Gönderen Konu: İMANLI İNSANIN VASIFLARI  (Okunma sayısı 57 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 8766
    • fanidunya.net
İMANLI İNSANIN VASIFLARI
« : Mart 14, 2019, 02:24:47 ÖS »
İMANLI İNSANIN VASIFLARI

Gerçek bir mü’min, her şeyden evvel güçlü bir imana sahiptir. Allah ve Rasûlü’nün gösterdiği yoldan gider. Sadece “inandım” demekle kalmaz. Hem Allah’a hem de O’nun yarattıklarına karşı vazifesini tam yapmak ister. İçinde bulunduğu çevreye bilhassa manevî sahada faydalı olmak ister, okumanın zevkini aşılar, iyinin, hakkın müdafaasını yapar. Kötünün, haksızlığın ne olduğunu anlatır. Kitaba, bilgiye değer verilmesi için telkinlerde bulunur.

Hakikat sevgisini yaymaya, manevi değerlerin, değerlendirilmesine çalışır. Doğruya doğru, eğriye eğri der. Cemiyet menfaatlerinin şahsî menfaatten üstün tutulması için uğraşır.

Maddenin esiri olmaz. Vazife duygu ve sorumluluğunun kökleşmesine gücünün yettiği kadar gayret gösterir. Hayır işleriyle yakından ilgili olmak için ictimâî kuruluşlarda vazife alır… Yaşamanın önce çalışmak olduğu ve saadetin çalışmakla elde edileceğini kendinden örnekler vererek ispat etmek ister.

Tembelle ve tembellikle mücadeleyi vazife bilir. Yalnız lüks ve modern yaşamanın medenî yaşamak olmadığını, kafanın hakkını kafaya vermek gerektiğini, milli varlığa, dinî mukaddeslere saygının ilk şart ve ilk vazife olduğunu dilinin döndüğü kadar anlatır. Âdil, merhametli ve şefkatli davranışlarıyla çevresine örnek olur.

Zamanını israf etmez, çalışması usullü ve sistemlidir. Evinde, işinde bu icapları bizzat uygular. Memleket meseleleriyle yakından ilgili, edepli ve saygılıdır. Saygının aileden başlayıp cemiyette aynı hararetle devam etmesini istediği için bu yola dönük çalışmaları fazladır.

Menfî ruhlu olanlarla mücadeleyi sever. İmansızlığın, geriliğin, yersiz taassubun düşmanıdır. Cehaletin insana hiç bir şey kazandıramayacağını her yerde pervasız söyler. İş ve gönül adamıdır.

Başarının biraz da sevgiye bağlı olduğuna inandığı için her gittiği yerde hem sever hem de sevilir. Bir dost kalbi taşır. Dindar olduğu kadar insaniyetçidir. Hayrın şerre hâkim olmasını ister ve bu yolda mücadeleden kaçınmaz. Sapıkları hidayet yoluna sevke çalışır.

İfrattan uzaktır. Kalp kırmaz; gönül yapar. Sıcak ve samimî davranışlarıyla çevreye olumlu tesiri vardır. Kuru öğütçü değil, örnek vericidir. Yalana inanmaz, muvazaaya (danışıklı işe) kanmaz.

İnsanı insan yapanın iç dünyası, ahlakı, hal ve hareketi olduğunu çok iyi bilir. Güçten ve güçlükten kaçınmaz, gücü kolay yapmanın da bir zevk olduğunu düşünür ve çevresine bunu telkine çalışır. Bu sebeple imkânsızlıklarda imkân arar ve bulur.

Yaşamanın önce faydalı yaşamak olduğuna ve o halde hem kendisine hem kendinden ötesine en geniş ölçüde faydalı bulunmanın lüzumuna kânîdir.

Hareket hattını böyle çizer, süflî ihtiraslardan nefsini uzak bulundurmaya çalışır. Müsbet düşünüşlü, derin görüşlü, temkin ve ihtiyatlı olmanın büyük faydalar sağlayacağına onun kadar inanmış kimse yoktur. Çabuk kızmaz, mümkün olduğu kadar sakin olmaya çalışır. Açık konuşur ve çevresindekileri de açık konuşmaya davet eder.

Gizlilikten nefret eder. Güven telkin eder ve güven bekler. Karışık işlere cephe almaktan çekinmez. İnsan sözünde gizli olduğu için onu sözlerinden anlamaya çalışır. Düşkün ruhuyla kızmaz, acır ve onu iyi yola götürmeye çalışır.

Hoşgörüsü vardır. Doğru bulduğu fikirleri, makul itirazları kabulde tereddüt etmez. Hâdiseleri soğukkanlıkla inceler.

Duygularına kapılmaz, aklı işlerine hâkim kılmaya çalışır. Yalan, dolan, kovuculuk, ayartmak, azdırmak, kandırmak ve iftiradan daima kaçınır. Bunların imanlı bir münevver için büyük günah ve ayıp olduğunu bilir!.. Özgürlük ve samimiyeti sever. Saadetin de talihsizliğin de insanın kendi elinde olduğuna yani bunlara kendisinin sebep olduğuna inanır.

‘’Ne yapalım talih böyleymiş’’ deyip tembel bir yola sapmak nihayet âciz bir insanın başvuracağı teselli kaynağıdır, der. Herkesi iyi bilir aksi sabit oluncaya kadar…

Yermesi, kınaması yoktur, ahlâkî yükümlülüklere büyük önem verir. İmanı bütün bir insan, sözünü özüne uydurmaya çalışır. Bugün ak dediğine yarın kara demez, yel değirmeni gibi dönmez, gömlek değiştirircesine fikir değiştirmez. Esen rüzgâra tâbî olmaz. Menfaatler önünde dimdiktir. İnsanca yaşamasını bilir, hasîsliği (cimriliği) ve hilekârlığı yoktur. Tok sözlü ve tok gözlüdür.

Bilir ki dünya âlemi güzel bir kitaptır; fakat okuyamayanlara çok az faydalıdır. Ve yine bilir ki müspet bir fikir önünde zayıf titrer, aptal muhalefet eder, akıllı karalaştırır ve becerikli de onu idare eder. İmanlı bir insan için düşünmek bir ibadettir.

İşte bunlar gerçek ve olgun bir mü’minin vasıflarındandır.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİ GOOGLE'YE VEYA GOOGLE CROMEYE YAYIN LİNKİNİ YAZIP CEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

PLS DİNLEME.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.

 


* BENZER KONULAR

Feyzullah Koç - Ben Menzile Varamadım Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 01:30:20 ÖÖ]


GENÇLERDE MANEVİ EĞİTİM Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:39:30 ÖS]


ORUÇ TUT SIHHAT BUL Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:19:46 ÖS]


ORUÇ TERBİYESİ İNFAK TERBİYESİDİR Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:13:42 ÖS]


İbrahim Sever - Sen Olmasaydın Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 11:45:39 ÖÖ]


Grup Fatih – ÖZEL DERLEME Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 11:28:56 ÖÖ]


HER ŞEY LEVH’İ MAHFUZ’DA YAZILI Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:46:46 ÖÖ]


AFOROZ EDER BENİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:30:45 ÖÖ]


ASRIN MÜCEDDİDİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:17:10 ÖÖ]


DEFİN İŞLEMLERİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:03:17 ÖÖ]


İbrahim Sever - Gülistan Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 01:29:20 ÖÖ]


KEŞKE NEZAKET DERSLERİ OLSA Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 09:05:33 ÖS]


TEVHİT 1 Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 09:01:03 ÖS]


DİLLERİN VE KALPLERİN ORUCU Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:55:59 ÖS]


ORUCUN NEFESİNDEN ESENLİĞE Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:53:31 ÖS]


ORUCUN MANEVİLİĞİNDE ORUÇ VARKEN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:50:50 ÖS]


SÖZÜN DEĞERİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:48:44 ÖS]


GENÇLİK VE DAVA BİLİNCİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:44:11 ÖS]


Ebubekir Ay - Sultanım Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 04:11:25 ÖS]


KULLUK 365 GÜN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 07:43:28 ÖÖ]