Gönderen Konu: Türbe Ziyaretlerinde Ölüden Bir Şey İstenebilirmi  (Okunma sayısı 126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gurbetciyim

• Global Moderator
Türbe Ziyaretlerinde Ölüden Bir Şey İstenebilirmi
« : Ağustos 25, 2020, 08:17:16 ÖÖ »
Türbe Ziyaretlerinde Ölüden Bir Şey İstenebilirmi

Memleketimizde türbe ve mezar ziyaretlerinde bilgisizlikler yaşanmakta, Allah için ziyaret edilen türbede Kur?an okuyup dualar edilerek ölüye yardım edilecekken tam aksine, ölüden yardım isteyenler görülmekte, yalnızca Allah (cc)?dan istenecek şeyleri ölüden isteyenler de çoğalmaktadır.

Halbuki mezar ve türbeler ölüden bir şeyler istenmek için ziyaret edilmezler Belki bir şeyler hediye etmek için ziyaret edilirler Çünkü ölü artık hayır hasenat yapamaz olmuştur Yaşayanlar ise her türlü hayra gücü yetecek durumdalar Gücü yetenler yetmeyenlere yardım ederler, yardım istemezler.

Bu yüzden ziyaretçiler Kur?an okur, dualar eder, mezarında eli kolu bağlı yatan ölmüşlere sevap bağışında bulunurlar Şurası da bir gerçektir ki, manevi hediyelerle memnun etmek istedikleri bu ölülerin Allah yanındaki itibarını da asla bilemezler Sadece iyi bir insan olabileceğini düşünür, hüsnü zanda bulunurlar Bu konudaki bilgileri hüsnü zandan ibaret olur.

İşte bu hüsnü zandan hareketle yapacağımız duamızda diyebiliriz ki:

Rabbimiz! ziyaretinde bulunduğum bu zatın senin yanında itibarının olduğunu sanıyorum Şayet bu hüsnü zannım doğruysa bunun hatırı için benim şu duamı kabul eyle, şu isteğimi yerine getir, şu çıkmazdan beni kurtar!

Evet, türbede böyle dua edebiliriz Zira bu duada ölüden bir şey istemiyoruz Yine Rabbimizden istiyoruz Ancak hüsnü zanda bulunarak itibarı olduğunu zannettiğimiz ölünün hatırına duamızı kabul eyle diyoruz Yani türbe sahibini vesile ve vasıta yapıyoruz duamızın kabulü için Yoksa ölüden bir isteğimiz olmuyor asla Bu noktayı iyi tespit etmek lazımdır Şirk görüntüsü buradan kaynaklanmaktadır.

Şayet niyeti böyle yapmayıp ta ölünün kendisinden isteyerek:

Ey bu türbe ve mezarda yatan büyük insan! Sen benim isteklerimi verecek kudret ve kuvvettesin Lütfen benim çıkmazda olan şu işlerimi hallet Oğlumu evlendir, kızımı gelin et, ailemle aramı düzelt! gibilerden ölünün kendisinden talepte bulunulursa, bu, Allahdan başka istekleri verecek kudret ve kuvvet sahibi birinin daha bulunduğuna inanmak olur ki, böyle ikili bir inancın sahibi şirke düşmüş, batıl inanca kaymış sayılır, şirk ithamından kendini kurtaramaz
Zaten türbe ve mezar mekanları, şirke düşmelere çok müsait ruh hali de oluştururlar ziyaretçilerde Bu ruh haliyle kimi ziyaretçiler ölünün kabrine mumlar yakar, kurban niyetiyle adak horozlar keser, mezar taş ve türbe demirlerine yüz göz sürüp, ağaç dallarına allı yeşilli çaputlar bağlar, bunlara bir takım özel manalar yükleyerek beklentilere girerler Çocuğu olmasını, kızının oğlunun sınav kazanıp evlenmesini, kocasıyla arasının düzelmesini, bilhassa böyle türbe ve mezarlarda isterler Mekanın meydana getirdiği ruh hali bu türlü sapmalara çok müsait hava oluşturur ziyaretçilerde
Ama İslam, ölünün elinde bu istekleri karşılayacak imkan ve selahiyetin bulunduğunu kabul etmez Aksine ölüde böyle bir selahiyetin olduğuna inanmayı da şirke düşme olarak yorumlar.

Kaldı ki, türbede yakılan mumlar, kesilen horozlar, bağlanan allı yeşilli çaputlar ölüye hiç bir fayda da sağlamaz Bu masraflarla bir yoksulun ihtiyacı karşılansa sadaka sevabı sağlar Sadaka hürmetine Rabbimiz belki dilekleri kabul da edebilir

Bu sebepledir ki Efendimiz (sav) Hazretleri:

Allah(cc) dan istenecek şeyleri benden isteyerek benim kabrimi tapınak haline getirmeyin! buyurmuş, ziyaretçilerini açık seçik ikazda bulunmuştur Bir diğer hadisinde de : ? Sizler nerede olursanız olun okuduğunuz salavatlarınız bana ulaşır, kabrime yönelmeniz gerekmez! buyurmuştur Nitekim Nuh suresindeki ayetlerin tefsirinden, ilk putperestliğin mezarlardaki ölü ziyaretlerinden başladığını öğrenmekteyiz Kabir ziyaretlerinde zaman içinde ölüden medet umup yardım dilemeye başlanmıştır