Gönderen Konu: HZ. ABDULLAH BİN ABBAS ANLATIYOR  (Okunma sayısı 275 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. ABDULLAH BİN ABBAS ANLATIYOR
« : Haziran 22, 2019, 07:23:32 ÖÖ »
HZ. ABDULLAH BİN ABBAS ANLATIYOR:

Heyetin en genç Üyesi

Hz. Ömer halife olduğunda, hemen bir danışma heyeti oluştu. Benim de danışman  heyetinde yer almamı istedi. Bu heyette, fikrine güvendiği tecrübeli müslümanlar bulunuyordu. Hepsinin de yaşları benden çok büyüktü. Aralarında peygamberimizle bütün savaşlara katılmış olanlar vardı. Ben ise küçük ve tecrübesiz ilk toplantı için onlarla birlikte oturduğumdan, 16 yaşındaydım henüs! Fakat Halife bana çok güveniyordu.

İlk toplantı başlamadan önce, Ömer bana şu uyarıda bulundu:

‘’Sakın büyüklerin konuşmadan konuşma. Sana bir şey sorulmadan da cevap verme. Merak etme, ben sana fikrini hep soracağım!’’

Gerçekten de toplantıda her zaman benim de fikrim alınırdı. Hatta beni yakından tanımayan bazı Müslüman büyüklerim, ‘’Bu çocuğun aramızda ne işi var? Daha çok küçük!’’ şeklinde bir şeyler söylemişlerdi de Hz. Ömer onlara karşı beni savunmuş, ‘’Bu genç, sizin tanıdıklarınıza benzemez.’’ Demişti.

Sevgili Peygamberimiz, yalşarken bana çok dua etmişti. Bu duaların bereketiyle, Kur’an’ı birçok insandan daha güzel şkilde anlamaya başladım. Bazen yorumlarımla, benden çok daha tecrübeli insanlara yol gösteriyordum. Şüphesiz bu, Allah’ın ikramı ve Peygamberimizin duasıyla oluyordu.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41