Gönderen Konu: O'na yakın olmak için vesile arayın  (Okunma sayısı 687 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
O'na yakın olmak için vesile arayın
« : Haziran 08, 2017, 06:39:30 ÖÖ »
O'na yakın olmak için vesile arayın

Maide Suresi, 35. Ayette Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor: "Ey îmân edenler! (Allah'tan korkup kötülüklerden, ilâhî sınırı aşmaktan) sakının; O'na yakın olmak için vesile arayın ve yolunda cihâd edin; ola ki korktuğunuzdan kurtulup umduğunuza kavuşursunuz."

Allah`ın rızasını elde etmenin yolu ayette vesile kelimesiyle ifade edilmiştir. Allah`ın rızasını kazandıracak her türlü iş ve davranış bu kelimenin kapsamına girer.

Bir hadis-i kudside Yüce Allah şöyle buyurmuştur: " Her kim (ihlas ile Bana kulluk eden) bir dostuma düşmanlık ederse, Ben de ona karşı harp ilan ederim. Kulum kendisine farz kıldığım şeylerden, Bence daha sevimli herhangi bir şeyle Bana yakınlık kazanamaz. Kulum Bana (farzlara ilaveten işlediği) nafile ibadetlerle durmadan yaklaşır, nihayet Ben onu severim. Kulumu sevince de (âdeta) Ben onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden her ne isterse, onu mutlaka veririm; Bana sığınırsa onu korurum" (Buhari, Rikak 38).

İnsanın en yüce hedefi; ayette belirtildiği gibi, Allah`a karşı gelmekten sakınmak ve O`nun rızasını kazanmak olmalıdır.
Ayet-i Kerime de Cenab-ı Allah, iki cihanda mutlu ve aziz olabilmek için insanın önüne dört basamak koymuş ve bunlara yükselmeyi emretmiştir:

1.  İmândan sonra her iş ve davranışta Allah'tan korkup kötülükler¬den, ilâhî sınırları aşmaktan sakınmak,

2.  Allah'a yakın olmanın yol ve yöntemini, araç ve gerecini elde et¬meğe çalışmak; Allah ile gören bir göze, Onunla işiten bir kulağa, Onunla tutan bir ele, Onun için yürüyen bir ayağa sahip olmak,

3.  Allah yolunda birçok sıkıntı ve meşakkatlere katlanıp cihad etmek, bu hususta fedakârlık ve erdemliğin örneklerini sunmak,

4.  Bütün bunların, insanlık şeref düzeyinde ruhumuzun yüceliğiyle uyum sağlayacağını unutmamak.

Birinci basamak, kişiyi olgunlaştırıp merhamet duygusunu harekete geçirir, topluma yararlı bir insan durumuna getirir.

İkinci basamak, insan haklarına saygılı olmayı, eşyada Allah'ın kud¬ret ve sanatının inceliklerini sezmeyi, ilâhî sünnetin şaşmadan hedefine doğru yol aldığını ilham eder.

Üçüncü basamak, Allah, din ve vatan düşmanlarının cesaretini kırar, mü'minlerin hür ve özgür olmasını, şeref ve itibarlı yaşamasını sağlar. Ve bütün bunlar kişiyi dördüncü basamağa yükseltip bir insan için erişilmesi mümkün olan kemâl mertebesini gerçekleştirir.

Böylece başkaları nefs ve şehvet vadisinde bir ömür tüketip Allah'tan uzaklaşarak düşünce ve duygusuyla maddeyi ilâh edinirken para ve ekmek kavgasından başka bir amaçları olmadığını ortaya koyarken, mü'minler sözü edilen dört basamağa kademe kademe yükselip insanlığa huzur havası estirirler. Kısacası, biri yiyici ve huzur bozucu, diğeri hizmet edici ve yüz güldürücüdür. Biri güven bozar; diğeri güven ve huzuru tazeler.

Vesîle Makamı

«Ona yakın olmak için vesile arayın.»

İlgili âyette gecen VESÎLE deyimi üzerinde durulup birtakım yorumlar yapılmıştır. Sözlük olarak: Yol, vasıta, yakınlık, istek ve arzu gibi mâna¬lara gelir. Âyette de bütün bu mânalar söz konusu olabilir.

Terim olarak: İmân ve takva ile birlikte kalbi ilâhî sevgi ile doldurmak, düşünceleri bu doğrultuda berraklaştırmak, amelleri ilâhî hoşnutluğa uy¬gun biçimde yerine getirmeğe çalışmak ve günlük hayatın her bölümünde Resûlullah (asm) Efendimizi örnek edinmektir.

Bu geniş mâna aynı zamanda tasavvuf erbabının da tespitidir.

O halde bu kadar incelikleri kendinde taşıyan VESÎLE, bir de Cennet¬te en yüksek makam ve dereceye isim olarak konulmuştur. Dünyada VE¬SÎLE düzeyinde ömrünü değerlendirenlerin, o en yüksek derecede bulunan Resûlüllah (asm) Efendimize komşu olacakları umulur.

Resûlüllah (asm) Efendimiz buyuruyor ki:

«Bana salâvat getirdiğinizde benim için VESÎLE İsteyin...»

Bunun üzerine Ashab soruyor:

—  Ey Allah'ın Peygamberi! Vesile nedir? Cevap veriyor:

—  Cennette en yüksek derecedir kî, ancak bir adam ona nail olacak¬tır; umarım ki ben o adamım. (Ahmed bin Hanbel / 2/265 - Tirmizî, Menâkib:l)

«Kim ezan sesini duyunca 'Ey bu tastamam davetin ve kılınmak üze¬re olan namazın Rabbi Allahım! Muhammed'e VESÎLE ve fazl-u keremini ihsan eyle...' derse, kıyamet günü şefaatim ona helâl olur.» (Buharî - Müslim/salât: 11 - Ebû Davud, Salât: 26; Tirmizî, Menâkib: 1, Ezan: 37; Ahmed: 2/168)

Bu nedenle Allah ve Resulüne güvenip dayanmak, Resûlüllah (asm) Efendimize tevessülde bulunmak teşvik edilmiştir. Allah'a tevessül, ibadet ve taatleri rızasına uygun yapmakla; Resûlüllah'a tevessül, sünnetini yaşamak suretiyle şefaatine erişmeyi dilemekle gerçekleşir.