Gönderen Konu: HZ. NUMAN BİN BEŞİR ANLATIYOR  (Okunma sayısı 277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. NUMAN BİN BEŞİR ANLATIYOR
« : Mart 16, 2019, 09:47:17 ÖÖ »
HZ. NUMAN BİN BEŞİR ANLATIYOR:

Peygamberimizin babama Tavsiyesi

Ben, sevgili Peygamberimiz Medine’ye hicretinden 2 yıl sonra doğmuşum.  Babam Beşir r.a, annem Amra r.a ve dayım Abdullah bin Reveha r.a Peygamberimize ilk iman eden Medinelilerden di. Ben onların terbiyesi altında büyüdüm.

Babam Beşir r.a Peygamberimize hicretten önce, Akabe denilen yerde söz verenlerdenmiş. Babam ve arkadaşlarının çabalarıyla İslam dini Medine’de yayılmış. Ardından da sevgili Peygamberimiz şehrimizi şereflendirmiş.

Annem ve babam, benim en güzel şekilde yetiştirmek için elelrinden geleni yapıyorlardı. İkisi de Peygamberimizin sözünden çıkmıyorlar, her konuda onun emirlerine göre hareket ediyorlardı. Yaşadığımız şu olayı, hiç unutamam:

Diğer kardeşlerimi de çok sevmesine rağmen babamın bana karşı özel bir sevgisi vardı. Bir gün bana değerli bir hediye vermek istedi. Annem bunu görünce, kardeşlerimin beni kıskanlmasından endişelendi. Babama, ‘’Peygamberimize gidip senin bu davranışını soralım. O kabul ederse ancak o zaman Numan’a bu hediyeyi verebilirsin.’’ Dedi.

Birlikte Peygamberimize gidip durumu anlattık. Peygamberimiz babama ‘’Peki diğer çocuklarına da verdin mi? Diye sordu. Babam ‘’Hayır’’ deyince sevgili Peygamberimiz ona şu uyarıda bulundu:

‘’Allahtan korkunuz ve çocuklarınız arasında eşit davranınız!’’

Babam bu uyarı üzerine bana o hediyeyi vermekten vazgeçti. O günden sonra da hepimize her zaman eşit davrandı. Ben o zaman  hediyeyi alamadığıma biraz üzülmüştüm ama yaşım büyüyünce, Peygamberimizin tavsiyesinin ne kadar doğru olduğunu anladım.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41