Gönderen Konu: HADİSLERİN IŞIĞINDA İYİLİĞİN HAYRIN MERKEZİNDE BİR HAYAT  (Okunma sayısı 58 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 8766
    • fanidunya.net
HADİSLERİN IŞIĞINDA İYİLİĞİN HAYRIN MERKEZİNDE BİR HAYAT

Müslümanda bulunması gereken özellikleri Kurʼan ana hatlarıyla ortaya koymakta, Hz. Peygamber (s.a.s.) ise gerek sözleri gerekse fiilleri ile bunları somut hale getirmektedir. Hz. Peygamber açıklamada bulunurken genellikle benzetmelerde bulunmakta, böylece hem muhatap kitlenin anlamasını kolaylaştırmakta hem de kıyamete kadar gelecek olan ümmetinin üzerinde tefekkür ederek kendi zamanına uyarlayabileceği anlam yüklü vecizeler sunmaktadır. Bu yazıda ele alınacak olan hadislerinde de Hz. Peygamber bir benzetme çifti kullanmaktadır: Anahtar ve kilit.

Hz. Peygamber iki tip insandan bahsetmektedir. Bu iki tip insan hem anahtar hem de kilit işlevine sahiptir. Hz. Peygamber’in anahtar ve kilit kelimelerini tesadüfen seçtiğini söylemek mümkün değildir. Aslında bu benzetme insanın kâinattaki konumuna yönelik bir ipucu sunmaktadır. Çünkü varlık âlemi karşısında insanın konumu, koskoca bir binanın kapısı önünde duran küçücük bir anahtar parçası kadar bile değildir.

Bununla birlikte Allah Teâlâ insana öyle özellikler vermiştir ki küçücük bir anahtarın kocaman bir kapıyı engel olmaktan çıkartması gibi boyundan çok büyük işler yapabilmektedir. İşte insan kendisinin kâinat karşısındaki acziyetini görmeli, ancak acizliğine rağmen kendisine verilen yeteneklerin de farkına varmalıdır. Bu noktada, Allah Teâlâ’nın imtihan gereği insanların tümüne aynı fırsatı verdiğini de hadisten çıkartabilmekteyiz. Çünkü insanoğlu kendisine verilen anahtar misali özelliklerini hayır yolunda da şer yolunda da kullanabilmektedir.

İnsanın bir anahtara benzetilmesinde Allah Teâlâʼnın gücü ve kudretine de işaret olduğu söylenebilir. Çünkü anahtar bir kapıyı açabilme özelliğine sahiptir. Ancak onu da çevirecek bir gücün bulunması gerekmektedir. İşte kâinatta var olan bütün oluşların yegâne kaynağı olan Allah Teâlâ, bu güç ve kudretin de yegâne sahibidir. Anahtar mesabesinde olan insan, açmış olduğu kapıları kendi güç ve kudretiyle açtığı zehabına kapılır. Asıl güç ve kudretin onu yaratan, kapıları açma özelliğini ona veren bir ustanın var olduğunu, o usta olmadan hiçbir işe yaramayacağını idrak edemez; böylece yapılış/yaratılış gayesine uygun kapılara yönelmezse hadisin son bölümünde ifade edildiği üzere hüsrana uğrayanlardan olacaktır.

Hakim et-Tirmizî, hadis metninde yer alan hayır ifadesini Allah’ın rızası; şer kelimesini ise Allah’ın öfkesi şeklinde izah etmektedir. Allah bir kulundan razı olduğunda onun rızasının alameti kulunu hayra anahtar eylemesidir. Böylesi bir kişiyle karşılaşıldığında hal ve hareketi sebebiyle hayırlar akla gelir. Bir ortama girdiğinde onunla birlikte Allah’ın zikri de girer. Adı anıldığında hayırla yâd edilir. Hadiste ele alınan diğer kişi ise kötülükler içinde bocalar, kötülük düşünür böylece bulunduğu yerde kötülük kapılarını açan bir anahtar gibi olur. Onunla arkadaşlık eden herkesin kötülüğüne sebep olur. Birinci tip insanla arkadaşlık ilaç, diğeriyle dostluk ise hastalıktır. Herkes kalbinde nasıl bir dünyası varsa başka biriyle karşılaştığında bu dünyasını ona açar. Kendi dünyasına onu çeker, orayı süslü gösterir. Kalbinde ahiret arzusu olan kişi bundan bahseder ve kişiyi dünyanın olumsuzluklarına karşı düşünmeye sevk eder. (el-Hakīm et-Tirmizī, Nevādiru’l-Usūl, III, 21-25.)

Ebuʼl-Leys es-Semerkandî hadiste yer alan hayra anahtar olma ifadesini emri bil maruf şeklinde anlamıştır. Çünkü Kurʼan-ı Kerimʼde (Tevbe, 67/71.) müminler marufu emreden ve münkeri engelleyenler şeklinde nitelendirilirken; münafıklar münkeri emredip marufu engellemekle tavsif edilmişlerdir. (Ebu’l-Leys es-Semerkandî, Tenbihu’l-Ġafilîn, s.95.)

Yapılan bu yorumların tümünün doğru olduğu söylenebilir. Çünkü hayır, Kurʼan ve sünnette bazen tek tek bazen de toplu bir şekilde ifade edilen, insanlığın ve en genel anlamıyla varlığın hem bu dünyada hem de öteki âlemde mutlu ve mesut olabilmesi için yapılması gereken tüm söz, fiil ve tavırları ifade eden genel bir kavramdır. İdeal Müslüman aynı zamanda bir eylem adamı olmak zorundadır. Zira hayır kapıları, oturduğumuz yerde hiçbir şeye karışmamakla açılmaz. Bazen çok küçük görmüş olduğumuz bir eylem tahmin edemeyeceğimiz çok büyük kapıların açılmasına vesile olur. Meşhur deyişle ifade etmek gerekirse, bir çiçekle bahar gelmez ancak her bahar bir çiçekle başlar. Bu sebeple bize düşen, etrafımıza hayır çiçeklerini küçük ya da büyük demeden dikmeye çalışmaktır. Hz. Peygamber’in yarın kıyametin kopacağını bilsen de elindeki fidanı dik şeklindeki hadislerini de (Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 191.) bu çerçevede düşünmeli ve yapılacak hayırlı faaliyetin önündeki engelleri hesap ederek, küçümseyerek, üşenerek terk edilmemesi gerektiğini bilmeliyiz.

Allah azze ve celle, bizleri de varlığını hayır yolunda harcayan ve kötülüklere engel olan kulları arasına katsın.
Hadisten Öğrendiklerimiz

1- Koskoca varlık âlemindeki konumumuz üzerinde tefekkür etmeli ve acziyetimizin farkında olmalıyız.

2- Bu acziyetimize rağmen Allah Teâlâ’nın bize vermiş olduğu değer ve yeteneklerin şuurunda olmalıyız.

3- Allah’ın bize vermiş olduğu yetenekleri nasıl kullanmamız gerektiğine dair yönlendirmelerini iyi anlamalı ve varlığımızı hayır yolunda tüketmeliyiz.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİ GOOGLE'YE VEYA GOOGLE CROMEYE YAYIN LİNKİNİ YAZIP CEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

PLS DİNLEME.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.

 


* BENZER KONULAR

Feyzullah Koç - Ben Menzile Varamadım Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 01:30:20 ÖÖ]


GENÇLERDE MANEVİ EĞİTİM Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:39:30 ÖS]


ORUÇ TUT SIHHAT BUL Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:19:46 ÖS]


ORUÇ TERBİYESİ İNFAK TERBİYESİDİR Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:13:42 ÖS]


İbrahim Sever - Sen Olmasaydın Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 11:45:39 ÖÖ]


Grup Fatih – ÖZEL DERLEME Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 11:28:56 ÖÖ]


HER ŞEY LEVH’İ MAHFUZ’DA YAZILI Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:46:46 ÖÖ]


AFOROZ EDER BENİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:30:45 ÖÖ]


ASRIN MÜCEDDİDİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:17:10 ÖÖ]


DEFİN İŞLEMLERİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:03:17 ÖÖ]


İbrahim Sever - Gülistan Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 01:29:20 ÖÖ]


KEŞKE NEZAKET DERSLERİ OLSA Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 09:05:33 ÖS]


TEVHİT 1 Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 09:01:03 ÖS]


DİLLERİN VE KALPLERİN ORUCU Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:55:59 ÖS]


ORUCUN NEFESİNDEN ESENLİĞE Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:53:31 ÖS]


ORUCUN MANEVİLİĞİNDE ORUÇ VARKEN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:50:50 ÖS]


SÖZÜN DEĞERİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:48:44 ÖS]


GENÇLİK VE DAVA BİLİNCİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 08:44:11 ÖS]


Ebubekir Ay - Sultanım Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 04:11:25 ÖS]


KULLUK 365 GÜN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Mayıs 24, 2019, 07:43:28 ÖÖ]