Gönderen Konu: HZ. BEŞİR BİN SAD ANLATIYOR  (Okunma sayısı 333 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. BEŞİR BİN SAD ANLATIYOR
« : Haziran 20, 2019, 09:21:56 ÖÖ »
HZ.  BEŞİR BİN SAD ANLATIYOR:

Halife Hz. Ömer’in İlk Konuşması

Hz. Ebubekir, yaklaşık iki yıl Müslümanların lideri olarak görev yapmıştı. Onun zamanı parlak zaferlerle  doluydu. Müslümanlar arabistan’ın dışına doğru yayılmaya başlamışlardı. Daha yapılacak çok iş vardı. Ama Hz. Ebubekir’in ömrü yetmedi.

Ondan sonra yerine hepimizin çok sevdiği Hz. Ömer geçti.

Hz. Ömer, çok disiplinli, insanların çekindiği bir kimseydi. Lider olmaya gerçekten layık bir insandı.

Hz. Ömer halife seçilir seçilmez, bütün Müslümanları mescitte topladı ve bize bir konuşma yaptı. Konuşmasında, görev yaparken Allah’tan korkacağını bildirdi ve şu soruyu sordu:

‘’Eğer ben yanlış yaparsam nasıl davranırsınız?’’

Herkes Hz. Ömer’den çekindiği için bu soruyu hemen cevaplayan çıkmadı. Bense rahat bir şekilde ona doğru seslendim:

‘’Sen bir yanlış yaparsan, eğri bir oku doğrultur gibi seni doğrulturuz!’’

Hz. Ömer bana bakıp gülümsedi. Beklediği cevap bu idi. O kendisi yanlış yaparsa bizim düzeltmemizi istiyordu. Öyle kralların yaptığı gibi, hiç itiraz etmeden ona itaaat etmemizi, kararlarına tartışmasız uymamızı bekliyordu.

Zaten bu yanlış bir şeydi. Hz. Ömer de bir insandı. O da yanılabilirdi. Bize düşen, onun yanlışlarını düzeltmekti.

Benim bu sözümden sonra hz. Ömer şu duayı etti.

!!Allah’ım! Müslümanların içinde hata yaptığımda beni doğrultacak böyle kulların bulunduğu için sana şükürler olsun!’’

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41