* FANİ DUNYA


Radyo ip adresimiz değişti, radromuzu dinlemek için tekrar yükleyebilirsiniz.

FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

GOOGLE GRUP

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle

İSTEK PANELİ GİRİŞİ

 

Google grup sayfamızı ziyaret etmek için tıklayınız

Gönderen Konu: YAŞLILIKTA BEYİN SAĞLIĞI  (Okunma sayısı 434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 11319
    • fanidunya.net
YAŞLILIKTA BEYİN SAĞLIĞI
« : Ağustos 07, 2018, 09:48:20 ÖS »
YAŞLILIKTA BEYİN SAĞLIĞI

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

Yaşlılık dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmenin en önemli şartı, beyin sağlığını korumaktır. 65 yaşından sonra demans (bunama) Alzheimer, felç, beyin tümörleri gibi birçok hastalığın görülme sıklığı artar.

İnsanların ömrünün son yıllarını başkalarının bakımına muhtaç şekilde geçirmesine sebep olan hastalıkların çoğu beyin sağlığını tehdit eden hastalık tablolarından kaynaklanır.

Beyin; kafatasının içine yerleştirilmiş çok özel bir organdır. Allah'ın hilkat mucizesine mazhar olan bu organımızda devamlı olarak elektrokimyasal faaliyetler meydana gelir. İnsan beyninde 100 milyardan fazla nöron denilen özel türde hücreler vardır. Nöronların her biri, kendi gibi 10.000 tanesiyle irtibat halindedir.

Beynimizde farklı görevler için, farklı yapılarda hücreler vardır. Bu hücrelerin uyarılması ve diğer hücreleri haberdar etmesi sonucu bilgi akışı meydana gelir ve bu şekilde beyin vücudu yönetir.

Sağlıklı bir beyin; hem vücudumuzun farklı bölümlerini kontrol edebilmemiz, hem de düşünmek, hatırlamak, planlama ve karar verme gibi zihinsel faaliyetler yapmamız için gereklidir.

Merkezi sinir sistemi için bir komuta merkezi olan beyin, fiziksel ve zihinsel yeteneklerimizi kullanmamız için önemli rol oynar. Bunun için beyin çok enerjiye ve oksijene ihtiyaç duyar. Sağlıklı beyin hücrelerini korumak ve sinir sinyallerini beslemek için hayatî bir öneme sahip olan enerjinin beyin hücrelerine devamlı olarak ulaşması gerekir.

Beynimiz, vücudumuzda üretilen toplam enerjiden önemli bir pay alır. Beynin kendi ağırlığı vücut ağırlığının yalnızca %2’si kadar olduğu halde vücuttaki enerjinin %20’sini tüketir. Bu sebeple enerji ve oksijeni bu hücrelere ulaştıracak olan damarların sağlığı çok önemlidir.

Beyin ve bütün vücudu saran sinir ağları sayesinde uzuvlarımızı kullanabilmekteyiz. Beynimizin bir bölümünde tıkanma ve yaşlanmaya bağlı hasarlar oluştukça birçok becerilerimizi kaybederiz. Bu sebeple beyin sağlığımıza elimizden geldiği kadar korumaya çalışmalıyız.

Felç Nedir?

Felç çoğunlukla beynin bir bölgesinin oksijen ve enerji ihtiyacını sağlayan kan akımının aniden kesintiye uğramasıyla, bazen de beyin dokusu içine kanama ile ortaya çıkar. Bu durumda beyin hücrelerinde geçici veya kalıcı bir hasar oluşur.

Eğer hücrelerdeki hasar kalıcı ise vücudun, bu hücreler tarafından kontrol edilen bölgesinde kalıcı fonksiyon kaybına yol açar. Beynin sağ tarafı, vücudun sol tarafını; sol yarısı ise sağ tarafı idare eder. Beynin sağ tarafında damar tıkanması ve hasar oluştuğunda vücudumuzun sol tarafında kol ve bacakta güçsüzlüğe yol açan tam veya kısmi inme oluşabilir.

Atalarımız boş yere, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur,” dememiş. Beyin sağlığı, vücudun genel sağlığından ayrı düşünülemez. Kalp damar hastalıkları, hipertansiyon beyin sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyen obezite, yüksek kolesterol, hareketsiz hayat faktörler, beyin damarlarında tıkanıklığa sebep olabilir.

Felç geçiren kişiler ilk üç saat içinde donanımlı bir hastaneye yetiştirilirse pıhtı eritici ilaçlar ve anjiyografi gibi tedavilerle hasarın önüne geçilebilmektedir. Felçli hastaların tedavisinde eskisine nazaran daha fazla rehabilitasyon imkanları vardır. Felci tamamen yatalak olmak şeklinde görmemelidir.

Kalp krizi geçiren bir hastada inme riski; inme geçirmiş bir hastada, kalp krizi geçirme riski yüksektir. İnme geçiren bir hasta iyi tedavi edilmez, riskleri iyi bir şekilde azaltılmaz ise, kalp krizi geçirme ve kalp krizinden hayatını kaybetme riski de artar. Aynı şekilde kalp krizi geçirmiş bir hastanın riskleri göz önüne alınmazsa yaşlandıkça inme geçirme riski artacaktır.

Beyin Kanaması

Her yaştan insanın başına gelebilecek bir sağlık problemi olan beyin kanaması, genç yaşta genellikle kazalara bağlı olarak ortaya çıkar. Korunmak için çalışırken veya motosiklete binerken koruyucu kaskların takılması çok önemlidir. Otomobil kullananların emniyet kemeri takması da bir trafik kazası esnasında kafayı çarpmaya bağlı beyin kanamasını önleyebilir. Allah-u Zülcelâl bizlere akıl vermiştir, elimizden geldiği kadar tedbir almaktan sorumlu tutmaktadır.

Gençlerde genellikle kafa travmasına bağlı olan beyin kanaması, yaşlılıkta ise ekseriyetle tedavi edilmeyen yüksek tansiyon, anevrizma, kan damarlarındaki anormallikler, beyin tümörü ve karaciğer hastalıkları gibi sebeplere bağlı olarak görülür.

Anevrizma kan damarlarının duvarlarındaki zayıflama sonucu bir balon gibi genişlemesi olarak tanımlanmaktadır. Damar duvarı zayıflamış ve incelmiş olduğu için yırtılma riski mevcuttur. Anevrizma oluşumunda en büyük sebep damar sertliği diye bilinen aterosklerozdur.

Ailenizde damar sertliği ve anevrizma yatkınlığı varsa, obezite ve bağlı hastalıklara yatkın iseniz yüksek risk grubunda sayılırsınız. Ani bir beyin kanaması geçirmemek belirli aralıklarla kontrolünüzü yaptırmanız gerekir.

Alzheimer

Alzheimer ileri yaşlarda görülen, unutkanlık ve beyin fonksiyonlarında zayıflama ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalıkta beyin hücreleri fonksiyonlarını yitirmeye başlar ve nihayetinde de hücre ölümleri görülür. Beynin bazı bölgelerinde; beyin hacminde önemli kayıpların yaşandığı atrofi dediğimiz büzülme meydana gelir. Hastalık ilerledikçe daha fazla nöron ölür ve en sonunda ölüme sebebiyet verir.

Yaşlılıkta bunama vakalarının 60-70%’i Alzheimer’dan kaynaklanır. Unutkanlıkla başlayan hastalığın ilerleyen evrelerinde dil sorunları, kaybolma, ruh halindeki değişiklikler, motivasyon kaybı ve kendine bakamama gelir. Hastalığın yayılma hızı kişiden kişiye göre değişmesine rağmen ortalama olarak teşhisi takiben 3 ila 9 yıl sonra hastalar vefat ederler.

Beyin Tümörleri

Beyin sağlığını tehdit eden sorunlardan biri de beyinde oluşan veya vücudun başka bir yerindeki habis urlardan beyne metastaz yapan tümörlerdir. Beyin tümörleri, ortaya çıktıkları bölgeye ve şekline bağlı olarak çok çeşitlidir. Son zamanlarda gelişen teşhis yöntemleri sayesinde çok küçükken tespit edilebilen tümörler, farklı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Tümörün çeşidine bağlı olarak başarılı ameliyatlarla alınabilmektedir.

Beyin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kalp damar sağlığını koruyan bir hayat tarzı, beyin sağlığı için de faydalıdır. Bunun için yüksek kolesterolden, kalitesiz karbonhidratlardan, trans ve hidrojene olmuş kanserojen yağlardan kaçınmalıdır.

Beyaz un ve şeker ile hazırlanan gıdalar vücudumuzda insülin hormonu salgılamasına sebep olur. Beyin ve sinir hücrelerimiz olan nöronlar, insülin hormonuna karşı duyarlı olup, çok fazla şekerli gıdalar tüketilince tahrip olur. Sinir hücrelerinin tahrip olması beyinde plaklar oluşturmaya başlar.

Beyaz un ile üretilmiş ekmek, hamur işleri ve tatlılar yerine kepekli ekmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeyi tercih etmeliyiz. Yapılan araştırmalara göre sebze yemeklerini tercih eden Akdeniz Bölgesi halkları, hayvani gıdaları tercih eden akranlarına nazaran 8 yaş daha genç beyinli olduğu görülmüştür.

Akdeniz bölgesinde tercih edilen balık, zeytinyağı ve bol yeşillik ağırlıklı beslenme tarzı, beyin hasarını azaltmaktadır.

Balık, beyaz etli olması ve Omega 3 gibi yağ asiti içermesi sebebiyle beyin sağlığına çok faydalıdır. Ayrıca balıkta bulunan D ve B12 vitaminlerinin de beyin hasarlarından koruma özelliği vardır.

Hareketli bir hayat ve spor yapmak da beyin sağlığı açısından faydalıdır. Spor kan dolaşımını artırdığı için beyne daha çok kan akışı olmasını sağlar. Bu sayede sinir hücrelerini bağlayan proteinler daha çok alışveriş yapar.

Beyin sağlığı için de sigaradan ve alkolden uzak durmak şarttır. Sigara dumanının içinde bulunan kimyasallar, bütün kanser türleri gibi beyin tümörlerinin de önde gelen sebeplerindendir. Kan yoluyla vücudun her yerinde dolaşan bu kimyasallar, hücrenin DNA’sında tahribata yol açarak kanserleşmesine sebep olabilmektedir.

Alkol zaten bir Müslümanın hayatında asla olmaması gereken bir alışkanlıktır. Alkol kandaki homosistein isimli aminoasit oranını artırır. Homosistein, beyin hücrelerinin arasında görev yapan transmitterlerin yerini alarak bunlara zarar verir. Az miktarda da olsa devamlı alkol kullanımı beyinde çeşitli tahribatlar yapar. Alkol alışkanlığı olanların hemen bırakması halinde yüzde elli oranında iyileşme olabilmektedir. Alkol, geç kalmadan bırakılması gereken bir alışkanlıktır.

Sağlıklı bir uyku düzeni de beyin sağlığını korumaya yardımcıdır. Uyku birçok bakımdan beynin dinlenmesini ve yenilenmesini sağlar. Özellikle hava karardığı saatlerde, ekranlardan ve gürültüden uzak bir şekilde gece uykusu almak beyin için çok faydalıdır. Akşamları erken yatıp sabaha karşı uyandığınız zaman beyninizin son derece zinde olduğunu görebilirsiniz.

Stresi kontrol altına almak da beynin yaşlanmasını yavaşlatmakta etkilidir. Çünkü stres vücudun ve beynin kendini yenilemesini olumsuz etkileyen bir faktördür. Ayrıca stresin kalp damar sağlığı açısından riskleri artırdığı bilinir.

Kaygı ve depresyondan kaçınmak da beyin için önemlidir. Kaygılı ve takıntılı düşünceler, beynin sağlıklı düşünmesini engeller. Bunlardan korunmak için Allah'ın takdirine rıza göstermek, elimizden geleni yaptıktan sonra Allah'a tevekkül etmek lazımdır.
Sosyalleşmek de beyin için faydalıdır. İnsanlarla sohbet etmek, beyin için çok faydalı bir egzersizdir. İnsan beyni bir kişiyle sohbet ederken çok aktif bir şekilde çalışır.

Yaşınız ne kadar ilerlemiş olursa olsun kendinizi bırakmayın. Beyin sağlığınız için faydalı fiziksel ve zihinsel aktiviteler yapın. Emekliliği kenara çekilme ve kendini bırakma dönemi olarak görmeyin. Daha önce zaman bulamadığınız için yapamadığınız hobiler ve meşgaleler edinin.

İmkanınız ölçüsünde gezin. Yeni yerler görün. Yaşadıklarınızı dostlarınıza anlatın. Allah'ın verdiği nimetlere şükredin.

Bilhassa ibadet edin. İbadet etmek, esas olarak Allah için olmalıdır. Ancak Allah-u Zülcelâl ibadet edenlere dünyada da mükafatın bir kısmını vermektedir.

Namaz kılmak, yorucu olmayan hafif ve devamlı bir harekettir. Bilhassa rüku ve secdede ne kadar çok zaman geçirseniz beyin sağlığınız için o kadar faydalı olacaktır.

Allah-u Zülcelâl hepimize şükrünü eda etmemize yardım edeceği sıhhat nimeti lütfetsin.

Amin.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİCEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

VEYA  GOOGLE CROMEYE YAZARAK

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.

 


* BENZER KONULAR

Vefat Eden Kardeşlerimize karşı Görevlerimiz Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 08:03:14 ÖÖ]


Tevekkül ve Kader Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 07:55:07 ÖÖ]


Münafıkların Özellikleri Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 07:47:15 ÖÖ]


Milli ve Manevi Değerlerimize Sahip Çıkalım Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 07:39:40 ÖÖ]


Allah’ın Emirlerini İhmal Edenler Hiçbir Ekonomik Krizi Çözemezler Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 07:25:18 ÖÖ]


İnsan Başına Gelecekleri Düşünmeli Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 07:04:08 ÖÖ]


Çeşitli Sual ve Cevaplar Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 05:21:24 ÖÖ]


Dua Üç Şekilde Kabul Olur Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 05:13:38 ÖÖ]


Kabul Olan Hac ve Günahlar Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 05:04:08 ÖÖ]


Ölümü Hatırlamanın Fazileti Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 04:59:19 ÖÖ]


Günahtan Uzaklaşmak İçin Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 04:53:43 ÖÖ]


Namaz Kılmak Kalplere Şifadır Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 04:37:19 ÖÖ]


Müslüman Olan Cimrinin, İmansız Gitme Tehlikesi Vardır Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 04:30:52 ÖÖ]


FANİDUNYA NET ÜYELERİMİZ VE MİSAFİRLERİMİZ. CUMANIZ MÜBAREK OLSUN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Ağustos 07, 2020, 06:22:13 ÖÖ]


Medeni Olmak Gerek Gönderen: FANİDUNYA.net
[Ağustos 07, 2020, 06:16:53 ÖÖ]


Müslüman İçin Ölüm Ganimettir Gönderen: FANİDUNYA.net
[Ağustos 07, 2020, 06:10:04 ÖÖ]


Dinlerini Parçalayıp Bozanlar Gönderen: FANİDUNYA.net
[Ağustos 07, 2020, 06:00:32 ÖÖ]


Ahir Zaman Peygamberinin Ümmeti Olmak Gönderen: FANİDUNYA.net
[Ağustos 07, 2020, 05:53:53 ÖÖ]


İnsan ve Mikrop Gönderen: FANİDUNYA.net
[Ağustos 07, 2020, 05:41:33 ÖÖ]


Odun Yanınca Kül Olur İnsan Yanınca Kul Olur Gönderen: FANİDUNYA.net
[Ağustos 07, 2020, 05:35:20 ÖÖ]