Gönderen Konu: HZ. MAN BİN ZEYD ANLATIYOR  (Okunma sayısı 213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. MAN BİN ZEYD ANLATIYOR
« : Mart 03, 2019, 10:29:18 ÖÖ »
HZ. MAN BİN ZEYD ANLATIYOR:

Mescitte Bulunan Para

Müslümanlar içersinde bazılarının ailesinde kendiisnden başka İslam'a giren kimse yoktu. Böyleleri gerçekten büyük zorluklar çekiyordu. hatta bazıları İslamdan dönmesi için baskı görüyordu.

Ben bu yönden çok kısmetliydim. Çünkü babam Yezid r.a de dedem Ahnes r.a de Müslümandı. Annem ve ninem de  öyle tamamıyla Müslüman bir ailede büyüdüm. Küçük bir çocuk olmama rağmen, babam beni Peygamberimiizn sohbetine götürdü. ben de can kulağıyla dinler, söyleneleri anlamaya çalışırdım.

Size, o zamanlarda yaşadığım ilginç ve güzel bir olayı anlatmak istiyorum:

Bir gün mescitte dolaşırken, bir köşede bir miktar para buldum. Çevremde kimseler yoktu;  Paraları aldım, ''Bunları buldum ne yapayım?'' diyerek babama götürdüm. Babam parayı nereden bulduğumu sorduğunda, olay anlaşıldı.

Meğer babam o sabah, bir fakire sadaka vermek için evden çıkmış. Mescitte bir adamcağız oturuyormuş. Adamın yanına parayı bırakıp ayrılmış. Böyle yapmaktaki amacı, adamın utanmasını, kırılmasını önlemekmiş. Adam da herhalde parayı görmemiş yada kendisi için bırakıldığını anlamamış olacak ki kalkıp gitmiş. Bulduğum para iste o paraymış.

babam bana bunu anlattıktan sonra şöyle dedi:

''Vallahi ben o parayı sen al diye bırakmadım!''

Birlikte Peygamberimizin yanına gittik. Ona olanları anlattık. Sevgili Peygamberimiz gülümsedi ve şunları söyledi:

''Ey Yezid, sen niyet ettiğin sadakanın sevabını kazandın. Ey Man, aldığın para da senindir!''

Aslında bulunan paraları almak doğru değildi. Bu kul hakkına girmek olurdu. Ama benim bulduğum para babama ait olduğu için bu parayı bana vermişti.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41