Gönderen Konu: BUNLARI YAPIYORSANIZ EVLİLİĞİNİZ TEHLİKEDE  (Okunma sayısı 35 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 8932
    • fanidunya.net
BUNLARI YAPIYORSANIZ EVLİLİĞİNİZ TEHLİKEDE
« : Haziran 12, 2019, 08:27:25 ÖS »
BUNLARI YAPIYORSANIZ EVLİLİĞİNİZ TEHLİKEDE

Evliliklerde problem yaşanmasının nedenlerinden biride iletişim yanlışlarıdır. Farkında olmadan karşı tarafta olumsuz algıya neden olacak iletişim eksikleri düzeltildiğinde çiftlerin daha rahat anlaşabildiği gözlemlenmektedir.

Başlıca İletişim Eksikleri:

‘Ailem senden önce gelir’

Evliliği kadın ve erkeğin geldiği aile yapısı şekillendirir. Kişiler yetiştikleri ailelerinde gördükleri ilişki biçimini model alarak eşlerinin buna uygun davranmasını bekleyebilirler. Aileler de çiftin yaşam tarzına sürekli müdahalede bulunduğunda çiftin ilişkisi zorlanır. Erkek veya kadının eşine ‘ailem senden önce gelir’ yaklaşımı yaşatması problem yaşandığının göstergesidir. Bu konuda artık kişiler yeni bir aile kurduklarını ve önceliğin alınan kararlarda bu aileye ait olması gerektiğini bilmedir. Gelinen ailelere saygıda kusur etmeden, ihtiyaçlarını karşılayarak ancak kararları yeni aile kendi içinde almayı başarmalıdır.

’Beğenmiyorsan kapı orada. Çık git.’

Ailenin ortak yaşam alanı evdir. Ne kadın ne erkek eşine, bu ve benzeri sözleri, tehdit içeren cümleleri kullanmamalıdır. Kullandığı kişi kendini yalnız ve güçsüz görebilir, evi terk edebilir. Hepsinden de önemlisi aile evinden eşini kovmak kimsenin haddi değildir.

‘Sen ne işe yararsın?’

Kadın ve erkeğinde çalışma hayatında olması sonucunda, eğer evdeki rol ve sorumluluklarda paylaşım olmazsa evin tüm işleri kadının üstünde olduğunda aile içi problem yaşanması doğaldır. Bir süre sonra kadın, ‘hem çalışıp bu eve katkı sağlıyorum, hem de eve geldiğimde, çocuk ve ev işler ile uğraşırken kocam ayaklarını uzatmış televizyon izliyor. O zaman bu adam ne işe yarıyor? Düşüncesine doğal olarak girecektir. Çalışan kadının olduğu aile ortamında erkeğinde ev işlerinde yardımcı olması şarttır. Aksi taktirde evlilik kadın için yük olur. Çiftler arasına soğukluk girer.

‘Ben değişemem sen değiş’

Çiftler genellikle eşlerinin olumsuz davranışları karşısında onların değişmesini istiyor. Bu taleple karşılaşan kişinin problemi dinleyip, anlamadan ‘ben değişemem sen değiş’ yaklaşımı çiftler arasında tartışma yaşanmasına neden olur. Bunun yerine, sevdiğimizi mutlu etmek için kendimizde tespit edilen olumsuz veya aileye zarar verecek bir davranışı olumluya çevirmek başarısını gösterebilmek gerekir.

‘Ne istediğimi anlamalısın’

Eşlerin birbirinden beklentilerinin akılcı olması olması şarttır. Kimse kimsenin ne istediğini bilemez. Buna mecburda değildir. Beş duyumuzdan olan ağzımızı kullanarak ne istediğimizi ifade edemiyorsak, anlaşılmasını beklemek hayaldir. Bu durumda problemi eşimize yüklemek yerine, kendimizi ne kadar anlatabildiğimizi kendimize sormak gerekir.

Her Zaman Mutlu Olmalıyız. Tartışmamalıyız’

Her zaman mutlu olunması mümkün değildir. Sürekli mutluluk mutsuzluk demektir. Eşler arasında tartışma oması doğaldır. Ama tartışmalar sırasında saygı kurallarına dikkat etmek, bağırmamak, eşimizin gururunu incitmemek, şahsi eleştiri yapmamak esastır. Tartışmalar sonrası kapıyı çarpıp çıkmamak, küs kalma süresini uzatmamak gerekir.

‘Benim dediğim olur’ .

Eşlerden birinin ilişkiyle ve aile ile ilgili konularda karar alırken daha baskın olması, kendi başına çözüm bulup uygulaması ve eşini de bu kararı uygulamaya zorlaması problem yaşanmasına neden olur. Uzlaşmacı bir tavır sergilenmemesi bu problemi daha da pekiştiriyor. Bu, bazı çiftler için eve

alınan basit bir eşya konusunda veya ziyaretler konusunda yaşanabiliyorken bazıları için ise çocukları eğitmek konusunda alınan kararlarda yaşanabilir. Bilinmelidir ki, aile ortak yaşam alanında alınacak tüm kararlarda tek başına karar vermeye kalkışmak bekar hayatı ile eşdeğerdir. Alınan kararı sadece uygulamak zorunda olan kişi kendini zorlandırılmış ve mecbur göreceği için özgür kalmak isteyebilir. Bu problemin aşılmadığı ortamlarda çiftler birbirinden uzaklaşır.

“Yatakta sadece kendini düşünüyor”

Eşler arasında cinsel uyum sorunu bulunuyorsa günlük hayatlarına da yansıyor. Yani cinsel sorunlar ilişkinin genel durumunu ciddi ölçüde etkiliyor. Cinsel sorunları nedeniyle çift terapisine başvuranların yaşadığı vajinismus , erken boşalma, sertleşme sorunu ve orgazm olamama dışında cinsellik ile ilgili sorunların kaynağında bazen sadece iletişim bozukluğu yatabiliyor. İletişim becerisi çift için ilişkinin her aşamasında en önemli unsurdur..
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİ GOOGLE'YE VEYA GOOGLE CROMEYE YAYIN LİNKİNİ YAZIP CEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

PLS DİNLEME.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.

 


* BENZER KONULAR

Maher Al Muaiqly - Kur'an-ı Kerim Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 03:43:14 ÖS]


Taşlaşmış Kalpleri Eritsek Merhametimizle Gönderen: türkiyem
[Bugün, 08:41:30 ÖÖ]


Ne Mutlu Dost Doğru Olana Gönderen: türkiyem
[Bugün, 08:36:55 ÖÖ]


Fala İnanma Gönderen: türkiyem
[Bugün, 08:33:51 ÖÖ]


Toplumsal Süreçte Bireyselleşme Gruplaşma Gönderen: türkiyem
[Bugün, 08:30:55 ÖÖ]


Doğru ve Sağlam İtikad Gönderen: türkiyem
[Bugün, 08:26:28 ÖÖ]


Bir Gün Gelecek… Gönderen: türkiyem
[Bugün, 08:23:41 ÖÖ]


ALLAH’IN YARDIMI NE VAKİT GELİR Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:30:57 ÖÖ]


MUTLULUĞU UZAKTA ARAMAYIN Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:26:16 ÖÖ]


İPLİĞİNİ BOZAN KADIN GİBİ OLMAMAK Gönderen: FANİDUNYA.net
[Bugün, 06:20:17 ÖÖ]


Bilal Nadir seçme müziksiz zikirli ilahiler – ÖZEL SERİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 01:07:55 ÖS]


ÇALIŞMAK, HAYATIMIZA BEREKET GETİRİR Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:39:07 ÖÖ]


SAĞLIK - DÜNYALARA DEĞER NİMET Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:27:26 ÖÖ]


TEMİZ GIDA TEMİZ NESİL Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:20:49 ÖÖ]


HZ. OSMAN ANLATIYOR Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 09:00:09 ÖÖ]


HZ. BERA AZİB ANLATIYOR Gönderen: FANİDUNYA.net
[Dün, 08:08:54 ÖÖ]


EY MÜSLÜMANLAR! Gönderen: FANİDUNYA.net
[Haziran 15, 2019, 11:47:55 ÖÖ]


NASIL BİR GENÇLİK Gönderen: FANİDUNYA.net
[Haziran 15, 2019, 11:23:47 ÖÖ]


SEVGİ VE MUTLULUK İLİŞKİSİ Gönderen: FANİDUNYA.net
[Haziran 15, 2019, 11:16:16 ÖÖ]


Sıfır Atık Sıfır İsraf Gönderen: FANİDUNYA.net
[Haziran 15, 2019, 11:08:17 ÖÖ]