Gönderen Konu: HZ. HURTEYM EL - ESEDİ ANLATIYOR  (Okunma sayısı 249 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. HURTEYM EL - ESEDİ ANLATIYOR
« : Ocak 19, 2019, 10:31:46 ÖÖ »
HZ. HURTEYM EL - ESEDİ ANLATIYOR:

İki Önemli Uyarı

İslam'a girdikten sonra katıldığım ilk önemli olay, Hudeybiye antlaşması'ından önce peygamberimize hep birlikte verdiğimiz bağlılık sözü oldu. O sırada yeni Müslüman olmuştum. kabilem Medine dışında yaşadığı için, Müslüman olmak amacıyla medine'ye gelmiştim. Ardından da Müslüman kardeşlerimle birlikte Hudeybiye'ye gitmiştik.

Daha sonraki zamanlarımın çoğunu, Medine'de, peygamberimizin yanında geçirdim. Onunla birlikte bazı seferlere de katıldım. Arada ailemi görmek için yaşadığım köye dönüyordum. Fakat peygamberimizi özlediğim için, medine'den çok fazla uzak kalamıyordum.

Bir gün sohbet sırasında arkadaşlarımdan biri bana şöyle dedi:

''Biliyormusun, geçenlerde peygamberimiz senin hakkında ne dedi: 'Şu Hureym ne iyi adamdır! Bir de saçının perçemlerini kısaltsa ve elbisesini yerde sürümese!''

Gerçekten de benim perçemlerim epey uzundu ve elbisem de yerlerde sürünürdü. maddi durumum iyi olduğu için, çoğunlukla kaliteli kumaşlardan yapılmış güzel elbiseler giyerdim.

Peygamberimiz bizim kibirli insanalr gibi yaşamamızdan korkuyordu. Böyle bazılarını ben de tanıyordum. Krallar gibi gösterişli elbiselerini yerlerde sürüyrek havada gezerelrdi..

Bir de perçemimin uzun olmamasını istemişti Peygamberimiz.  Bunun da nedenini tahmin ediyordum. O bizim başka dinin mensuplarına özenmemizden ve onlara benzememizden hoşlanmıyordu. O zamanlar, ateşe tapan İranlılar ve yahudiler perçemlerini uzatıyorlardı.

Hiç vakit geçirmeden, sevgili peygamberimizin uyarısının gereğini yaptım. Elbiselerimin eteklerini kısalttım. Perçemlerimin uçlarını da kestirdim.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41