Gönderen Konu: DURULACAK YERİ YÜRÜNECEK YERİ KİMDEN ÖĞRENMELİ  (Okunma sayısı 78 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 9119
    • fanidunya.net
DURULACAK YERİ YÜRÜNECEK YERİ KİMDEN ÖĞRENMELİ
« : Nisan 15, 2019, 09:58:40 ÖS »
DURULACAK YERİ YÜRÜNECEK YERİ KİMDEN ÖĞRENMELİ

Modern dünya insana çok şey kazandırdığını iddia etse de, kazandırdıklarının yanında kaybettirdiklerinin hesabını tutmak bile neredeyse imkansızdır. İnsan birkaç asır öncesinin hayal edemeyeceği düzeyde teknolojinin imkanlarını elde etmiş gibi gözükse de, kutsallarını kaybetmenin doğal sonucu olarak, yaratılış gayesinin bayağı uzağında yaşamaktadır. İşin acı olan tarafı ise biz Müslümanlarında bu uzaklaşma içerisinde yer almamız, her geçen gün, üzerine bastığımız zeminleri kaybetmemizdir.

Bugünün dünyasında genelde insanlık, özelde biz Müslümanlar ciddi bir yer ve yön problemi yaşamaktayız.

Ne “nerede?, nasıl?, kiminle duracağımızı?” nede “nereye varmamız gerektiğini, yani yönümüzü” tam anlamı ile biliyoruz. Bu tespit ışığında; “o halde duracağımız yerleri ve yürüyeceğimiz yönleri kimden ve nasıl öğrenmeliyiz?” diye sormalıyız.

Bu soruyu sorduğumuz zaman; varacağımız nokta elbette köklerimiz, yani İslam Medeniyetinin neşvünema bulduğu saadet asrı, o asırda yaşamış bahtiyarlar topluluğu ve o iklimin kaynağı olan Allah Resulü’nün (s.a.v.) pak hayatı olacaktır. Efendimiz (a.s) vahiyden aldığı ilham ile önce kendi yerini ve yönünü, sonrada elinin altındaki sahabenin yerini ve yönünü belirlemişti. O’nun (s.a.v.) nübüvvet sofrasına oturma şerefine nail olan her sahabî, kesinlikle duracağı yeri ve yürüyeceği yönü iyice öğrenmişti. Bundan dolayı bugün yer ve yön problemini en üst düzeyde yaşayan bizlerin, o bereketli hayatlardan öğreneceğimiz ve hayatlarımıza taşıyabileceğimiz çok önemli mesajlar vardır. İşte bu mesajlardan birini bize sahabeden Enes b. Malik aktarır.

Yıllar yılı Allah Resulü’nün terbiyesinde büyüyen ve bize o kutlu lisandan duyduğu 2286 hadisi aktaran Hz. Enes, Halife Hz.Ömer zamanında vuku bulan Kadisiye savaşında gördüğü bir tabloyu bizlere anlatır. Enes b. Malik der ki:

“ Kadisiye günü İslam askerlerinin arkasında; bir elinde zırh, diğer elinde siyah bir sancak bulunan Abdullah b. ÜmmüMektûm’u gördüm. Abdullah b. ÜmmüMektûm âmâ idi, yani gözleri görmüyordu. Bu halde savaş meydanında ne işi var diye düşündüm ve yanına gittim. Dedim ki: ‘Ey İbnÜmmüMektûm! Sen Allah’ın Fetih Sûresinin 17. ayetindeki buyruğu duymadın mı? Allah (c.c.) bu ayette demiyor mu;

“Savaşa katılmak için âmâya, topala ve hastaya herhangi bir sorumluluk yoktur” Sen bu hükmü bilmene rağmen ne işin var savaş meydanında?”

Abdullah b. ÜmmüMektûm, sahabenin ilklerindendi. Mekke’nin zorlu yıllarında nübüvvet sofrası ile tanışmış ve Abese Sûresinin ilgili ayetlerinin inmesine vesile olmuştu.

Allah Resulü (s.a.v.) bu ayetlerden sonra ne zaman İbnÜmmüMektûm’u görse; “Gel ey Rabbimin kendisi yüzünden beni ikaz ettiği insan” derdi. Efendimiz (a.s.) bu ilahî uyarıdan öyle etkilenmişti ki, Medine’ye hicret ettikten sonra tam 13 defa İbnÜmmüMektûm’u kendisinin yerine vekil olarak bırakmıştı.

İbnÜmmüMektûm, Allah Resulü’nün mübarek ellerinde yetişmiş, nerede duracağını, nereye yürüyeceğini; yani yerini ve yönünü çok iyi öğrenmişti. İşte Kadisiye günü İslam askerleri içerisinde bulunması bunun en büyük delillerindendi. Enes b. Malik ona Fetih Sûresindeki ayeti hatırlatıp, savaştan muaf olduğunu söyleyince bu yüce İslam şahsiyeti Enes b. Malik’e döndü ve onun şahsında tüm yer ve yön arayan insanlara örnek olacak şu sözleri söyledi: “Ey Enes! Ben çok iyi biliyorum savaştan muaf olduğumu ve yine çok iyi biliyorum burada bulunmakla İslam ordusuna faydamın olmayacağını. Ama ben istiyorum ki, varlığımla; düşmanın nazarında İslam askerlerinin sayısı fazla gözüksün. Bir asker ile de olsa düşman, Müslümanların sayısından korksun.”

Abdullah b. ÜmmüMektûm’un bu sözü o gün Enes b. Malik’i de hayran bırakmıştı, bugün bizi de hayran bırakıyor. Böyle bir sözü ve böyle bir tavrı ancak durulacak yerini ve yürüyecek yönünü çok iyi bilen biri söyleyebilirdi. İşte İbnÜmmüMektûm bu ikisini de, yoluna baş koyduğu Efendimiz’ den (a.s.) çok iyi öğrenmiş, o günün insanına bunları öğrettiği gibi, bugünün şaşırmış insanına da halen öğretmeye devam etmektedir.

O halde varsın birileri başka zeminlerde kendilerine yer ve yön aramaya çalışsınlar; onların bulduklarını zan ettikleri şeylerin kendilerini nereye götüreceği bellidir. Biz kutlu çağın, kutlu insanlarının arkasında yürümeye talibiz. Eğer onların rehberliğini kabul eder, asrın idrakine de söylettirebilirsek inşallah bizim de varacağımız yer bellidir.

Onların sevdası onlara, bizim sevdamız da bizlere mübarek olsun.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİ GOOGLE'YE VEYA GOOGLE CROMEYE YAYIN LİNKİNİ YAZIP CEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.

 


* BENZER KONULAR

SILA'IİRAHİM Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:24:34 ÖÖ]


2019 - Halil Necipoğlu - Hulus-i Yar Dilinden Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 12:01:43 ÖÖ]


2019 - Münib Engin Noyan - 99 Esmâ 99 Duâ - Enstrümantal Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 11:49:50 ÖS]


2019 - Abdurrahman Önül - Selamun Aleyküm ve Aleyküm Selam Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 05:22:52 ÖS]


Emrah Güneş - Ağlaya Ağlaya Yollara Düştüm - TEK İLAHİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 01:01:42 ÖS]


Hepimizin Kaçınılmaz Sonu Ölüm Gönderen: türkiyem
[Dün, 08:32:38 ÖÖ]


Allahın Cennet Ehli İçin Hazırladığı Nimetler Gönderen: türkiyem
[Dün, 08:30:38 ÖÖ]


Cehennem Ateşi Gönderen: türkiyem
[Dün, 08:28:34 ÖÖ]


Konuşma Ve Dinleme Adabı Gönderen: türkiyem
[Dün, 08:25:18 ÖÖ]


YÜZÜNÜ AHİRETE ÇEVİREN Gönderen: türkiyem
[Dün, 08:17:14 ÖÖ]


BİRLİK VE BERABERLİK Gönderen: FANİDUNYA.net
[Temmuz 15, 2019, 09:39:55 ÖS]


SERVETLE ÖVÜNMEK Gönderen: FANİDUNYA.net
[Temmuz 15, 2019, 09:37:08 ÖS]


!!!!!! KARDEŞ HAKKI Gönderen: FANİDUNYA.net
[Temmuz 15, 2019, 09:32:19 ÖS]


İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Temmuz 15, 2019, 09:27:40 ÖS]


ŞEHVANİ ARZULAR Gönderen: FANİDUNYA.net
[Temmuz 15, 2019, 09:18:17 ÖS]


ÖLECEĞİNİ BİLE BİLE Gönderen: FANİDUNYA.net
[Temmuz 15, 2019, 09:14:50 ÖS]


Mescid-i Aksâ Bizden Ne Bekler Gönderen: anadolu
[Temmuz 15, 2019, 08:44:33 ÖÖ]


Allah C.C’ın Sıfatları Gönderen: anadolu
[Temmuz 15, 2019, 08:21:35 ÖÖ]


Zaman Gelecek Ki 1 Gönderen: anadolu
[Temmuz 15, 2019, 08:15:28 ÖÖ]


Şahadet Ve Namaz 1 Gönderen: anadolu
[Temmuz 15, 2019, 08:10:07 ÖÖ]