Gönderen Konu: HZ. İTBAN BİN MALİK ANLATIYOR  (Okunma sayısı 283 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. İTBAN BİN MALİK ANLATIYOR
« : Şubat 02, 2019, 04:57:56 ÖS »
HZ. İTBAN BİN MALİK ANLATIYOR:

Mescit Ev

Medine'de Sevgili peygamberimizi karşılayıp onu ve Müslümanları en güzel şekilde ağırlamaya çalışan ensardım ben. Kabilem Hazrec'in beni salim ailesindenim.

bizim ailemiz, kalabalık nufusuyla medine'nin biraz dışında oturuyordu.

Yaşadığımız köy, Kuba'ya giden yol üzerindeydi. Sevgili peygamberimiz ne zaman Kuba'yı ziyarete gitse bize de uğrardı. Ben, Peygamberimizin emriyle, mahallemizde bulunan mescitte imamlık yapıyordum.

Bir gün Medine'de Peygamberimizi ziyaet etmiştim. Kendisine şunu söyledim:

''Ey Allah'ın Rasülü, benin gözlerim artık az görmeye başladı. Geceleri ve fırtınalı havalarda mescide kadar gitmekte zorlanıyorum. Siz bizeevimde namaz kıldırsanız da ben artık orayı mescit olarak kullansam olmaz mı?''

Bu ricamı kırmayan Peygamberimiz, yanında Hz. Ebubekir ile birlikte evime ilk gelişinde, ''Evinin neresinde namaz kılmamı istersin?''  diye sordu. bir köşeyi gösterdim. peygamberimiz imam oldu, biz de arkasında dizildik. Birlikte iki rekat namaz kıldık. namazdan sonra Peygamberimize yemeğe kalması için ısrar ettik o da kabul etti. Daha sonra köyümüzden insanlar da toplandılar. Hep birlikte yemek yedik hem de peygamberimizin sohbetini dinledik.

Ben o günden sonra evimi mescit olarak kullanmaya başladım. Gelen insanlara Peygamberimizin kıldırdığı yerde namaz kıldırıyordum. İleriki zamanlarda köyümüz büyüyünce, ben başka eve taşındım, evimin tamamını mescit haline getirdik.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41