Gönderen Konu: SADAKA VER HUZUR BUL  (Okunma sayısı 45 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 9114
    • fanidunya.net
SADAKA VER HUZUR BUL
« : Nisan 15, 2019, 08:13:22 ÖÖ »
SADAKA VER HUZUR BUL

Mübarek Ramazan ayının yaklaşması ile gündeme gelen konulardan biri de fitredir. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nca 2019 yılı fitre miktarı belirlendi. Bu yıl fitre ücretinde 4 liralık artış gerçekleşerek 23 lira oldu.

Biz de bu vesileyle fitre ve sadaka konusuna değineceğiz. Fitre, Ramazan Bayramı'na erişen, temel ihtiyaçlarından ve borçlarından başka mala sahip olup, bu malın üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmaksızın her Müslümanın kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri için vermesi gereken vacip bir sadakadır. Hicretin ikinci yılında, Ramazan orucunun farz olduğu sene, zekattan önce vacip kılınan sadaka-ı fıtır hakkında Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor:

Duyduk duymadık demeyin! Sadaka-i fıtır her Müslüman'a, erkek-kadın, küçük-büyük olsun vaciptir.' (Nesai zekat 50.) Cenab-ı Hak bazı hikmetler gereği rızık konusunda insanları farklı yaratmıştır.

Bazılarımız fakir bazılarımız da zengindir.
Kerim kitabımızda; "Biz dünya hayatında rızık bakımından bazınızı bazınıza üstün kıldık" (Nahl /71) buyrulmuştur.

Farz olan zekat ve vacip olan fıtır sadakası, gelir dağılımındaki bu farklılıkların çözümüne vesile olan, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın gerçekleştirilmesi olayıdır. Allahu Teala, Kerim kitabımızda şöyle buyuruyor:

"Onlar, mallarında; isteyenler ve (isteyemeyip) mahrum kalanlar için belli bir hak bulunan kimselerdir." (Me'aric,24-25)

ALLAH RIZASI İÇİN

Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından verildiği belirtilen fitre, sosyo-ekonomik açıdan önemli bir ibadet görevidir. Allah rızası için yapılan maddi ve manevi her iyilik sadaka olarak adlandırılır. Ancak insanın en büyük düşmanı şeytan, fakirlere sadaka vermemizi istemez. Bir âyet-i kerime meali şöyledir: (Şeytan, fakirleşirsiniz diye korkutup, size cimriliği, çirkin şeyleri emreder, sadaka verdirmek istemez. Allah ise kendi lütfundan size mağfiret ve bol nimet vaat ediyor.

Allah'ın ihsanı geniştir, her şeyi hakkıyla bilendir.) [Bakara 268] Ayette buyurulduğu gibi sadaka veren kişi Allah'ın lütfu, mağfireti ve bol nimetine mazhar olur. Sadaka vermek aynı zamanda şifadır.

Bu konuda ise Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) (Hastalarınızı sadakayla tedavi edin.
Sadaka, her hastalığı ve belayı defeder.) [Beyheki] buyurmaktadır.

MÜSLÜMAN'A VERİLİR

Fıtır sadakası, Ramazan Bayramı'na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir.

Fitrenin bayram namazından önce verilmesi uygundur. Bayram namazından birkaç gün önce de verilebilir. Fitre, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman'a vaciptir. Ancak fitrede zekât için öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır.

Fitre anne, baba, büyükanne ve büyükbaba, erkek ve kız çocuklarına, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklarına, Müslüman olmayanlara verilemez. Ayrıca eşler de birbirine fitre ve zekat veremez.

Tolga Tekin.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİ GOOGLE'YE VEYA GOOGLE CROMEYE YAYIN LİNKİNİ YAZIP CEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.