Gönderen Konu: HZ. ASIM BİN ÖMER BİN HATTAB ANLATIYOR  (Okunma sayısı 324 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HZ. ASIM BİN ÖMER BİN HATTAB ANLATIYOR
« : Temmuz 13, 2019, 08:21:53 ÖÖ »
HZ. ASIM BİN ÖMER BİN HATTAB ANLATIYOR:

‘’Halife Görmese de Allah Görüyor!’’

Babam Hz Ömer, halife olduktan sonra her gece Medine sokaklarında dolaşmaya çıkardı. Genellikle de yakın dostu Abdurahmman bin Avf r.a bulunurdu. Babamın amacı, ihtiyacı olanları bizzat tespit etmek ve oralara yardımcı olmaktı.

Yine bir gece ikisi birlikte çıkmışlardı. Yaşadıklarını daha sonra kendilerinden dinledim.

Karanlık bir sokaktan geçerken, bir anne ile kızın konuşmasını duymuşlar. Sesler sokağa kadar geldiği için durup dinlemişler. Anne satacakları sütte su katmak istiyormuş. Kız buna itiraz etmek için şöyle demiş:

‘’Annne, Halife’nin bu konudaki yasağını biliyorsun. Hem süte su katmak insanları kandırmak olur!’’

Annesi, ‘’Halife gecenin bu vaktinde bizleri nereden görecek?’’ diye cevaplamış onu. Bunun üzerine kız da ‘’Belki Halife görmüyor ama Allah bizi görüyor anne’’ karşılığını vermiş. Konuşma burada bitmiş. Babam ve arkadaşı da oradan ayrılmışlar.

Babam kızın annesine söylediği sözü çok beğenmiş. Sabah olunca da bu kızın kim olduğunu sordurmuş, Öğrenmiş. Meğer beni onunla evlendirmeyi düşünüyormuş. Bana durumu açınca, ben de böyle bir insanla evlenmeyi çok istediğimi babama söyledim.

Aradan fazla zaman geçmeden evlendik. Eşim Allah’tan korkan, o’nun emirlerine her yerde ve her zaman dikkat gösteren bir insandı. Bana böyle bir evlilik nasip ettiği için Allah’a Şükrediyorum.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41