Gönderen Konu: Ameli ve Ahlâki Tavsiyeler  (Okunma sayısı 439 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gurbetciyim

• Global Moderator
Ameli ve Ahlâki Tavsiyeler
« : Haziran 19, 2018, 08:45:55 ÖÖ »
Ameli ve Ahlâki Tavsiyeler

Hamd ancak Allah’a mahsustur. Ona hamd eder, ondan yardım ve mağfiret dileriz. Nefislerimizin ve kötü amellerimizin şerrinden Allah’a sığınırız. Allah kimi hidayete erdirirse, onu saptıracak kimse yoktur.

Kimi de saptıracak olursa, onu hidayete erdirecek yoktur. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. O tektir, ortağı yoktur. Ve şehadet ederim ki Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem onun kuludur, Resulüdür.

يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ

“Ey iman edenler Allah’tan hakkıyla korkun. Ancak ve ancak Müslüman olarak ölün.” 1

İşte bu dosdoğru pak ve temiz olan dinin temsilcisi, insanlığın Allah’a kulluk örneği, adeta yıldızı, karanlık gecelerin aydınlatıcısı, mazlum ve mustazaf kesimin dostu yardım ve destekçisi, zalim ve tağutların karşısında hak ve adaletin çekilmiş kılıcı, karanlığı yırtarak parlayan şimşek, zulümatı boğarak kâinata adeta rahmet olan güneş, Rabbinin kendisine bakarak tebessüm ettiği, şeytanın ise haset, kin ve buğuz ile delilere dönerek arkasına bakmadan kaçtığı, meleklerin gıpta ettiği insanlığa örnek ve önder olan, Allah’ın kendisine “Müslüman” ismini verip, bu ad ile şereflendirdiği, iman eden müminlere hitaben söze başlamak istiyoruz. Siz insanlık içinden seçilmiş en hayırlı ümmet olarak, sahip olduğunuz misyonun gereğine uygun hal, ahlâk ve karakter ile süslenip, temsilcisi olduğunuz bu misyonun külfetini yüklenerek tüm insanlığa örnek ve öncü olma durumundasınız. Ben müslümanım dediğinizde tüm bu değerlerin manasını ruhunuzun en derin zerrelerinde hissettiğinizde, işte o zaman gerçek temsilciler, gerçek Müslümanlar olur, asıl önder ve öncüler sınıfına girersiniz. Ve böylece Allah’ın tebessümle baktığı şeytanın ise kin ve hasetle kaçtığı seçkin müminlerden olursunuz.

كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنْ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ

“Siz insanlar içerisinden çıkartılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder kötülükten vazgeçirirsiniz. Siz Allah’a iman edersiniz.”2

كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنْ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ

“Siz insanlar içerisinden çıkartılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder kötülükten vazgeçirirsiniz. Siz Allah’a iman edersiniz.”

Evet: Allah’a iman etmek hayırlı olmaktır. Diğer iman etmeyenler arasında seçilmiş olmaktır. İşte bu seçilmişliğin getirdiği sorumluluk ise ağır ve gayet külfetlidir. Bu sorumluluk ise iyiliği emretmek kötülükten de vazgeçirmektir. Bu iman ehlinin en belirgin, en büyük ve en önemli özelliklerinden biridir.

Hal böyle iken, bu büyük ve kaçınılmaz sorumluluğun ilk adımı şüphesiz ki, bu vazgeçilmez ilkeleri kendi benliğinizde yaşamanız ve iyice önemsemenizdir. Aksi takdirde maksat hâsıl olmaz, imanın gereği gerçekleşmez ve sadece söz ve dilde kalan bu iman iddiası, kâinatın Rabbi yanında bir mana ifade etmez, fayda vermez. İşte bu maksat ile Kur’an ve Sünnet’e dayanarak, o pak ve temiz olan sünneti adım adım izleyen nadide önderlerin, Ashab-ı Kiramın siretlerinden yola çıkarak aşağıda maddeler halinde sıraladığımız, iman ehlinin ahlaki özelliklerine sımsıkı sarılmanız ve onları ilk önce kendi benliğinizde özümseyerek, ardından çevrenize yansıtmanız kaçınılmaz görevinizdir. Rabbim sizleri şuurlu, yüksek ahlâk sahibi, dava ve sorumluluk bilincine haiz olan kullarının safına ilhak eylesin,

Âmin.

1- Her hayırlı işe “besmele” ile başlayınız. Zira Allah Rasulü Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyuruyor. “Besmele ile başlanmayan her iş kesiktir.”3

2- Kalpleri birbirine bağlamada adeta bir köprü olan “selam”ı ihmal etmeyiniz. Müslüman kardeşlerinize daima selâm veriniz. Selâm’ı ise en güzel bir şekilde alınız. Allah Azze ve Celle örnek iman ehline şöyle öğüt veriyor;

“Bir selamla selamlandığınız da sizde ondan daha güzeli ile selâmı alın. Veya aynısıyla karşılık verin. Şüphesiz Allah her şeyin hesabını hakkıyla yapandır.”4

Yine âlemlere rahmet Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem nadide iman ehline şöyle nasihat ediyor:
İman etmediğiniz müddetçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmediğiniz müddetçe de iman etmiş sayılmazsınız. Size, yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir ameli bildireyim mi? Aranızda selâmı yayın.”5

3- Kalbinizin gaflete dalmaması için, şeytanın sizi aldatmaması için, her fırsatta Allah’ı zikredin. Yatmadan önce yüz defa istiğfar ediniz.

“Sana vahyolunan kitabı oku, namazı dosdoğru kıl. Çünkü namaz insanı hayâsızlıktan ve münkerden alıkoyar. Allah’ı zikretmek ise elbette en büyüktür. Allah ne yaptığınızı bilir.”6

Unutmayınız ki kâinata rahmet Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem dahi günde yüz sefer Allah’tan mağfiret dilerdi. “Ben günde yüz kere Allah’tan mağfiret diler ona tevbe ederim.”7

4- Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e çokça salât-u selâmda bulunup her gün bunu alışkanlık haline getiriniz.
“Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât eder. Ey müminler sizde ona salât ve selam edin.”8

Abdullah b. Amr b. As Allah ondan razı olsun  dedi ki; Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem’i şöyle söylerken işittim: “Kim bana bir salât getirirse Allah Azze ve Celle ona on salât getirir.”9

Yine Hz. Ali Allah ondan razı olsun Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in şöyle buyurduğunu söyledi: “Cimri, yanında ben zikredildiğimde bana salât getirmeyen kişidir.”10

Unutmayınız ki kâinata rahmet Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem dahi günde yüz sefer Allah’tan mağfiret dilerdi. “Ben günde yüz kere Allah’tan mağfiret diler ona Tevbe ederim.”

5- Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in sünnetine sımsıkı sarılıp onunla amel ediniz. Sonu ateş azabı olan bidat, hurafe ve batıl inançlardan uzak durunuz. Hatada ise ısrar etmeyiniz. Allah Azze ve Celle’ nin şu ayetini aklınızdan hiç çıkarmayınız.

“De ki: Allah’a itaat edin, Rasulüne de itaat edin. Eğer yüz çevirirseniz, onun işi ancak tebliğdir. Size düşen de ona itaat etmenizdir. Ona itaat ederseniz hidayet bulursunuz. Peygamber’e düşen ise apaçık bir tebliğdir.”11

Ebu Hureyre Allah ondan razı olsun ise Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in şu sözünü rivayet ediyor; “Ümmetimin hepsi cennete girecek ancak benden yüz çeviren müstesna. Sahabeler kimdir o yüz çevirenler Ya Rasulallah?” dediler. Peygamberimiz “Kim bana itaat ederse cennete girer, kim de bana isyan ederse benden yüz çevirmiştir.”12

Müminlerin annesi Aişe Allah ondan razı olsun ise Peygamberimizin şu sözünü aktarıyor;

“Kim bizim dinimiz adına onda olmayan bir ameli işlerse ondan bu amel kabul edilmez.”13

6- Helal kazanç vazgeçilmez prensibiniz olsun. Çocuklarınıza helâl lokma yediriniz ki, Allah’a ve size itaat etsinler. Mikdad b. Ma’diykerib Allah ondan razı olsun Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in şu sözünü rivayet ediyor;

“Kişi için kendi el emeği ile kazandığını yemesinden daha hayırlı bir kazanç olamaz. Nitekim Allah’ın Peygamberi Davud Aleyhisselam’da kendi el emeğini yerdi.”14

7- Kardeşlerinizle iyi geçininiz. Mümkün mertebe münâkaşadan kaçınınız. Allah Azze ve Celle’nin şu ayetini kulağınıza küpe yapınız.

“Müminler ancak kardeştirler. O halde iki kardeşinizin arasını düzeltin. Ve Allah’tan korkun. Umulur ki rahmet olunursunuz.”15

8- Kur’an-ı Kerim ve hadisi şeriflerden ezber yapınız. Ve bununla amel ediniz. Ezberlediklerinizi başkalarına da öğretiniz. Her gün bir miktar hadis ezberleyip bunları kardeşlerinize ve aile fertlerinize okuyup açıklayınız. Böyle yaparak Allah Rasulünden gelen şu hadislere uygun amel etmiş olursunuz.

“Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğreteninizdir.”16

“Allah; benden bir söz işitip, onu koruyup sonra da onu benden işittiği gibi aktaranın yüzünü ak etsin.”17

9- Allah rızası için yapmanız gereken görevleri eksiksiz yapınız. İhmalkârlık yapmayınız. İtaat ediniz ki size de itaat edilsin. Sorumluluğunuzu ve aldığınız görevleri hakkıyla yapınız ki Allah da size ecir versin.

“Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygamber’e de itaat edin. Ve sizden olan emir sahiplerine de.

Eğer Allah’a ve Ahiret gününe inanıyorsanız herhangi bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz onu Allah’a ve Rasulüne götürünüz. Bu hem daha hayırlı hem de sonuç itibari ile daha güzeldir.”18

Enes Allah ondan razı olsun’dan Peygamber efendimizin bu hususta şöyle söylediğini rivayet ediyor;

“Dinleyin ve itaat edin. Velev ki başınıza Habeşli bir siyahî köle emir tayin edilse dahi.”19

10- İslam toplumunun temelini oluşturan ailenizi iyi idare ediniz. Erkekler hanımlarıyla, hanımlar da beyleriyle iyi geçinsinler. Huzur ve mutluluğun devamı için birbirinize saygı ve sevgi ile hitap ediniz. Çocuklarınızın önünde asla tartışıp kavga etmeyiniz. Aksi halde onlara kötü örnek olduğunuz gibi, hayatlarında başarısız olmalarına da neden olursunuz. Tek önderimiz Peygamber efendimizin aileye verdiği önemi, şu hadisi şerif ne de güzel ifade ediyor:

“Hepiniz çobansınız. Ve güttüklerinizden sorumlusunuz. Emir çobandır. Erkek ailesinin ve evinin çobanıdır. Kadın kocasının evi ve çocuklarının çobanıdır. Böylece hepiniz çobansınız ve güttüklerinizden mesulsünüz.”20

Yine Ümmü Seleme Allah ondan razı olsun Peygamberimizden şu hadisi naklediyor;

“Kocasının kendisinden razı olarak öldüğü her kadın cennete girecektir.”21

11- Evinize girerken besmele ile giriniz ve mutlaka evdekilere selam veriniz ki şeytan evinize girmesin. Eve giriş ve çıkışlarda Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in öğrettiği duaları okuyunuz.

Bu yüksek ve en güzel ahlakı Allah Azze ve Celle şöyle açıklıyor;

“Evlere girdiğinizde kendinize (evlerde bulunanlara) Allah tarafından mübarek ve pek güzel bir selam olmak üzere selam veriniz. Allah size akledesiniz diye ayetlerini böyle açıklıyor.”22

Evlere girerken yapılan zikir hakkında Peygamberimizin şöyle dua ettiği rivayet edilmiştir;

بِاسْمِ اللهِ وَلَجْنَا وَبِاسْمِ اللهِ خَرَجْنَا وَعَلَي رَبِّنـَا تَوَكَّلْنَا

“Allah’ın adıyla girdik Allah’ın adıyla çıktık ve Rabbimize tevekkül ettik.” ardından ailesine selam verirdi.

Başka bir hadisi şerifte Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyuruyor; “Kişi evine girerken, yemek yerken Allah’ı zikrettiğinde şeytan ashabına, size ne geceleyecek nede akşam yemeği yiyecek yer var.” der.23

12- Her işe başlarken olduğu gibi eve geldiğinizde kapınızı besmele ile açınız. Eve gizlice değil, zili çalarak veya kapıyı tıklatarak giriniz. İzin almadan evlere girmeyiniz. Uzak bir yerden geliyorsanız eşinize önceden geleceğiniz zamanı bildirin ki sizi karşılayacak şekilde hazırlansın.

13- Başkasının evine girmek için ka­pıyı üç defa vurunuz. İzin verilirse içeri giriniz. Üçüncü defadan sonra size izin verilmezse geri dönünüz. Kapıyı çaldığınızda kim olduğunuz sorulduğunda “Benim” demeyiniz. İsminizi, gerekirse soyadınızı da söyleyiniz. Bu edep Allah Azze ve Celle tarafından bizzat öğretilmiştir;

“Ey iman edenler! Başkalarının evine izin alıp selam vermeden girmeyiniz. Bu sizin için daha hayırlıdır. Olur ki öğüt alırsınız.”24

Ebu Said el Hudri Allah ondan razı olsun anlatıyor:

“Bir gün Ensar meclislerinden birinde oturuyordum. Korkulu bir vaziyette Ebu Musa geldi. Seni korkutan nedir? diye sorduk. O da başından geçen şu olayı anlattı: Ömer bana kendisine gelmemi emretti. Bende gittim. Üç sefer kapıyı çalıp izin istedim. İzin verilmeyince bende geri döndüm. Daha sonra Ömer bana: “İçeri girmeni engelleyen neydi?” diye sordu. Ben de “geldim, üç sefer izin istedim, izin verilmeyince geri döndüm. Çünkü Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem “Sizden biriniz üç sefer izin ister de izin verilmezse geri dönsün” buyuruyor dedim. O da: “Ya delil getirirsin ya da seni cezalandırırım” dedi. Ubey b. Ka’b ise bunun üzerine; “Senin yanında ancak kavminin küçükleri var” dedi. (Ve hadisi rivayet eden Ebu Said); “Ben onların en küçüğüydüm. Ömer’in yanına gittim ve Peygamberin böyle söylediğini haber verdim.”25
Rabbim bu okuduklarımızı kendi benliğimizde gerçekleştirmeyi nasip etsin!

Amin

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 - Al’i-İmran: 102

2 - Al’i-İmran: 110

3 - İbni Hibban

4 - Nisa: 86

5 - Müslim: 54

6 - Ankebut: 45

7 - İbn Mace: 925

8 - Ahzab: 56

9 - Müslim: 384

10 - Tirmizi: 3450

11 - Nur: 54

12 - Buhari: 13/214