Gönderen Konu: ORUCUN AHLAKI VE KUR'AN AYINDA KUR'AN'LA BULUŞMAK  (Okunma sayısı 32 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 8766
    • fanidunya.net
ORUCUN AHLAKI VE KUR'AN AYINDA KUR'AN'LA BULUŞMAK
« : Mayıs 15, 2019, 06:20:57 ÖÖ »
ORUCUN AHLAKI

Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu günahlardan kurtuluşu müjdeleyen mübarek Ramazan-ı Şerif’e bizleri kavuşturan Ceabı-ı Hakk’a sonsuz şükürler olsun.

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Oruç tutmak sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki; korunup sakınırsınız.”[1]

Değerli Kardeşlerim!

İslam’ın beş esasından biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç, niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar yemekten, içmekten ve cinsi ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir.

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Allah’ın her emrinde olduğu gibi, oruç ibadetinde de bizim için birçok hikmetler, maddi ve manevi pek çok faydalar vardır. Orucu sadece Cenab-ı Hakk’ın rızası için tutmakla beraber, bize sağladığı faydaları da bilmek ve değerlendirmek durumundayız.

Oruç, ahlakımızı güzelleştirir veya güzelleştirmelidir. Belirli bir süre sadece aç kalma olayı değildir oruç. Oruç, köklü bir irade terbiyesi, insanı kötü alışkanlıklardan arındıran, iyi huylar kazandıran bir ahlak eğitimidir. Bu sebeple, midemiz, yiyecek ve içeceklerden nasıl uzak kalıyorsa, dilimiz yalandan, ellerimiz haramdan, gözlerimiz harama bakmaktan, kulaklarımız yalan ve dedikodu dinlemekten, ayaklarımız kötü işler peşinde koşmaktan uzaklaşarak oruçtan nasibini almalıdır.

Kardeşlerim!

Oruç merhamet duygularını geliştirir. Hayatında açlık ve susuzluk nedir bilmeyen varlıklı bir insan, yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı oruç vasıtasıyla anlar. Böylece yokluk içinde kıvranan fakirlerin sıkıntılarını hissederek şefkat ve merhamet duyguları gelişir. Bunun sonucu olarak da fakirlere yardım elini uzatarak sıkıntılarını giderir, toplumun huzur ve mutluluğuna katkıda bulunur.

Oruç nimetlerin sahibini ve kıymetini bildirir. Yüce Allah’ın, bizlere olan nimetleri sınırsızdır. İnsan gaflet perdesi altında nimetlerin asıl sahibinin Allah olduğunu tam kavrayamamakta, O’na hakkıyla şükredememektedir. İşte Ramazan-ı Şerif’te tutmuş olduğumuz oruç sayesinde imsak ve iftar arasında, sahip olduğumuzu zannettiğimiz nimetlerden uzak kalarak onların hakiki sahibinin Yüce Allah olduğunu hatırlarız. Zira Ramazan haricinde gerçek anlamda açlık hissetmediğimizden, çoğu zaman nimetlerin kıymetini anlayamıyoruz. Bir yudum suyun, bir lokma ekmeğin ne kadar değerli olduğunu oruçla anlarız.

Değerli Kardeşlerim!

Bedenin zekâtı olarak oruç, insanı nefsanî arzulardan korur ve kurtarır. Sevgili Peygamber Efendimiz (s.a.s.), bir taraftan “Oruç tutun, sıhhat bulun”[2] buyurarak orucun maddi hastalıkları tedavi edici yönünü ifade ederken, diğer taraftan da “Oruç bir kalkandır”[3] buyurmakla, orucun insanı kötülük yapmaktan alıkoyan manevi gücüne işaret etmişlerdir.

Hutbemi Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in şu hadis-i şerifi ile bitirmek istiyorum: “Kim inanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.”[4]

------------------------------------------------------------------------------------------

 [1] Bakara, 2/183

[2] Taberani, el-Mu’cemu’l-Evsat,VIII,174

[3] Buhari, Savm,2; Müslim, Sıyam,30

[4] Buhari, Savm,7KUR'AN AYINDA KUR'AN'LA BULUŞMAK

Aziz Müminler!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Ramazan öyle bir aydır ki, insanlar için hidayet rehberi olan, bu rehberliğin apaçık belgelerini taşıyan ve hakkı batıldan ayıran Kur’an işte bu ayda indirilmiştir.”[1]

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) de hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: “Sözlerin en doğrusu Allah’ın kelamı; rehberliğin en güzeli ise Allah’ın resulü Muhammed’in rehberliğidir.”[2]

Değerli Müminler!

Bir zaman ve mekânın değeri, orada ve o zaman içinde meydana gelen hadiselerin önemi ve kıymetiyle yakından ilgilidir. Nasıl, Medine’nin eski adı olan Yesrib, Peygamberimiz (s.a.s.)’in teşrif etmesiyle ‘aydınlık şehir’ anlamına gelen Medine-i Münevvere haline geldiyse, Kur’an’ın bu ayda indirilmesi, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinin bu ay içinde yer alması, orucun bu ayda tutulması, teravih, mukabele, itikâf, iftar, sahur ve fıtır sadakası gibi önemli ibadetlerin bu ayda daha yoğun bir şekilde ifa ve eda edilmesi Ramazan’ı da mübarek bir ay yapmıştır. Onun için on bir ayın sultanı Ramazan’ın manevî hayatımızda özel bir yeri vardır. Zira Ramazan, oruç ve Kur’ân ayıdır.

Değerli Müslümanlar!

Oruçludan yapması beklenen güzelliklerden biri de Kur’an’ın indirildiği bu ayda çok Kur’an okumaktır. Çünkü Peygamberimiz (s.a.s.) Ramazan’ın gündüz ve gecelerinde bol bol Kur’an okurdu. Cebrail (a.s.) Ramazan’ın her gecesinde Peygamber (s.a.s.)’e gelir ve Peygamberimiz de ona Kur’an’ı arz ederdi. Bugün camilerimizde ve evlerimizde okuduğumuz mukabeleler işte Efendimiz’in bu sünnetinin bir devamıdır.

Kardeşlerim!

Kur’an okuyunuz! Zira Kur’an insanları doğru yola ileten bir hidayet rehberi, rahmet vesilesi ve kıyamette de şefaatçidir. Kur’an-ı Kerim öyle bir kitaptır ki, Peygamberimiz (s.a.s.)’in ifadesiyle, “Hakla batılı, yanlış ile doğruyu ayıran odur. Onda hiçbir zaaf yoktur. O, ciddi olmayan bir söz, bir oyun ve eğlence değildir. O Allah’ın tutunulacak kopmaz sağlam ipidir. Zikr-i hakimdir o. Kendini ona ayarlayanlar, asla yoldan çıkmaz. Onunla konuşan diller, söyleyeceklerini karıştırmaz. Alimler ona doymaz. Çok okunmakla eskimez, yıpranmaz ve bıkkınlık vermez. Onun insanı hayrette bırakan yönleri asla bitmez. Onunla konuşan doğru söyler. Onunla amel eden ve onu uygulayan mükafatını alır. Onunla hükmeden adaletle hükmetmiş olur. Kim ona çağrılır ve onun yolunu tutarsa doğru yolu bulmuş olur. Karanlıklardan aydınlığa çıkış yolunu gösteren bir kitaptır o.”[3] Mü’minlerin kalbine şifadır o.

Aziz Kardeşlerim!

Müslümanlar hanelerini ve gönül dünyalarını Kur’an’a açarak onun nurundan, feyzinden nasiplenmeye çaba göstermelidir. Bu da Kur’an’ı okumakla, dinlemekle, anlamakla ve yaşamakla olur. Zira Kur’an okunan yere melekler iner ve Allah’ın rahmeti orayı doldurur. Peygamberimiz (s.a.s.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor: ”Bir topluluk Allah’ın evlerinden bir evde bir araya gelip Allah’ın kitabını okuyup onu aralarında ders olarak incelediklerinde üzerlerine sekine/huzur iner, onları rahmet kaplar ve kendilerini melekler çepeçevre kuşatır ve Allah onları yanındakilere anar.”[4] Kuran okumadığımız ve onunla meşgul olmadığımız takdirde hanelerimiz de, gönüllerimiz de viran olabilir.

Öyleyse geliniz dilimizi, kalbimizi, tefekkür dünyamızı ve bütün hayatımızı Ramazan’ın ve Kur’an’ın getirdiği güzelliklerle buluşturalım. Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan’da hanelerimizi Kur’an sedalarıyla doldurup gönüllerimizi ve zihinlerimizi onunla ma’mur eyleyelim. Kur’an-ı Kerim’i okumaya ve anlamaya her zamankinden daha fazla vakit ayıralım. Yıpranan gönül ve zihin dünyamızı Kur’ân’ın nuruyla tamir edelim.

Bu duygu ve düşüncelerle, 06 Mayıs 2019 Pazartesi günü ilk orucumuzu tutacağımız Ramazan ayının gönüllerimize nur, hanelerimize neş’e, dünyamıza da huzur ve barış getirmesini niyaz eder, makbul dua ve ibadetlerle dolu bir Ramazan-ı Şerif ayı dilerim.

------------------------------------------------------------------------------------------

[1] Bakara 2/185

[2] Nesai, İdeyn, 22

[3] Tirmizi, Sevabul Kur’an. 14

[4] Müslim, Zikr, 38
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİ GOOGLE'YE VEYA GOOGLE CROMEYE YAYIN LİNKİNİ YAZIP CEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

PLS DİNLEME.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.

 


* BENZER KONULAR

Feyzullah Koç - Ben Menzile Varamadım Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 01:30:20 ÖÖ]


GENÇLERDE MANEVİ EĞİTİM Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:39:30 ÖS]


ORUÇ TUT SIHHAT BUL Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:19:46 ÖS]


ORUÇ TERBİYESİ İNFAK TERBİYESİDİR Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:13:42 ÖS]


İbrahim Sever - Sen Olmasaydın Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 11:45:39 ÖÖ]


Grup Fatih – ÖZEL DERLEME Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 11:28:56 ÖÖ]


HER ŞEY LEVH’İ MAHFUZ’DA YAZILI Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:46:46 ÖÖ]


AFOROZ EDER BENİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:30:45 ÖÖ]


ASRIN MÜCEDDİDİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:17:10 ÖÖ]


DEFİN İŞLEMLERİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:03:17 ÖÖ]


İbrahim Sever - Gülistan Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 01:29:20 ÖÖ]


KEŞKE NEZAKET DERSLERİ OLSA Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 09:05:33 ÖS]


TEVHİT 1 Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 09:01:03 ÖS]


DİLLERİN VE KALPLERİN ORUCU Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:55:59 ÖS]


ORUCUN NEFESİNDEN ESENLİĞE Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:53:31 ÖS]


ORUCUN MANEVİLİĞİNDE ORUÇ VARKEN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:50:50 ÖS]


SÖZÜN DEĞERİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:48:44 ÖS]


GENÇLİK VE DAVA BİLİNCİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:44:11 ÖS]


Ebubekir Ay - Sultanım Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 04:11:25 ÖS]


KULLUK 365 GÜN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 07:43:28 ÖÖ]