Gönderen Konu: HZ. MİKAD BİN ESVED ANLATIYOR  (Okunma sayısı 327 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. MİKAD BİN ESVED ANLATIYOR
« : Ağustos 04, 2019, 08:38:10 ÖÖ »
HZ. MİKAD BİN ESVED ANLATIYOR:

‘’Siz De Çok Nasiplisiniz’’

Sevgili Peygamberimizin vefatından sonra, birçok arkadaşımla birlikte farklı şehre gittik. Amacımız, oradaki kardeşlerimize İslam’ın güzelliklerini anlatmaktı. Peygamberimizin arkadaşları olduğumuz için, insanlar bizi dikkatle dinliyorlar, şöylelediklerimizi çok önemsiyorlardı.

Ben, birkaç kişiyle birlikte Mısır’a gittim. Mısır, Peygamberimizin arkadaşlarından Amr bin As r.a tarafından fetedilmişti. Orada İslam’ın yayılması ve yerleşmesi gerekiyordu. Biz hemen çalışmalara başladık. Ben camilerde insanlara  islam'ı anlatıyordum. Sevgili Peygamberimizle yaşadığımız hatıralardan bahsediyordum.

Bir süre Mısır’lı biri, ‘’Ne mutlu sana, sen Peygamberimizin en yakın en yakın arkadaşlarından biriydin. Keşke biz de Peygamberimizin devrinde yaşasaydık! Sen çok nasiplisin!’’ dedi.

Ona gülümsedim ve şu açıklamayı yaptım:

‘’Şöyle düşün sevgili kardeşim:

Peygamberimizin döneminde çok büyük zorluklar yaşandı. Biz en yakın arkadaşlarımız tarafından dışlandık. Müslümanlar, doğup büyüdükleri Mekke’yi terk etmek zorunda kaldılar. Ama siz çok rahatsınız. Baksanıza, İslam’ı çok rahat yaşıyorsunuz. Bence siz de çok nasiplisiniz:’’

Sonra da şunu söyledim:

‘’Ayrıca unutmayın, siz o dönemde yaşasaydınız, belki de Müslüman olmayacaktınız. Ama şimdi Müslüman oldunuz ve Peygamberimizi görmeden ona iman ettiniz. Sizin yaptığınız da çok değerli.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41