Gönderen Konu: HZ. ABDULLAH BİN ÖMER ANLATIYOR  (Okunma sayısı 1750 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. ABDULLAH BİN ÖMER ANLATIYOR
« : Haziran 22, 2019, 08:07:34 ÖÖ »
HZ. ABDULLAH BİN ÖMER ANLATIYOR:

‘’Demek ki Aldığım Maaş Fazla!’’

Babam Hz. Ömer, halife olduktan sonra sevgili Peygamberimizin ailesine ve yakın arkadaşlarına devlet hazinesinden maaş bağlamıştı. Çünkü Peygamberimizin ailesi, diğer Müslümanlar gibi sadaka ve zekat almazlardı. Ayrıca Peygamberimizin eşleri de herhangi bir gelire sahip değildi. Maaş bağlandıktan beri de Üsame bin Zeyd r.a idi. Fakat Üsame’nin r.a maaşı, benimkinden daha fazlaydı. Biz Üsame r.a ile hemen hemen yaşıttık. Acaba neden ona fazla maaş verilmişti? Babama neden böyle davrandığını sorduğumda, şöyle cevap verdi:

‘’Evladım, peygamberimiz onun babasını, senin babandan daha çok severdi! Üsame’yi de seni sevdiğinden daha fazla severdi. Bu yüzden, Peygamberimizin daha çok sevdiği birine senden daha fazla maaş bağladım. Tek sebeb budur.’’

İşte o zamann, babamın ne kadar ince düşündüğünü anlamış oldum.

Babam, ailesini hiçbir zaman özel olarak korumazdı. Ailesinin devlet işleriyle uğraşmasını da istemezdi. Devlet hazinesinden ancak yetecek kadar maaş alır, bizlerin alnımızın teriyle geçinmemizi isterdi.

Bir gün annem, yeni bir elbise almıştı. Babam onu görünce, bunun için parayı nereden bulduğunu sordu. Annem de, ‘’Senin bana verdiğin harçlıktan arttırdım.’’ Dedi. Bunun üzerine babam, ‘’Demek ki, aldığım maaş fazla!’’ diyerek, devlet hazinesinden aldığı maaşı azalttı.           

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41