Gönderen Konu: HZ. TALHA BİN BERA ANLATIYOR  (Okunma sayısı 319 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. TALHA BİN BERA ANLATIYOR
« : Nisan 22, 2019, 07:48:57 ÖÖ »
HZ. TALHA BİN BERA ANLATIYOR:

Birkaç Soru

Sevgili Peygamberimiz, çevresinde gençlerin bulunmasından çok hoşlanırdı. Gençlerin gönlünden İslam’a bağlı olduklarını görmek sevindirirdi. Hatta bir keresinde Allah’a kulluk ederek yetişen gencin, kıyamet gününde özel koruma altında olacağını müjdelemişti bize.

Ben  de medineli gennç Müslümanlardan birisiydim. Arkadaşlarımla birlikte Peygamberimize hizmette yarışıyor, onun çevresinde pervane oluyorduk.

YeniMüslüman olduğum sıralarda, bir gün birlikte sohbet ederken, Peygamberimiz bana aniden şu soruyu sordu:

‘’Sana anne ve babana isyan etmeni emretsem bana yine de itaat edermisin?’’

Bir an düşündüm. Peygamber bile olsa, hiç kimsenin anne babama isyan etmemi emretmesi doğru olmazdı. Sevgili Peygamberimiz herhalde bu soruyu beni denemek için soruyordu.

‘’Hayır dedim.

Aradan bir süre daha geçti. Sonra benzer bir soru daha sordu Peygamberimiz:

‘’Sana anna ve babana düşmanlık etmeni emretsem bana yine itaat edermisin?’’

Ben yine ‘’Hayır’’ diye cevap verdim.

Yanılmamıştım. Sevgili Peygamberimiz beni gerçekten  de deniyordu. Ben iki defa olumsuz cevap verince hoşuna gitti. Bana şunları söyledi:

‘’Ey Talha! İslam’da yakınlara alakayı kesmek yoktur. Ben sana böyle sorular sordum ki kesin bir şekilde buna inan, kalbinde hiçbir şüphe kalmasın.’’

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41