Gönderen Konu: HADİSLERLE PEYGAMBER EFENDİMİZ BİZLERE AHİR ZAMANDAN HABER VERİYOR  (Okunma sayısı 271 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fanidunya

• Ziyaretçi
HADİSLERLE PEYGAMBER EFENDİMİZ BİZLERE AHİR ZAMANDAN HABER VERİYOR

Resul-ü Mücteba Efendimiz buyuruyor, "İnsanlardan 7 grup vardır ki ben onlara lanet ettim. Duası kabul olunan diğer peygamberler de onlara lanet eder. Allah’ın kitabına ekleme yapanlar."

Yani Kur’an-ı Kerim’de olmayan bir şeyi ekleyenler veya Kur’an’a uygun olmayan bir yorum yapmak. Kur’an-ı Kerim diğer kitaplardan farklı olarak indiği gibi günümüze kadar gelen tek kitaptır. Çünkü İncil, Tevrat ve Zebur nazil olduğu zaman yazılmamış, ağızdan ağıza nakledilmiş, zamanla hatırladığını söylemiş, eksiltilmiş, ilaveler yapılmış.

Mesela binlerce İncil olmuş. 375 yılında Bizans kralı, ‘Bu kadar İncil olmaz hepsini toplayın’ demiş. Bu olaydan sonra da binlerce İncil’i ancak dört taneye kadar düşürmüşler. Halbuki Allah tarafından Hz. İsa’ya indirilen İncil bir tanedir. Matta, Markos, Luka ve Yuhanna elde olan İnciller bunlar. Fakat Kur’an-ı Kerim, Allah’tan indirildiği gibi, Allah’ın buyurduğu gibi ayet sıralamasıyla, surelerin ayet sayısıyla korunmaktadır.

Hz. Cebrail aracılığıyla Peygamber Efendimize indirilen ayetler, görevli vahiy kâtipleri tarafından deri parçalarına ve düz taşlara yazılmış. Daha sonra bu yazılı ayetlerin hepsi bir araya getirilmiş ve Mushaflar elde edilmiş. O zaman Mushaf yapılmış ve bu Mushaf korunmuş. Hz. Osman zamanında da İslam alemi çok genişlemiş, fetihler yapılmış. Hz. Ebubekir döneminde elde edilen Mushaflar çoğaltılmış ve İslam beldelerine gönderilmiş. İndirildiği şekliyle bizlere kadar gelen tek ilahi kitap Kur’an-ı Kerim’dir. Buna rağmen bazıları çıkıp halen bazıları çıkıp Kur’an hakkında mütalaalar yapıyorlar.

İşte Peygamber Efendimiz de bunu görmüş ve “İnsanlardan 7 grup vardır ki ben onlara lanet ettim. Duası kabul olunan diğer peygamberler de onlara lanet eder. Allah’ın kitabına ekleme yapanlar” diye buyurmuş. Kur’an’a aykırı, sünnete aykırı yorumlarda bulunmak sapıklıktır.

“ALLAH’IN İLMİNİN SINIRI YOK”

Peygamber Efendimizin hadiste belirttiği gibi lanetlediği 7 kişiden biri Kur’an-ı Kerim’de değişiklik yapanlar.

Resul-ü Mücteba Efendimiz, “İnsanlardan 7 grup vardır ki ben onlara lanet ettim. Duası kabul olunan diğer peygamberler de onlara lanet eder. Allah’ın kitabına ekleme yapanlar, Allah’ın kaderini yalanlayanlar.” buyuruyor.

İkinci olarak da kaderi inkar edenleri lanetlediğini belirtmiş Peygamber Efendimiz. Allah ezelden kimin ne yapacağını biliyor.  Allah’ın ilminin sınırı yok, dünyadaki insanların iradesini nereye doğru kullanacağını biliyor. Buna da kader diyoruz. İşte kaderi yalanlayan kişi de lanetlidir. Peygamber Efendimiz hadisin devamında lanetlediği üçüncü kişiyi de şöyle ifade ediyor, “Allah’ın haram kılığını helal sayanlar.” Bu kişiler de lanetlidir.

Mesela, Kabe-i Muazzam’ın çevresinde bir bölge var, o bölgede kavga olmaz, savaş olmaz, oranın avı avlanmaz. O bölgenin kuralları var, o kuralları ihlal edenler lanetlidir.

Peygamber Efendimiz hadisin devamında, “Benim ailem hakkında, Allah’ın haram kıldığı şeyleri söyleyenler, benim ehl-i beytime Allah’ın yasakladığı fiilleri yapanlar lanetlidir. Benim sünnetimi terk edenler lanetlidir” diye buyuruyor.

Güzel Peygamberimiz Hz. Muhammet, çağlar öncesini görmüş. ‘Kur’an-ı Kerim bize yeter. Zaten Peygamber Efendimizin sünneti, onun vefatından 200 sene sonra yazılmış, şüphelidir” diye konuşan, kendine hoca diyen adamlar var. “Benim sünnetimi terk edenler lanetlidir” ben de bu hadisi okuyorum.

Başka bir hadis-i şerifte, “Benim sünnetimi önemsemeyen, görmezden gelen, Kur’an’ı önemsememiş olur” diyor Peygamber Efendimiz. Peygamber Efendimiz, İncil’in, Tevrat’ın başına gelenler Kur’an’ın başına gelmesin diye vahiy kâtipleri tutmuş. Allah’tan gelen ayetlerin her birini yerlerine yazdırmış. Peygamber Efendimizin söylediklerine de ‘Hadis’ diyoruz, yaptıklarına ‘Fiili Hadis’ diyoruz, görüp de beğendiği yasaklamadığı şeylere ‘Kavli Hadis’ diyoruz. Peygamber Efendimizin hadisleri, sünnetleri Kur’an’ın açıklamasıdır, yorumudur, tefsiridir.

“GÖREVİNDE KENDİ ÇIKARINA GÖRE İŞ YAPANLAR...”

Peygamber Efendimiz, hadis-i şerifinin devamında, “Ganimette hak gözetmeyenler, yanlışlık yapanlar lanetlenmiştir” diye buyuruyor. Müslümanlar cihat ederler. Her Müslüman cihat fikriyle yaşar, vatana, millete, İslam’a, namusa, Müslümanların canına kast eden olursa ‘Hemen harbe hazırım’ duygusuyla yaşar. Kıyamete kadar bu böyle sürecek. Peygamber Efendimiz, “Kimde bu duygu yoksa cahiliye ölümüyle ölür” diye buyuruyor. Yaşı ne olursa olsun her Müslüman’ın, ‘Cihada hazırım’ duygusu taşıması lazım.

İşte bu cihat yapıldıktan sonra düşmandan ganimet alınır. Bu ganimet mücahitlere taksim edilir. Cihattan elde edilen ganimetleri çarçur eden, adaletli dağıtmayanlar lanetlidir. Devlet reisleri, idareciler böyle yaparlarsa lanetlidirler. Hz. Muhammet Efendimiz, hadisin devamında, “Devlet reisi olmuş, Müslümanların idarecisi olmuş, yetkili mevkie geldiği halde bunu kötüye kullananlar lanetlidir” diye buyuruyor. Görevini kötüye kullananlar, görevinden kendi çıkarına göre iş yapanlar lanetlidir. İdareci olup Allah’ın aziz ettiğini zelil, zelil ettiğini de aziz etmeye kalkanlar lanetlidir.

ALLAH’IN HARAM KILDIĞINI HELAL SAYANLAR...

Allah’ın Resulünün lanetlidir dediği 7 grup insanla ilgili olan hadis-i şerifin tamamı şöyledir; “İnsanlardan 7 grup vardır ki ben onlara lanet ettim. Duası kabul olunan diğer peygamberler de onlara lanet eder Allah’ın kitabına ekleme yapanlar lanetlidir. Allah’ın kaderini yalanlayanlar lanetlidir. Allah’ın haram kıldığını helal sayanlar lanetlidir. Benim ailem hakkında, Allah’ın haram kıldığı şeyleri söyleyenler, benim ehl-i beytime Allah’ın yasakladığı fiilleri yapanlar lanetlidir. Benim sünnetimi terk edenler lanetlidir. Ganimette hak gözetmeyenler, yanlışlık yapanlar lanetlenmiştir. Devlet reisi olmuş, Müslümanların idarecisi olmuş, yetkili mevkie geldiği halde bunu kötüye kullananlar lanetlidir.” Bu hadisi bizlere ulaştıranlardan Allah razı olsun. Bu konuda başka hadisler de var. Bu gibi hadislerle Peygamber Efendimiz bizlere ahir zamandan haberler veriyor…

Allah’ın Resulünün lanetlidir dediği 7 grup insanla ilgili olan hadis-i şerifin tamamı şöyledir; “İnsanlardan 7 grup vardır ki ben onlara lanet ettim. Duası kabul olunan diğer peygamberler de onlara lanet eder Allah’ın kitabına ekleme yapanlar lanetlidir.

Prof. Dr. Cevat Akşit.