Gönderen Konu: Sıfır Atık Sıfır İsraf  (Okunma sayısı 46 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi FANİDUNYA.net

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 9119
    • fanidunya.net
Sıfır Atık Sıfır İsraf
« : Haziran 15, 2019, 11:08:17 ÖÖ »
Sıfır Atık Sıfır İsraf

Kainatı sonsuz güzelliklerle donatarak yaratan Allah (c.c.), insanı da bu evrende kendisine halife seçmiştir.

Bu yüzden insan, diğer varlıklardan hem bu nedenle hem de kendisine bahşedilen akıl nimeti yönüyle üstündür. Yüce kitabımız Kuran'daki birçok ayette de aklımızı kullanmamız emredilir. Aklını kullanan insan, kendisine emanet edilen doğal güzelliklere, çevresine, sağlığına sahip çıkar.

Bunları heba etmez, kirletmez ve gelecek nesilleri düşünerek yaşamaya ve yaşatmaya çalışır. Burada birey bazında her insana görev düşerken, kurumsal anlamda da yerel ve merkezi yönetime büyük sorumluluk düşüyor. Tüketim toplumu olmanın ve çevreyi kirleterek yok etmenin sonunda bizleri nasıl bir felaketin beklediğini belki şimdi göremiyor veya idrak edemiyor olabiliriz. Ancak doğanın sınırlı kaynakları elbette bir gün bitecektir. Belki de o günleri bizim neslimiz göremeyecek ama insanlık, aklını başına toplamazsa bu duyarsızlığının bedelini ağır bir şekilde ödeyebilir.

DOĞAYI KİRLETME

Evet malum yaz sezonuna geldik... Üç tarafı denizlerle çevrili olan güzel ülkemizin sahilleri yine dolup taşacak. Vatandaşların büyük bir çoğunluğu yine turistik yerlere akın edecek. Tabi ki dinlenmek, eğlenmek, bir yılın yorgunluğunu atmak için tatile çıkmak her insanın ihtiyacı. Ancak tatil demek har vurup harman savurmak, çevreyi kirletmek, çöp atıklarını sağa sola, dağa denize nehire atmak değildir. Doğal güzelliklerimize akın ederken bu yerleri nasıl bulduysak yine öyle şekilde temiz ve düzenli bir şekilde bırakmalıyız. Tatil sezonu bittiğinde denizlerin çöplüğe dönmesi çok üzücü bir durum... Yine aynı şekilde piknik yerlerinde atılan plastiklerin doğada yok olmadığını yani toprağa karışmadığını artık hepimiz biliyoruz.

BİLİNÇLİ OLMALIYIZ

Müslüman öyle bilinçli olmalı ki yolda yürürken gördüğü küçük bir taşı bile kimsenin ayağına takılmaması veya bir aracın tekerleğine takılarak fırlayıp bir kaza yaşanmaması için hemen kenara kaldırır. Peygamber Efendimiz Hz.
Muhammed'in (s.a.v.) ifadesiyle 'kıyamet bile kopsa elindeki fidanı dikecek' kadar bilinçli olmalı. Bize emanet edilen evrende ekolojik dengeyi bozmamak için azami gayret göstermeliyiz. Öncelikle bireysel olarak kendi yapabileceklerimizi aktardıktan sonra devlet olarak da gerekenlerin yapıldığına inancım tam.

Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Sıfır Atık Mavi Projesi çok başarılı bir proje. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlayan bu projeyle çevre kirliliğinin önüne geçilebilmesi amaçlanıyor. Kim bu dünyayı insanların sağlıklı bir çevrede yaşaması için mamur ediyor ve güzelliklerine sahip çıkıyorsa Allah razı olsun. Gerçekten de insanlığın geleceği adına içinde yaşadığımız bu dünyadan başka bir gezegende 'hayat var mı yok mu?' bunu henüz bilemiyoruz.

Ancak dünyanın kaynaklarının da sınırlı olduğunu ve hatta su savaşlarının bile gündeme geldiği günümüzde insanlık kendi bindiği dalı kesmemeli. Hatta son yapılan araştırmalarda da Türkiye'de her 4 kişiden birinin aşırı su tüketimine karşı herhangi bir önlem almadığı ve su israfına duyarsız olduğu görüldü. Bu da gerçekten vahim bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Elbette kıyamet bir gün kopacak. Ama İsrafil (a.s.) sura üfleyene kadar nasıl bir dünyada yaşacağız? Dünyayı kendimize cehennem yapmanın bize bir faydası yoktur. Çevre bilinci taşımak hepimizin hem insani, hem islami, hem de vatani görevi olmalıdır.

Tolga.tekin.
İNTERNET RADYOMUZ, RADYONUZ  24 SAAT YAYINDADIR.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU GOOGLE PLAYDAN BİLGİSAYARN VE  CEP TELEFONUNUZA YÜKLEYİP DİNLEYEBİLİRSİNİZ.  TIKLA YÜKLE?

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap

RADYOMUZU  CEP TELEFONUNUZDAKİ GOOGLE'YE VEYA GOOGLE CROMEYE YAYIN LİNKİNİ YAZIP CEP TELEFONUNUZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

PLS DİNLEME.

BİR DEFA CEP TELEFONUNUZUN CROMEYE YAZAIP RADYOMUZU DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Yükleme linklerini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Ol veya Giriş Yap 

TÜM ÜYELERİMİZİ VE MİSAFİRLERİMİZİ SİTEMİZİ ZİYARETE VE PAYLAŞIMA BEKLİTYORUZ İNŞALLAH.


RADYOMUZ 24 SAATYAYINDADIR. RADYOMUZA DJ LER ARIYORUZ. HEPİNİZİ RADYOMUZU DİNLEMEYE, PAYLAŞIMA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.  EN YENİ İLAHİLER, EZGİLER, ŞİİRLERLE  VE EN GENİŞ DİNİ MULTİ MEDYA İLE SİZLERLEYİZ. SİZİN SİTENİZ FANİDUNYA.NET  SİZİN RADYONUZ FANİDUNYA FM.