Gönderen Konu: HZ. HİND BİNTİ UTBE ANLATIYOR  (Okunma sayısı 331 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. HİND BİNTİ UTBE ANLATIYOR
« : Temmuz 21, 2019, 09:11:06 ÖÖ »
HZ. HİND BİNTİ UTBE ANLATIYOR:

Bir Annenin Oğluna Nasihati

Bizler, Mekke’nin fetihinde müslüman olmuştuk. Ben ve eşim Ebü Süfyan, yıllarca Müslümanlara düşmanlık etmiştik. Ama İslam’a girişimizden sonra, Müslüman kardeşlerimizin bizi bütün kalpleriyle kabul ettiklerini gördük.

Bu hepimizi çok sevindirdi. Artık biz de sadece İslam için yaşıyorduk. Bu uğurda elimizden gelen çabayı gösteriyorduk.

İkinci halife Hz. Ömer döneminde, biizm ailemizden bazı kişiler, önemli görevlere geldiler. Mesela oğlum Muaviye r.a Şam  valisi olarak atandı. Onu atayan Hz. Ömer’di ve bu Hz. Ömer’in oğluma güvenini gösteriyordu. Çünkü yeni fetedilen Şam önemli bir şehirdi ve Hz. Ömer buraya herkesi vali yapmazdı.

Ben, eşimle birlikte Mekke’de yaşamaya devam ediyordum. Muaviye’nin r.a Şam valisi olmasına epey sonra, kendisini ziyaret için Şam’a gittim.

Gittiğimde oğlum çevresinde görevlilerle birlikte çalışıyordu. Ama ana oğul hasret giderdik. O bana Şam’ı ve valilik sırasında yaşadıklarını anlattı. Ben de Mekke’den sonra haberleri verdim.

Kısa bir süre Şam’da kaldım. Ayrılırken, oğlum Muaviye’ye r.a şu nasihate bulundum:

‘’Oğlum, Halife’nin emirlerini yerine getir. Biliyorsun, o ne  emrederse, yalnızca Allah için emreder! İnsanlara karşı da merhametli davran ki görevini uzun zaman devam ettiresin!’’

Oğlum görevi boyunca bu söylediklerime gerçekten çok dikkat etti. Muaviye r.a, Hz. Ömer’in vefat ettiği günlerde bile Şam valisiydi.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41