* FANİ DUNYA


Radyo ip adresimiz değişti, radromuzu dinlemek için tekrar yükleyebilirsiniz.

FANİDUNYA FM MOBİL (Yenilendi)

FANİDUNYA FM

GOOGLE GRUP

ANDROID
Radyomuzu google playdan cep telefonunuza yükleyip dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle
DİĞER TELEFONLAR
Google Chrome veya Firefox'a
http://5.135.14.22:7412
yazarak radyomuzu dinleyebilirsiniz

Android desteklemeyen telefonlarda dinlemek için tıklayınız

Radyomuzu bilgisayara yükleyerek bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz. Tıkla yükle Google grup sayfamızı ziyaret etmek için tıklayınız

Gönderen Konu: HASAN BASRİ’DEN BÜROKRATLARA VE YÖNETİCİLERE NASİHATLER  (Okunma sayısı 68 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 9376
    • fanidunya.net
HASAN BASRİ’DEN BÜROKRATLARA VE YÖNETİCİLERE NASİHATLER
« : Haziran 13, 2019, 06:35:03 ÖÖ »
HASAN BASRİ’DEN BÜROKRATLARA VE YÖNETİCİLERE NASİHATLER

Bilin ki, adaletli yöneticiler her eğriyi doğrultur, her zulme karşı gelir, her bozuğu düzeltir. Her zayıfa destek olur, her mazlumun imdadına koşar ve her korkanın korkusunu giderir.

Halkınıza karşı evladını seven bir baba ve anne gibi olun. Öksüzlerin anası, yoksulların hamisi olun. Milletin nesillerini güzel terbiyeyle yetiştirin. Toplumun büyüklerini kimsesiz bırakmayın.

Unutmayın ki! Adaletli yöneticiler kalp gibidir. Kalp iyi ise bütün gövde de iyi olur. Kalp bozulursa bütün toplum bozulur. Kalbi bozan da şu 6 şeydir:

Allah Teâlâ’nın rahmetine güvenerek tevbeyi terk etmek.

İlmi ile amel etmemek.

Amelinde ihlâs sahibi olmamak.

Allah Teâlâ’nın ihsan buyurduğu rızkı yiyip, şükür etmemek.

Allah Teâlâ’nın taksimine razı olmamak.

Vefat edenleri kabrine defnedip onlardan ibret almamak.

Ey ümmetin yöneticileri! Siz daima ölümü hatırlayın. Ne kadar güçlü kudretli olsanız da ölümü tek başınıza karşılayacağınızı hiç unutmayın!

Etrafınızdaki kalabalığa bakıp aldanmayın! Çünkü siz yalnızsınız, yalnız öleceksiniz, kabre yalnız gireceksiniz, yalnız kabirden kalkacaksınız ve hesabınızı da yalnız vereceksiniz. Ona göre ve onun ardına göre hazırlanın. Bugünkü ikametgâhınızdan başka bir ikametgâha geçeceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Dostlarınız siz bırakacak ve siz o ikametgâhın dibinde tek başınıza yaşayacaksınız. Yanınıza öyle azık alın ki, insanın kardeşinden, anasından, babasından ve çoluk çocuğundan kaçarak canını kurtarmak için uğraştığı gün işinize yarasın.

O günü düşün ki, kabirlerin içinde ne varsa hepsi savrulur, sinelerin içinde gizli ne varsa hepsi açıklanır, hiçbir şey saklanmaz ve amel defterleri bir bir açılır. Onun için ey ümmetin yöneticileri! Ecel gelmeden evvel elinizdeki mühletten faydalanın, ümitler kesilmeden önce hazırlanın!

Unutmayın! Her ümmetin bir putu vardır bu ümmetin putu da altın ve gümüştür, yani mal, makam ve servettir. Bugün ölümden korkuyorsanız arkanızda servet bıraktığınızdandır. Eğer servetinizi önden gönderseydiniz ölümden bu kadar korkmazdınız.

Bilin ki, dünya üç gün gibidir. Geçen gün, geçip gitmiştir artık. Geri döndüremezsiniz. Ondan ümit kesilmiştir. İkinci gün içinde bulunduğunuz gündür ki, bu günü ganîmet ve fırsat bilin. Üçüncüsü ise gelecek olan gün ki, siz ona ulaşır mısınız belli değil. Belki de gelecek olan güne kavuşamadan ölürsünüz.

Allah’ın kulları arasında cahillerin vereceği hükümle hükmetmeyin. Ve Allah’ın kullarını zulmeden kimselerin yoluna davet etmeyin.

Kibirli ve gururlu kimseleri zayıf olan kimselerin başına musallat etmeyin. Çünkü bu çeşit kimseler müminlere saygı göstermezler. Böyle olursa zayıflar suçların ağır yükü altında ezilirler, suçlarına başka suçlar da eklerler. Böyle yaparak kendi yükünüz yetmiyormuş gibi başkalarının yükünü ve vebalini de sırtınıza vurmayın…

Sakın bugünkü kudretinize güvenmeyin! Yarın ölümün pususuna düştüğünüz zamanki kudretiniz neyse ona güvenin. Allah’ın karşısına durup hesap vereceğiniz anı düşünün!

Ey ümmetin yöneticileri! Bu mektubumu, bir hastayı tedavi için ve sıhhatini korumak ve kurtarmak için verilen bir ilaca benzetin. Selâm size ey ümmetin yöneticileri!

Ebu’l-Hasan En-Nedevi, İslam Önderleri Tarihi. Diyanet İslam Ansiklopedisi.

Abdülaziz Kıranşal.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİCEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

VEYA  GOOGLE CROMEYE YAZARAK

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.
Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.