı var.

R”sulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz; çocukları sever, onlara selam verir, onlarla ilgilenir, onlara değer verir, onlara dua eder, onları öper-koklar, onlarla şakalaşır ve onlarla oynaşırdı. Oğlu İbrahim'in ölümüne ağlamış ve bunun sebebini şöyle açıklamıştır: "Bu bir merhamet göstergesidir. Gözümüz yaşarır, gönlümüz mahzun olur. Ama asla Rabbimizi razı etmeyecek söz söylemeyiz. Ey İbrahim, senin ayrılığın gerçekten bizleri mahzun etti." (Buharî, Müslim)

Torunları Hasan ve Hüseyin hakkında şöyle buyurmuştur: "Allahım ben o ikisini seviyorum, Sen de sev, onları seveni de sev." (Buharî, Müslim)

"Onlar benim dünyada öpüp kokladığım iki reyhanımdır." (Buharî, Tirmizî)

Namaz kılarken torunlarından biri sırtına çıkmış, bu yüzden namazı biraz uzatmıştı. (Nesai)

Bir defasında namazını kısa tutmuş ve sebebinin soranlara “Bir çocuk ağlaması duydum ve annesi üzülmesin diye namazı kısa tuttum.” (Nesai) buyurmuştur.

On tane çocuğu olduğu halde hiç birisini alıp öpmediğini söyleyen bir adama, “Merhamet etmeyene merhamet edilmez. Allah kalbinden merhameti söküp almışsa ben ne yapabilirim!” (Buharî) "Çocuğu olan çocuklaşsın" buyurmuştur.

Çok yönlü örnek bir insan olan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz; yaşadığı hayatıyla her konuda olduğu gibi, akrabalık ilişkilerinde de en güzel örnekleri sunmuştur. O, örnek yaşayışıyla Yüce Allah'ın Kur'an'da belirlediği ölçülerin pratiğini göstererek, onların nasıl uygulama sahasına konulacağını net bir biçimde ortaya koymuştur. O örnek hayatı dün olduğu gibi, bugün de insanlığı aydınlatacak güzelliklerle doludur.

O, vefalı bir eş, mütevazı bir baba, şefkatli bir dede ve örnek bir akraba olarak bizlerin yolunu aydınlatmaya devam etmektedir. Salatu selam, her türlü ihtiram ona, onun al-u ashabına olsun.

Nurettin Soyak.