Gönderen Konu: Allah Kibirli Kimseye Rahmet Nazarından Bakmaz  (Okunma sayısı 95 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi fanidunya NET

• Administrator
Allah Kibirli Kimseye Rahmet Nazarından Bakmaz
« : Ekim 01, 2021, 06:45:24 ÖÖ »
Allah  Kibirli Kimseye Rahmet Nazarından Bakmaz

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa Efendimiz buyuruyor: “Üç söz vardır ki bunları ihlâsla, yürekten inanarak söyleyen azap görmeden, cennete ilk girenlerle birlikte girer.

Bu sözün ilki, ‘Allah’ı Rab olarak kabul ediyorum. Allah’ın Rabbim olmasına razıyım.’ İkincisi, ‘Hz. Muhammed’in yer ve gök ehline peygamber olduğunu kabul ediyorum.’ Son söz ise, ‘İslam’ı din olarak kabul ediyorum.’ Bu üç sözün sema ve arzın arasını dolduracak kadar üstünlüğü vardır.” Peygamber Efendimizin hadis-i şerifte bahsettiği üç sözü her gün mü söylemek gerek, yoksa hayat boyunca bir defa mı söylenmesi yeterli mi? Bu sözlerin ömür boyunca bir defa söylenmesi yeterli olarak görülmüştür. Bir insan vefat edilip de gömüldüğü zaman biz bu sözleri mezardaki merhuma tekrarlarız. Sorgu melekleri gelmeden kabrin başında önce merhuma adı söylenir, sonra ona, “Rabbim Allah, dinim İslam, Peygamberim Muhammed Mustafa, kitabım Kur’an-ı Kerim, müminler kardeşin, kıblem Kâbe, Eşhedü En Lâ İlâhe İllallah ve Eşhedü Enne Muhammeden Abdühû ve Resûlüh” demen gerek deriz. Kabirdeki insana hatırlattığımız bu sözleri kişi dünyada ihlâslı bir şekilde inanarak söylediyse sorgusuz sualsiz cennete ilk girenlerden olur.

BÜTÜN MÜLK ALLAH’INDIR

Resulullah Efendimiz buyuruyor: “Üç kişi vardır, Allah kıyamet günü onlara bakmaz, onlara gazap eder, onları hor görür. Birincisi verdiği bir şeyi başa kakan kişidir. İkincisi de kibirlenmek için elbisesini uzatan kişidir. İçkide idmanlı olanlar.” Resulullah Efendimizin hadis-i şerifte bahsettiği kişilere Allah’ın kıyamet günü gazap etmesinin sebebi, onların Allah’ın emirlerine muhalefet etmesidir. Allah o üç kişiye rahmet nazarıyla bakmaz. Hz. Muhammed Mustafa Efendimiz peygamberlik nazarıyla bizim başımıza gelen şeyleri görüyor ve bizi uyarıyor.

Allah’ın rahmet nazarıyla bakmayıp kıyamet günü gazap edeceği kimselerin ilki yaptığı iyiliği başa kakan kimsedir.

Mesela bir Müslüman’a yardım eden bir insanın daha sonra ters düştükleri bir durumda o iyiliği söylemesidir. Bir mümin elindeki malının, mülkünün hepsinin Allah’a ait olduğunu, kendisinin her zaman emanetçi olduğunu bilmesi lazımdır. Yani bütün mülk Allah’ındır biz sadece ondan emanet alıyoruz. Şimdi Allah’ın bize geçici bir süre verdiği şeyi başkasına iyilik olsun diye verince onu başa kakmak doğru mu?

ALKOL KONUSUNDA DİNİMİZİN HÜKMÜ BELLİ

Kibir de çok büyük bir günahtır. Her ne sebeple olursa olsun kibirli olan, çevresindeki insanlara tepeden bakan kişi yanlış bir yoldadır. Yüce Allah da kibirli kimseye rahmet nazarından bakmaz. Allah kibirli kulunu iyi görmez. Kibir taslamak için giyinen adama Peygamber Efendimiz hadis-i şerifte dikkat çekmiştir. Elbise uzatmak demek de o dönemin deyimidir.

Günümüzde diğer insanlardan farklı olmak için özel bir ceket giyerek gururlanan kişiler için bu hadis-i şerif geçerlidir.

Son olarak hadis-i şerifte alkolü terk edemeyenlerden bahsediliyor. Bazı insanlarla konuşuyorum, “Hocam namazımı kılıyorum, Ramazan ayında orucumu da tutuyorum, okul yaptırdım, zekâtımı veriyorum ama akşamları demleniyorum. Buna karışma” diyor. Olmaz, alkol konusunda dinimizin hükmü belli. Allah alkol illetine başlayıp bırakamayan kullarına rahmet nazarında bakmaz. Aynı şekilde uyuşturucu müptelası olan insanlar da var. O kardeşlerimizin en kısa süreden bu illetleri terk edip tövbe etmeleri gerek. O zaman, “Allah kıyamet günü onlara rahmet nazarından bakmaz” sözü onlar için geçerli olmaz.

KİŞİYİ YÜZÜNE KARŞI ÖVMEK DOĞRU DEĞİLDİR

Bir kişiyi yüzüne karşı övmek doğru değildir. Yüzüne karşı övdüğünüz kişide de nefis olduğunu unutmamanız gerek. Yüzüne karşı övdüğünüz kişi kibre kapılıp, “Vay ben neymişim be” diyerek sapıtabilir. O yüzden biz hiçbir zaman kimseyi yüzüne karşı övmeyeceğiz. Aynı şekilde başkasının bizi yüzümüze karşı övmesine de müsaade etmeyeceğiz.

Ne demişler: “Bir insanı yüzüne karşı övmek, onu kör testereyle kesmek gibidir.” Kimseye böyle bir zulüm etmek istemeyiz. Kimsenin de bize böyle bir zulüm etmesine müsaade etmememiz gerek. Herkes kendini bilir, kişiyi övmek için ona onu anlatmak hoş değildir.