Gönderen Konu: FEDAKARLIK YAPANLAR CENNETTE EN GÜZEL KÖŞKLERE SAHİP OLACAK  (Okunma sayısı 301 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
FEDAKARLIK YAPANLAR CENNETTE EN GÜZEL KÖŞKLERE SAHİP OLACAK

Resulü Mücteba Efendimiz buyuruyor, “Ben gece vakti Kâbe’den, Mescid-i Aksa’ya, oradan Sidretül Müntehâ’ya Allah ile buluşmak için yürütüldüğüm gece Cennet’in üzerinde yüksek, şerefli köşkler gördüm. ‘Bunlar kimin ya Cebrail’ diye sordum, ‘Kinlerini yutan ve kendisine zalimlik edenlerindir’ diye cevap verdi.” Bir başka hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz, “Kendisine kötülük edilmiş, cezalandırma hakkı varken infazdan vazgeçen müminin kalbini Allah kâmil imanla doldurur” buyuruyor. Müminlere eziyet etmişler, aç bırakmışlar, susuz bırakmışlar, bunlara rağmen üstünde durmayıp affetmişler. Bu konuyu Allah, Kuran-ı Kerim’de de tavsiye ediyor. Bakara 280. ayette, “Eğer (borçlu) zorluk içindeyse, ona elverişli bir zamana kadar süre (tanıyın. Onun borcunu) sadaka olarak bağışlamanız ise sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz” diye buyuruluyor. Kardeşlik, arkadaşlık, akrabalık, komşuluk duygularınızdan dolayı dardaki bir mümine yardımcı oldunuz ve borç verdiniz. Ama adam borcunu zamanında ödeyemediği zaman verdiğiniz borcu sadaka olarak sayarsanız daha iyi olur. Peygamber Efendimiz de fedakârlık yapanların cennette en güzel köşklere sahip olacağını söylüyor.

“CANIMA KAST EDENİN VARIP ÖPEM AYAĞINI”

Uhud muharebesinde Hz. Hamza şehit oldu. Sonra Hint köleleriyle Hz. Hamza’nın ciğerini getirtti ve yedi. Ebu Leheb’in karısı olan bu kadından ‘Ciğerler yiyen kadın’ olarak bahsediliyor. Hz. Hamza’yı en yakını olarak bilen Peygamber Efendimiz de bunu bilmesine rağmen Hint’i affediyor. Müslümanlara ve Peygamberimiz’e birçok zulüm eden Ebu Süfyan bile Müslüman olduğunda affedilmiş. İşte Hz. Muhammed Efendimiz gibi davranabilenleri Allah Kur’an-ı Kerim’de övüyor. Kur’an-ı Kerim’de söylediğim şeylerle ilgili birçok ayet var. Yunus Emre de, ‘Canıma kast edenin varıp öpem ayağını’ diyor, düşünün canına kast edeni bile affediyor. Karşılıksız iyilik yapanları Allah çok sever.

“İBADETLE KAZANAMAYACAĞIMIZ RÜTBELER”

Hz. İsa’dan bir söz var, “İhsan sana iyilik edene iyilik etmek değildir. Bu mükâfattır. Sana kötülük edene iyilik etmek ihsandır.” Karşılıksız iyilik yapmayı, sana yapılan zulmü cezalandırma hakkın varken bu haktan vazgeçmeyi Peygamber Efendimiz her zaman tavsiye etmiş. Resulullah Efendimiz buyuruyor, “Fazilet sahibi olmak istiyor musun? Sana gelmeyene gidersen, sana zulmedeni affedersen, sana vermeyene sen verirsen faziletli bir insan olursun.”  Bunları yaparsak, ibadetle kazanamayacağımız rütbeleri kazanmış oluruz.

“NASİPSİZLİK BÖYLE BİR ŞEY”

Ebu Cehil, Peygamber Efendimiz’i öldürmek istiyor. Zeki ve zengin adam, Kâbe’deki müşriklerin başı. Bir gün Resulullah Efendimiz Kâbe’de ibadetle meşgul olup dalmışken Ebu Cehil çevredeki müşrik gençlere, ‘Bakın bu adam bizim putlarımıza hakaret ediyor. Bizi atalarımızın dininden vazgeçirmek istiyor. Şuradan taş alıp onu öldürün’ diyor. Tabii Kur’an-ı Kerim’de de açık bir şekilde Peygamber Efendimiz’e, ‘Biz seni insanlardan koruruz’ buyrulmuş. Müşrik gençlerde, ‘Neden bize söylüyorsun, sen dediğini yap’ deyince Ebu Cehil, sinirlenip yerden büyük bir taş almış. Tam Peygamber Efendimiz’e vuracağı zaman Allah, Ebu Cehil’i şaşırtmış, taşı kendi kafasına vurmuş. Sonra da Ebu Cehil sinirli bir şekilde, ‘Senin peygamber olduğunu biliyorum ama sana inanmayacağım’ demiş. İşte nasipsizlik böyle bir şey.

“BİR TEK AYETİ İNKÂR ETSENİZ İMAN GİDER”

“Ben Miraç Gecesi, Hz. Musa’yı gördüm, uzun boylu, kıvırcık esmer birisiydi. Meryem oğlu Hz. İsa’yı da gördüm. Orta boylu, düz saçlıydı” diye buyurmuş Peygamber Efendimiz. Bazı ilahiyatçılar da tutup buna inanmıyor, ‘Miraç yoktur’ diyor. Bu insanların unvanlarına bakıp inanmayın. İmanda şüpheye yer yoktur. İnanmak zorunda olduğumuz 100 şey var diyelim, sen bunların 99’una inanıp bir tanesi için, ’bu benim aklıma yatmıyor’ diyemezsin. 1 tek ayeti inkâr etseniz iman gider, kanun böyle.

“BUNU SÖYLEYEN ADAM CENNETE AĞAÇ DİKER”

Miraç’ta gördüklerini anlatan Peygamberimiz, “Cennet’i de, Cehennem’i de gördüm. Cennet semaların üstünde, Cehennem yeryüzünün altında. Hiçbir şey dünyada gördüğümüz gibi değil” diye buyuruyor. Şimdi bizim hedefimiz ebedi saadete ermek. Resulullah, “Miraç gecesi Hz. İbrahim’i de gördüm, ‘Ey Muhammed, benden ümmetine selam söyle. Cennetin toprağı çok güzeli suyu çok tatlıdır. (Sübhanallahi velhamdülillahivela ilâhe illallahüvallahüekbervela havle vela kuvvete illâ billahilaliyyil azim) bunu söyleyen adam Cennet’e ağaç diker” dedi” diye buyuruyor.

Prof. Dr. Cevat Akşit.