Gönderen Konu: HZ. MUAYKİP BİN EBU FATMA ANLATIYOR  (Okunma sayısı 352 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. MUAYKİP BİN EBU FATMA ANLATIYOR
« : Temmuz 27, 2019, 07:34:36 ÖÖ »
HZ. MUAYKİP BİN EBU FATMA ANLATIYOR:

Onları nPeygamberimiz Yetiştirdi.

Ben de tıpkı Ebü hüreyye r.a gibiDevs Kabilesi’ndenim. Benim müslüman olmama da kabilemiizn ünlü şairi Tufeyl bin Amr r.a sebeb oldu. Tufeyl r.a gizlice sevgili Peygamberimizle görüşüp İslam’a girmişti. Sonra gelip kabilemizde İslam’ı anlatmaya başladı. Anlattıkları öyle güzel ki ben de Müslüman oldum.

Müslüman olduğumda, sevgili Peygamberimiz henüz mekkedeydi. O Medine’ye hicret edince ben de medine’ye yerleştim. Peygamberimizin ve  vefatına kadar dar da oradan ayrılmadım.

Ben okuma yazma bilen biriydim. Bu sebeble, Peygamberimizin dış ülkelere yazdırdığı mektupları okuyup kontrol ediyordum. Mektupları mühürleme işi de bana aitti. Peygamberimizin mührünü ben ve arkadaşım Hanzela bin Rebi r.a korurduk. Mühür ikimizden birinde dururdu. Kullanılacağı zaman çıkarırdık.

Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in haalifelik dönemlerinde, Beytulmal’in korunmasından sorumlu oldum. Beytulmal, devletimiizn hazinesiydi. Gelen ganimetler burada saklanır, memurların maaşları da buradan verilirdi.

Hz. Ebubekir ve Hz Ömer, devlet malı konusunda çok dikkatliydiler. Birinci halife Hz. Ebubekir, görev yaptığı sürece maaşına elini bile sürmedi. İkinci halife Hz. Ömer ise sıradan halktan farksız bir şekilde yaşadı. Hz. Ömer, devlet malı konusunda  o kadar titizdi ki devletin işleri yapılırken kullandığı mumu, kendi özel işleriyle ilgileneceği zaman söndürür, kendi parasıyla aldığı mumu yakardı.

Onlar sevgili Peygamberimizin en yakın arkadaşalrıydı. İkisini de Peygamberimiz yetiştirmişti. Onların o güzel ahlakları, bizlere de her zaman örnek oldu.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41