Gönderen Konu: HZ.KAB BİN ADİYY ANLATIYOR  (Okunma sayısı 306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ.KAB BİN ADİYY ANLATIYOR
« : Temmuz 13, 2019, 07:34:20 ÖÖ »
HZ.KAB BİN ADİYY ANLATIYOR:

Mukavkıs’ın Korkusu

Ben bir konuda kendimi çok kısmetli görürüm ve bunun için Allah’a hep şükrederim; sevgili Peygamberimize vefatından önce yetiştim ve onu dünya gözüyle görebildim!  Arkadaşlarımla birlikte Peygamberimizi ziyaret ettim ve Müslüman oldum.

Bizim ziyaretimizden kısa bir süre sonra Peygamberimiz vefat etti. Birlikte Medine’ye gittiğimiz bazı arkadaşlarım, onun vefatını duyduklarında şöyle dediler:

‘’Eğer o Peygamber olsaydı, ölmezdi!’’

Ben ise onların bu saçma sözlerine şu karşılığı verdim:

‘’Peygamberler de Allah’ın kullarındandır. Onların da ölüm vakitleri bellidir. Peygamberimizden önceki peygamberler de öldüler.’’

Peygamberimizin halifeleri Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer zamanında, ben hep elimden gelen yardımı Müslüman kardeşlerime yapmaya çalıştım.

Benim Mısır’da birçok tanıdıklarım vardı. Ticaretle uğraştığım için daha önce Mısır’a çok kereler  gidip gelmiştim. Halife Hz. Ömer, beni Mısır Kralı Mukakıs’a elçi olarak gönderdi.

Daha önce Peygamberimiz e Mukavkıs’a elçi göndermiş onu İslam’a davet etmişti. Ama Mukavkıs Müslüman olmamıştı. Sadece peygamberimize hediyeler göndermekle yetinmişti. Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer dönemlerinde de Mısır ile ilişkiler iyiydi. Mukavkıs, Müslüman olmasına rağmen, biz Müslümanlarla iyi geçinmeye gayret ediyordu.

Mısır’a gittiğim zaman mukavkıs’ın huzuruna çıkıp Halife’nin mektubunu verdim. Mukavkıs, benim geldiğimden çok memnun oldu ve hediyelerle medine’ye tolcu etti.

Ne yazık ki biz Müslümanlara bu kadar yakınlık gösteren Mukavkıs Müslüman olmadı. Müslüman olursa tahtını kaybetmekten  korkuyordu. Fakat korkusu yine gerçekleşecek, birkaç yıl sonra, İslam ordusu Mısır’ı fetedecekti.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41